HIZLI CEVAP SİSTEMİ
"TESK Hızlı Cevap Sistemi"nde yer alan bilgiler Konfederasyonumuzu bağlayıcı değildir. Sadece bilgilendirme amaçlıdır

 Konu : 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununa İlişkin Konular

Soru: Meslek odasında genel sekreter olarak görev yapmaktayız .görevim devam ederken çalıştığım odaya kendi adıma esnaflık kaydınızı açtirabilirmyim.acil cevap yazar misiniz tesekkurler    Cevap: Genel Sekreterler ile ilgili düzenleme 5362 sayılı Kanunun “Genel Sekreterler” başlıklı 57 nci maddesinde yapılmıştır. Oda Genel Sekreterlerinin çalıştığı sürede esnaflık faaliyeti göstermesine ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-02-23 21:14:00   Cevap Tarihi:2017-02-16 13:47:00

Soru: Bir odaya kayıtlı yım aynı çatı altında ikinci iş için ikinci bir odaya kaydolmak zorunda mıyım    Cevap: 5362 sayılı Kanun’un 6/3 maddesine göre, aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini (yıllık aidat ödeme, vergi mükellefi olma gibi) yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir. Kanun’un bu düzenlemesiyle, aynı işyerinde birden fazla faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların, diğer faaliyetleriyle ilgili gelişmeleri yakından takip edebilmeleri ve odanın verdiği hizmetlerden yararlanmalarını sağlamak için, üyenin esas faaliyet konusu dışındaki ilgili odalara da kayıt olma hakkının engellenmemesi ve bu hakkın üyenin isteği halinde kullanılması imkanının verilmesi maksadı güdülmüştür. Buradaki keyfiyet aynı işyerinde birden fazla konuda faaliyet gösterilmesi halindedir. Ancak bir kişinin iki ayrı mesleğinden dolayı iki ayrı işyeri varsa her iki mesleğinden(işyerinden) dolayı sicile ve ilgili odaya kaydı gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-03-26 23:51:00   Cevap Tarihi:2018-04-03 13:22:00

Soru: 2017 yılında ticari faliyete başladım basladigim tarih itibariyle 500 tl oda sicil kayıt ücreti ödedim. Yapmış olduğum ticari faaliyetimi 31.12.2017 tarihi itibariyle gecikmeli olarak 31.03.2018 tarihinde sonlandiracagim 2018 yılı için oda aidatı ödemek zorundamiyim    Cevap: Oda kaydını sildiren üyenin aidatı, o yıl için üyeden alınması gereken tutarın 12 aya bölünmesi suretiyle, üye kaydının silindiği ay dahil tahsil edilir.  
 Soru Tarihi:2018-03-19 21:26:00   Cevap Tarihi:2018-03-21 13:29:00

Soru: Merhaba! Lokantacılar odasına kayıtlıyım 5yılda bir yenileme kanun cıkınca esnaf sicil müdürlüğü lokantacılar odası dışında birde kasaplar odasına kaydını yapmış ve şimdi kasaplar od. Aidatını istiyor ödemem gerekirmi kapatmam için? Kasaplık gerektiren hiçbirşey satmıyorum    Cevap: 5362 sayılı Kanun’un 6/3 maddesine göre, aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini (yıllık aidat ödeme, vergi mükellefi olma gibi) yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir. Kanun’un bu düzenlemesiyle, aynı işyerinde birden fazla faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârların, diğer faaliyetleriyle ilgili gelişmeleri yakından takip edebilmeleri ve odanın verdiği hizmetlerden yararlanmalarını sağlamak için, üyenin esas faaliyet konusu dışındaki ilgili odalara da kayıt olma hakkının engellenmemesi ve bu hakkın üyenin isteği halinde kullanılması imkanının verilmesi maksadı güdülmüştür. Buradaki keyfiyet aynı işyerinde birden fazla konuda faaliyet gösterilmesi halindedir. Ancak bir kişinin iki ayrı mesleğinden dolayı iki ayrı işyeri varsa her iki mesleğinden(işyerinden) dolayı sicile ve ilgili odaya kaydı gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-03-17 00:20:00   Cevap Tarihi:2018-03-21 13:32:00

