HIZLI CEVAP SİSTEMİ
"TESK Hızlı Cevap Sistemi"nde yer alan bilgiler Konfederasyonumuzu bağlayıcı değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır

 Konu : 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa İlişkin Konular

Soru: sayın yetkili size Uşaktan yazıyorum,burdaki bayan kuaförlerin tatil günüyle ilgili.eşim bayan kuaförü neye dayanarak yapıldı bilmiyorum tatil günü pazar olması gerekirken salı günü yapılması ayrıyeten belediyeden para yatırıp pazar ruhsatı alınması düşüüyorum ve anlam veremiyorum konuyla ilgili burdan bi cevap alamayış olmam bu mesajı atmaya zorladı pazar günleri zaten özel izin alımıstır belediyeden açılması için ama salı günü neden tatilde pazar günü degil pazar isteyen açabilir istemeyen açmaz türkiyeni hiç bir yerinde salı günü tatil degildir bayan kuaförleri pazardır pazarlarıda düğün saçı olanlar açıyor ben uşakta da salı degilde pazar olması istediğim için bu konuyla ilgili bilgi almak istemiştim tşk    Cevap: 6585 sayılı perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanununun 25. maddesi gereği 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu hükümleri esnaf ve sanatkar işletmeleri için uygulanmayacaktır. Dolayısıyla ruhsat için harç ödenmeyecektir. Ayrıca berberlerin/kuaförlerin Salı günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlık öz izni yoksa karara uyulma zorunluluğu bulunmamaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-05-15 16:44:00   Cevap Tarihi:2016-05-16 13:28:00

Soru: Merhaba; Mevcuttaki büfemizde Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı, belediyeden almış olduğumuz ruhsatımız Gazete ve Tekel büfesi olarak geçmektedir. Büfemizde bunların dışında paketli gıda maddeleri ve alkolsüz içecek satışı yapabilirmiyiz ? ilginize teşekkürler     Cevap: Konfederasyonumuza ulaşan başvurunuzda yer alan hususlar hakkkında aşağıda iletişim bilgileri yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kira İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz. Hipodrom Cad. No: 5 Yenimahalle / ANKARA Telefon: (0312) 507 25 06  
 Soru Tarihi:2016-04-22 22:18:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:45:00

Soru: 50 m kare iş yerinde bazlama imal edip ayni yerde satış yapacağım ve toptan satış yapmayı da dusunuyorum fırın ruhsatımı yoksa ünlü mamuller ruhsatımi almam gerekiyor yöresel ürünler ve ünlü mamuller toptan parekende satıs ruhsatı alsam bazlama imal edebilirmiyim Saygilarimla    Cevap: 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Yasak İşler başlıklı 24’ üncü maddesinde “Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.” Hükmüne yer verilmektedir. Yine İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “İşyerlerinde aranacak genel şartlar” başlıklı 5’inci maddesinin (b) bendinde de “634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin, tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve benzeri eğlence ve toplantı yerleri; fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri; imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi işyerlerinin açılması hususunda kat maliklerinin oy birliği ile karar alması, tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması” hükmüne yer verilmektedir. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği’ nde üçüncü sınıf gayrisıhhî müessese: Meskenlerin yanında açılabilmekle beraber yalnız sıhhî nezarete tabi tutulması gereken işyerleri olarak tanımlanmaktadır. Bazlama üretimi ise C) ÜÇÜNCÜ SINIF GAYRİSIHHÎ MÜESSESELER 6- GIDA MADDELERİ, İÇKİLER, YEMLER VE TARIMSAL ÜRÜNLER SANAYİİ başlığı altında 6.10- Hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamullerin üretim yerleri,alt bendinde yer almaktadır.İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği’ nde yer alan şartların yerine getirilmesi ve daha sonra işyerinizin bağlı bulunduğu belediyeye başvurulması gerekmektedir. Bilindiği üzere ruhsat verme yetkisi belediyelerde bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-03-04 03:43:00   Cevap Tarihi:2016-03-07 15:17:00

Soru: 18/03/2016 Tarihli web sitemizde (tesk) Genel Başkanımız Tekel Süre uzatımlarıyla ilgili beyanatı var.Bakkallar Bayiler Federasyonunun 25. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkanımızın açıklaması var. TAPDK ruhsatlarını tekrar alacağız. İşlemler artık yerinde yapılacak diye. Bakkallar Bayiler Federasyonuna bağlı odaların en büyük gelir kaynakları ağırlıklı üyerin Bakkal-Tekel Bayii olmasından dolayı Sigara satan bayilerimizdir. Bunların odalardan ayağını kesip İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne gönderdiğimizde üyeler odalarına uğramıyorlar. TAPDK süre uzatımlarının bir an önce tekrar odalara verilmesini istiyoruz. Bununla ilgili bir çalışma var mı? En kısa ve en makbul olanı yerinde hizmettir.     Cevap: Bilindiği üzere; 4733 sayılı Kanunun Ek Madde 1 hükmü uyarınca; Konfederasyonumuz ile TAPDK arasında “Satış Belgesi İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” 26/12/2008 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak, sözü edilen Protokolün 26/12/2013 tarihi itibariyle feshedilmesi hususu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun 09/10/2013 tarihli ve 7586 sayılı kararı ile uygun bulunmuş, keyfiyet ilgi yazı ile Konfederasyonumuza bildirilmiştir. Tütün ve Alkol Perakende Satış Belgelerinin düzenlenerek ilgililerine teslimi işlemlerini yerine getiren yetkili teşkilat birimlerimiz (odalar-birlikler), uygulamada hiçbir sorun yaratmadan İdarenin belirlediği esaslar çerçevesinde görevlerini layıkıyla ve başarıyla yapmışlardır. Konfederasyonumuzca, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerince satış belgesi vereceği esnaflardan üyesi oldukları meslek odasından “Mesleki Faaliyet Belgesi istemesinin; iş ve işlemlerin belli bir disiplin ve düzen içerisinde yürütülmesi, ülkemiz için önemli bir gelir kaybına yol açan ve aynı zamanda büyük bir sorun olan kayıp ve kaçak ürün satışlarının önlenebilmesi, toplum sağlığının korunması ve toplumla ilişkilerde güven ve dürüstlüğün hakim kılınması yönlerinden önemli ve gerekli görüldüğü hususunda çalışmalarımız ilgili Kurum ve Kuruluşlar nezdinde devam etmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-03-18 14:00:00   Cevap Tarihi:2016-03-21 10:31:00

Soru: oda başkanının istifası sonucunda, oda seçimi hemen yapılırmı ,yoksa başkan vekili bi daha ki seçime kadar vekaleten devam eder mi, tşk ederim    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Başkan, temsil ve ilzam” başlıklı 54 üncü maddesinin 2 nci fıkrasına göre Genel başkan veya başkanın herhangi bir sebeple görevinden ayrılması durumunda, yönetim kurulu kalan süreyi tamamlamak üzere kendi aralarından birisini başkan olarak seçer. Yine adı geçen Kanunun 50 nci maddesine göre boşalan yönetim kurulu üyeliğine en fazla oy alan yedek üyeden başlamak üzere yeni üyenin üyeliğe davetine ilişkin karar ve işlemler yönetim kurulunca yerine getirilir. Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-03-29 11:40:00   Cevap Tarihi:2016-04-12 18:16:00

Soru: Konya'nın bir ilçesinde beyaz eşya ticaret yapan bir kişi, Konya Esnaf Sicil ve ilgili bir odaya üye. Bu şahıs Ankara İl sınırları içinde bir şube açmak istiyor. Ankara'daki şube için Konya Esnaf Sicil ve İlgili Oda kaydı yeterli mi, yoksa Ankara Esnaf ve ilgili bir odaya kayıt olması gerekir mi? (Ankara'daki yere ruhsat alabilmesi için)    Cevap: Esnaf ve sanatkar, başka bir ilde şube açtığında o ilin esnaf ve sanatkar siciline ve ilgili odaya kayıt olması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-03-31 10:52:00   Cevap Tarihi:2016-04-06 10:54:00

Soru: Merhaba. Meslek odasi kurulumu için il ticaret Müdürlüğüne basvuru gereklimi. Bildigim kadariyla once 5362 sayili kanun geregi 500 uye imzasi toplandiktan sonra kayit islemleri yapilacak ve ana sozlesme yapilacak. Yani uye islemlerinden oncemi basvurular ve sozlesmeler yapilacak yoksa ilk olarak uyeler toplanacak ve sonrami basvuru sözleşmesi yapilacak. Teşekkürler     Cevap: oda kuruluşuna ilişkin bilgiler web anasayfamızda http://www.tesk.org.tr/tr/guncel/meslekioda.php adresinde yer almaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-04-02 00:13:00   Cevap Tarihi:2016-04-04 15:25:00

Soru: Dört yıl dalmadan seçim gündemi yapmak dörtde birinin imzasını alarak istiyoruz ama listeyi mevcut yönetimden nasıl alırız     Cevap: Liste için mevcut yönetime yazılı olarak başvurunuz.  
 Soru Tarihi:2016-04-03 04:33:00   Cevap Tarihi:2016-04-25 15:43:00

Soru: İyi Günler; 507 sayılı Kanuna tabi olarak çıkarılan ve halen yürürlükte olduğu bildirilen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Disiplin Kurulu Yönetmeliği ile Birlik Disiplin Kurulunun 5362 sayılı Kanuna göre uygulamaları arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin disiplin kurulu yönetmeliğinde kurul üyelerinin 5 kişiden oluşacağı, 5362 sayılı Kanunda ise kurul üyelerinin 3 kişiden oluşacağı belirtilmektedir. yönetmelikte soruşturma süre 2 ay, 5362 sayılı Kanunda ise bu süre 1 ay olarak belirlenmiştir. Disiplin kurulu oluşumu ve çalışma esaslarının hangisine göre uygulanacağı konusunda tereddüt oluştuğundan işlemlerin 5362 sayılı Kanuna göre mi yoksa disiplin kurulu yönetmeliğine göre mi yapılacağı konusunda bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.    Cevap: Disiplin kurulu yönetmeliğinin 5362 sayılı kanuna aykırı olmayan hükümleri dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır. 
 Soru Tarihi:2016-04-08 10:55:00   Cevap Tarihi:2016-04-13 10:44:00

Soru: ESBİS SİSTEMİNDE,AİDAT ÖDEMEYEN ÜYELERİN LİSTESİ BULUNMAKTA VE BU LİSTELERİN EXCELL DÖKÜMLERİ DE ALINABİLMEKTE ANCAK LİSTELERİN DÖKÜMLERİNDE ÜYELERİN TEL NUMARALARI VEYA AÇIK ADRESLERİ BELİRTİLMİYOR. BU ÜYELERİ, TEK TEK ÜYE BİLGİ SİSTEMİNDEN SORGULAYIP BİLGİLERİNİ ALIYORUZ. BUNU DAHA KISA YAPABİLECEĞİM BİR YÖNTEM VAR MIDIR DİREK RAPOR OLARAK DÖKEBİLİR MİYİM. TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR    Cevap: Talebinizin mevcut uygulamada karşılanabilmesi mümkün bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-04-08 18:30:00   Cevap Tarihi:2016-04-20 18:01:00

Soru: 2016 YILI AİDATIMIN TAMAMINI ÖDEDİM 01/03/2016 TARİHİNDE KAPANIŞIM OLDU İSE 9 AYLIK AİDATI GERİ İSTEME HAKKIM VARMIDIR?    Cevap: 14/02/2008 tarih ve 26787 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Esnaf Ve Sanatkârların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti Ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin Yıllık Aidat başlık 6 ncı maddesinin (4) no.lu bendinde(4) Oda kaydını sildiren üyelerin aidatlarının hesaplanmasında, o yıl için üyeden alınması gereken yıllık aidatın on iki aya bölünmesi suretiyle elde edilen aylık tutar, kaydın silindiği ay dâhil olmak üzere tahsil edilir. Yıllık aidat peşin ödenmiş ise, üyelikte geçen aylara ilişkin aidat tutarı mahsup edilerek kalan kısım üyeye iade edilir hükmü yer almaktadır.Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-14 17:28:00   Cevap Tarihi:2016-04-18 16:39:00

Soru: ÇAMAŞIR PİJAMA ÇORAP SATAN ESNAF KONYA DA TUHAFİYECİLER ODASINA MI YOKSA TERZİLER ODASINA MI KAYIT YAPTIRMASI GEREKİR     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda faaliyette bulunmak istediğiniz meslek dalı ile ilgili olarak öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır. www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-15 13:51:00   Cevap Tarihi:2016-04-18 15:56:00

Soru: AİDAT ÖDEMEYEN AKTİF ÜYELERDEN AİDAT TAHSİLİ İCRA YOLU İLE OLURMU?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 inci maddesinin 4 fıkrasında Kayıt ücreti kayıt esnasında, yıllık aidat nisan ve ekim aylarında iki eşit taksitte ödenir. Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır. Süresi içinde ödenmeyen yıllık aidat ve katılma payları için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir.hükmü yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-04-20 11:58:00   Cevap Tarihi:2016-04-21 15:50:00

Soru: Genelsekreti oldugum şoförler odası 150 üzerinde üyesi bulunmakta odamızı esnaf odasına karma oda olarak aktarmak istiyoruz bunun için nasıl bir yol gösterirsiniz...?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Odaların Kuruluşu başlıklı 4 üncü maddesinde Oda kuruluşu ile ilgili olarak mülki idare amirliğine verilecek müracaat dilekçesine Bakanlık tarafından Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında hazırlanmış örneğine uygun düzenlenen oda kuruluş tutanağı ve oda ana sözleşmesi eklenir. Ayrıca oda kurucu üyelerinin tüm bilgilerinin eksiksiz olarak Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanına girişi yapılır. Oda kuruluş tutanağı ve ana sözleşmesi, sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilir. Oda kuruluş işlemlerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur. Mülki idare amirliği onbeş gün içinde kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir. Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili birliğin görüşünü alır. Bakanlık bir ay içinde kuruluş için izin verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır. Kurulan odanın üyeleri arasında olup diğer odalardan ayrılmış olanların eski odalarındaki üyeliği sona erer ve dosyası üyesi olduğu yeni kurulan odaya bir ay içinde devredilir. Hükmü, Fesih, tasviye ve iptal başlıklı 15 inci maddesinde ise fesih sebepleri a) Üye mevcudunun yüzden aşağıya düşmesi. b) Bakanlıkça yapılacak uyarıya rağmen mevzuata aykırı genel kurul kararlarının iki ay içinde düzeltilmemesi. c) Konfederasyonca tespit edilen yıllık zorunlu giderleri karşılayacak miktarda gelir sağlayamadığının birlik tarafından tespit edilmesi üzerine yapılacak yazılı uyarıya rağmen odanın mali durumunun bir yıl içinde iyileştirilememesi. d) Odanın faaliyet alanına giren hususlardan aynı meslek koluna mensup esnaf ve sanatkârların zamanla ayrı oda kurmaları sonucu, kalan üye sayısının ikiyüzden aşağı düşmesi. Odalar yukarıda yazılı sebeplerle Bakanlığın teklifi üzerine yetkili asliye hukuk mahkemesi kararıyla fesih olunur. Yukarıdaki hükümlere göre feshedilen odaların bağlı oldukları birlikçe görevlendirilecek heyet tarafından, borçları kendi varlığından ödenip, alacakları tahsil edildikten ve tasfiye giderleri de karşılandıktan sonra kalacak meblağ ile ayni haklar, heyet tarafından tutanakla birliğe devredilir. Kuruluşu yapılan odanın, daha sonra kuruluşunun usule uygun olmadığının anlaşılması halinde süre kaydı aranmaksızın odanın kuruluşu Bakanlık tarafından iptal edilir. Odanın kuruluş işleminin iptali halinde ise, odanın mal varlığı birliğe devredilir. Fesih olan veya kuruluşu iptal olan odaların üye kayıt defterleri birlik tarafından muhafaza edilir.hükümleri yer almaktadır. Bu doğrultuda mevcut olan meslek odasının üyelerinin başka bir meslek odasına aktarılması gibi herhangi bir mevzuat düzenlemesi bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-20 15:59:00   Cevap Tarihi:2016-04-21 15:45:00

Soru: Belediye kiracısıyım, bitişiğimdeki belediye dükkanının kiracısı olan şahıs benimle aynı işi yapmaya başladı. Bu doğru mu? Bu konuda bir kanun var mı? Biliyorum ki işletmem zarar edecek. yaradımcı olursanız teşekkür ederim...    Cevap: Aynı meslek dalında faaliyet gösteren işyerlerinin açılmasında mesafe şartı aranması hususunda herhangi bir yönetmelik ve kanun düzenlemesi bulunmamaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-21 20:09:00   Cevap Tarihi:2016-04-22 12:36:00

Soru: büyük şehir merkez ilçeleri dışında oda olmayan ilçede esnaf odası ve şöförler kurmak mümkünmü    Cevap: Büyükşehirlerde tüm ilçeler merkez ilçe sayılmaktadır. kurulamak istenen oda ünvanında büyükşehirde başka oda bulunmaması halinde oda kurulabilir.  
 Soru Tarihi:2016-04-25 16:38:00   Cevap Tarihi:2016-04-26 14:59:00

Soru: odalar kendi nam ve hesaplarına göre kar etmek amacıyla işletmne açabilirlermi.    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Oda genel kurulunun görev ve yetkileri" başlıklı 10'uncu maddesinin (k) bendinde düzenlenmiştir. Buna göre; bağlı olunan Birliğin muvafakati alınmak kaydıyla üyelerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak ve mesleğin genel menfaatleine uygun olarak gelişmelerini sağlamak amaçlarıyla sınırlı olarak kurulmuş veya kurulacak şirketlere ve kooperatiflere iştirak etmek, amaçlarına uygun olarak eğitim ve öğretim kurumları kurmak üzere vakıf kurmaya karar ve bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki vermek" görev ve yetkisi oda genel kuruluna verilmiştir. 
 Soru Tarihi:2016-04-28 15:04:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:41:00

Soru: oda üye sayısının 100 altına düşmesi sonucu bakanlık tarafından açılan dava sonucu odanın feshine karar verildikten sonra 5362 sayılı kanunun 15. maddesi gereğince odanın tasfiye işlemlerinde izlenecek yol ve işlemler nelerdir?    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Fesih, tasfiye ve iptal" başlığını taşıyan 15'inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde metninde sorununuzun cevabı mevcuttur. 
 Soru Tarihi:2016-04-28 17:46:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:44:00

Soru: Merhaba,benim marka değeri olan satış mağazam var.Dükkan yerim satıldı,yeni dükkan sahibinin olması gerektiğinden fazla kira talebinde bulunmasından anlaşamadık boşaltmak zorunda kaldım .. Burada 5 yıldır faaliyet gösteriyorum bilindiği üzere müşterilerimde oturmuş durum da.Bu magazayi zoraki bosaltiyorum bu dükkana benim satış yaptığım ürün tarzıni başka gelen kiracı satabilirmi burada ben madur uyurum yani birileri gelip benim hazır müşterimi alıyor bu konuda benim her hangi bir hakkım varmı..?    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte yer alan şartların sağlanarak bağlı bulunulan belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatının alınması vergi kaydının tesis ettirilmesi ve mevzuat gereği yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile faaliyette bulunulmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-04-29 02:20:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:53:00

Soru: ismi belirtilen derneğin nace kodu    Cevap: söz konusu dernek 5362 sayılı Kanuna göre kurulmadığından konuya ilişkin olarak TÜİK den http://tuikapp.tuik.gov.tr/Bilgi/BaslaAction.do adresinden bilgi alabilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-05-07 14:09:00   Cevap Tarihi:2016-05-09 13:53:00

Soru: MALİYESİ TERK EDEN ÜYENİN 2 İNCİ AİDATI GİRMEMİŞSE ÜYEDEN HER İKİ AİDATIDA ALINIR MI?    Cevap: 5362 Sayılı Kanunun 61 Maddesine göre Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır. Bu nedenle ikinci aidat ödeme dönemi gelmeyen üyeden aidatın yarısı tahsil edilemez.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 14:50:00   Cevap Tarihi:2016-05-16 15:23:00

Soru: esnaf ve sanatkarlar üyesi olduğum halde bulunduğum ilde kuaförler derneğine kayıtlı olmam zorunlumudur ve bize verilen fiyat tarifesi altında hizmet vermek suçmudur tarafıma bilgi verilmesini arz ederim teşekkürler    Cevap: Esnaf ve sanatkarlar faaliyete başladıkları tarihten itibaren 30 gün içinde işyerlerinin bulunduğu ildeki esnaf ve sanatkar siciline ve meslekleri ile ilgili odaya kayıt olmaları gerekmektedir. Fiyat tarifeleri azami hadleri göstermekte olup, altında hizmet vermek mümkündür.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 22:48:00   Cevap Tarihi:2016-05-17 16:22:00

Soru: 2010 DA KAPATMIŞ OLDUĞUM KURUYEMİŞ DÜKKANIMI VERGİ DAİRESİ BELEDİYE MÜKELLEFLİĞİ SONA ERDİRİLDİĞİ MUHASEBECİNİN KURUYEMİŞÇİLER ODASINA BİLDİRMEMESİ NEDENİYLE 2016 DA ODA TARAFINDAN BORÇ ÇIKTI NE YAPMALIYIM?    Cevap: Bilindiği üzere, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek kuruluşları Kanunu’ nun 8/1-d maddesinde, vergi mükellefiyetini sildirenlerden altı ay içinde tekrar vergi mükellefiyeti tesis ettirmeyenin üyenin oda kaydının silinmesine yönetim kurulu tarafından karar verileceği hükmü, 14.02.2008 tarihli ve 26787 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin 6/8 maddesinde, “Yıllık aidat ile bunlara ait kesinleşen gecikme zamlarının tahsil zaman aşımı süresi beş yıldır. Beş yıl içinde tahsil edilmeyen yıllık aidat ve gecikme zamları terkin edilir.” Düzenlemesi yer almaktadır. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün 26.08.2013 tarihli 2595 sayılı genelgesinde, 5362 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre oda yönetim kurulunca üyelik niteliklerini yitiren üyelerin tespit edilmesi ve bunların kayıtlarının silinmesine yönelik karar alınması durumunda bu kişilerin üyelik niteliklerini yitirdikleri tarih itibariyle kendilerine aidat tahakkuk ettirilmesi ve tahsili gerektiği, bildirilmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 23:05:00   Cevap Tarihi:2016-05-23 17:06:00

Soru: Merhabalar, Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Sormak istediğim konu: Şahıs firması olan esnafımız oda üyesiyken, sonra Ticaret odasına kayıt yaptırabilir mi? Bu kaydı yaptırdıktan sonra odalar bu kaydı sicile yönlendirmeden silme işlemini yapabilir mi? 2. sorum: 1. sınıf vergiye tabi olan esnafımız Ticaret odasına kayıt yaptırabilir mi kayıt yaptırabilirse odalara başvurduğu takdirde kayıtlarını komite kararına girmeden silebilir miyim? 3. sorum: Resen kayıt olma durumunda üyelerin yüksek meblağlarda aidat borçları çıkmaktadır. Bu durumda üyelerden ciddi boyutta sıkıntılar çıkmaktadır. Odaların bu durumlarda aidat tahsilat etme ve borç tahakkukunu sonuçlandırma durumu nasıl olmaktadır? Teşekkürler. İyi çalışmalar.     Cevap: Esnaf odası üyeleri 5362 sayılı Kanunun 68. maddesi gereği Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı iken, daha sonraki yıllarda yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkâr sayılma hadlerini aşanlar kendileri istemedikçe ticaret siciline ve dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayda zorlanamazlar. Ancak, yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkâr sayılma hadlerinin altı katını aşanların kayıtları,silinebilmektedir. Süresi içinde ödenmeyen yıllık aidatlar için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir. 
 Soru Tarihi:2016-05-18 15:20:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:41:00

Soru: Merhabalar pazar gunu erkek berberlerinin kapali olmasi karari alindigi halde acan berbere kim tarafindan cezave nekadar ceza yazilir ogrenmek istoyorum .vr kapatmak istemedigimiz durumda kime basvuru yapmamiz gerekiyo.    Cevap: Berberlerin/kuaförlerin Pazar günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra oda genel kurulu tarafından uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlıktan ön izin alınmamış ise karara uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Karar yasaya uygun ise 5362 sayılı kanunun 24 maddesi gereğince Birlik Disiplin Kurulu tarafından ceza disiplin cezası uygulanmaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-05-18 21:24:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:36:00

Soru: Merhaba. eşim erkek kuaforu. Berberler ile esnaf ve sanatkarlar odasinda toplanip karar almislar.pazar gunu tatil yapilmasi icin fakat 30 kisi katilip 25 kisisi tatil olsun demis .5 kisisi dememis.bizde tatil yapilmasini istemiyoruz .ardindan esnaf ve sanatkarlar odasindan bize yazi geldi pazarlari kapali olup.acana cezai islem uygulanacaktir diye.bizde kapatmak istemiyoruz bi 3 ay sezonumuz var en guzel islerin oldugu donemde kapattiriyolar.anlamis degiliz .isteyen kapasin isteyen acsin diye dusunuyoruz ama.cezai islem 24.maddeye gore yapilacagini yaziyodu. Gercekten cezasi varmidir.ogrenmek istiyorum iyi calismalar    Cevap: Berberlerin/kuaförlerin Pazar günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra oda genel kurulu tarafından uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlıktan ön izin alınmamış ise karara uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Karar yasaya uygun ise 5362 sayılı kanunun 24 maddesi gereğince Birlik Disiplin Kurulu tarafından ceza disiplin cezası uygulanmaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-05-19 22:47:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:37:00

Soru: Merhaba ben daha oncede sormustum berber dukkanlarinin pasar gunu kapatulmasi ile ilgili bakanliktan ön izin alinip alinmadigini nasil ve kimden ogrenebilirim.esnaf sanatkarlar odasindanmi acaba.iyi calismalar     Cevap: Üyesi olduğunuz odadan bilgi alabilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2016-05-20 14:51:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 15:04:00

Soru: Esnaf ve sanatkar siciline ve Esnaf ve sanatkarlar mesleki odasına kayıtlı bulunmaktayım ve her yıl düzenli olarak yıllık aidatımı ödemekteyim bulunduğum ilde bazı kuaförler tarafından dernek kurulmuş ve bizimde kurulan derneye kayıtlı olmamızı mecbur tutuyorlar ve her ay 10.TL ödememiz gerektiğini söylüyorlar bu kurulan derneğe kayıtlı olmak zorunlumudur. Bunun için biz kuaförlerin ne yapması gereklidir. iyi günler dilerim     Cevap: Esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile mesleki faaliyetle ilgili esnaf ve sanatkarlar odaslarına kayıt ve yükümlülüklerini yerine getirmek 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun ilgili maddeleri (Madde 6 – madde68) gereğince yasal zorunluluk olurp; derneklere üyelik ise gönüllülük esasına dayanmaktadır. Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ nın( Dernekler Dairesi Başkanlığı) https://www.dernekler.gov.tr/ adresinden bilgi almanız mümkündür.Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-05-23 10:13:00   Cevap Tarihi:2016-05-23 17:29:00

! Sorunuza burada cevap bulamadıysanız lütfen aşağıdaki form aracılığıyla sorunuzu bize iletiniz !
 İlgili Konuyu Seçiniz :
 Adınız Soyadınız :
 Telefon Numaranız :
 E-Posta Adresiniz :
 Adresiniz :
 Sorunuz / İsteğiniz / Mesajınız :

Güvenlik Kodu  

: * Lütfen Yandaki Güvenlik Kodunu Buraya Giriniz.

Bu alan, teşkilatımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını kısa sürede çözmek ve en kısa zamanda cevaplanmasını sağlamak için hazırlanmıştır.
           4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamındaki başvurular dikkate alınmayacaktır. Bu kanun kapsamındaki başvurular için http://www.tesk.org.tr/tr/bilgi/ adresine başvurunuz.

TESK BİM  2008 - 2010