Soru: sayın yetkili size Uşaktan yazıyorum,burdaki bayan kuaförlerin tatil günüyle ilgili.eşim bayan kuaförü neye dayanarak yapıldı bilmiyorum tatil günü pazar olması gerekirken salı günü yapılması ayrıyeten belediyeden para yatırıp pazar ruhsatı alınması düşüüyorum ve anlam veremiyorum konuyla ilgili burdan bi cevap alamayış olmam bu mesajı atmaya zorladı pazar günleri zaten özel izin alımıstır belediyeden açılması için ama salı günü neden tatilde pazar günü degil pazar isteyen açabilir istemeyen açmaz türkiyeni hiç bir yerinde salı günü tatil degildir bayan kuaförleri pazardır pazarlarıda düğün saçı olanlar açıyor ben uşakta da salı degilde pazar olması istediğim için bu konuyla ilgili bilgi almak istemiştim tşk    Cevap: 6585 sayılı perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanununun 25. maddesi gereği 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu hükümleri esnaf ve sanatkar işletmeleri için uygulanmayacaktır. Dolayısıyla ruhsat için harç ödenmeyecektir. Ayrıca berberlerin/kuaförlerin Salı günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlık öz izni yoksa karara uyulma zorunluluğu bulunmamaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-05-15 16:44:00   Cevap Tarihi:2016-05-16 13:28:00

Soru: Merhaba; Mevcuttaki büfemizde Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı, belediyeden almış olduğumuz ruhsatımız Gazete ve Tekel büfesi olarak geçmektedir. Büfemizde bunların dışında paketli gıda maddeleri ve alkolsüz içecek satışı yapabilirmiyiz ? ilginize teşekkürler     Cevap: Konfederasyonumuza ulaşan başvurunuzda yer alan hususlar hakkkında aşağıda iletişim bilgileri yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kira İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz. Hipodrom Cad. No: 5 Yenimahalle / ANKARA Telefon: (0312) 507 25 06  
 Soru Tarihi:2016-04-22 22:18:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:45:00

Soru: 50 m kare iş yerinde bazlama imal edip ayni yerde satış yapacağım ve toptan satış yapmayı da dusunuyorum fırın ruhsatımı yoksa ünlü mamuller ruhsatımi almam gerekiyor yöresel ürünler ve ünlü mamuller toptan parekende satıs ruhsatı alsam bazlama imal edebilirmiyim Saygilarimla    Cevap: 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Yasak İşler başlıklı 24’ üncü maddesinde “Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.” Hükmüne yer verilmektedir. Yine İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “İşyerlerinde aranacak genel şartlar” başlıklı 5’inci maddesinin (b) bendinde de “634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren gayrimenkullerin, tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve benzeri eğlence ve toplantı yerleri; fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri; imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi işyerlerinin açılması hususunda kat maliklerinin oy birliği ile karar alması, tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması” hükmüne yer verilmektedir. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği’ nde üçüncü sınıf gayrisıhhî müessese: Meskenlerin yanında açılabilmekle beraber yalnız sıhhî nezarete tabi tutulması gereken işyerleri olarak tanımlanmaktadır. Bazlama üretimi ise C) ÜÇÜNCÜ SINIF GAYRİSIHHÎ MÜESSESELER 6- GIDA MADDELERİ, İÇKİLER, YEMLER VE TARIMSAL ÜRÜNLER SANAYİİ başlığı altında 6.10- Hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamullerin üretim yerleri,alt bendinde yer almaktadır.İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Yönetmeliği’ nde yer alan şartların yerine getirilmesi ve daha sonra işyerinizin bağlı bulunduğu belediyeye başvurulması gerekmektedir. Bilindiği üzere ruhsat verme yetkisi belediyelerde bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-03-04 03:43:00   Cevap Tarihi:2016-03-07 15:17:00

Soru: 18/03/2016 Tarihli web sitemizde (tesk) Genel Başkanımız Tekel Süre uzatımlarıyla ilgili beyanatı var.Bakkallar Bayiler Federasyonunun 25. Olağan Genel Kurulunda Genel Başkanımızın açıklaması var. TAPDK ruhsatlarını tekrar alacağız. İşlemler artık yerinde yapılacak diye. Bakkallar Bayiler Federasyonuna bağlı odaların en büyük gelir kaynakları ağırlıklı üyerin Bakkal-Tekel Bayii olmasından dolayı Sigara satan bayilerimizdir. Bunların odalardan ayağını kesip İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne gönderdiğimizde üyeler odalarına uğramıyorlar. TAPDK süre uzatımlarının bir an önce tekrar odalara verilmesini istiyoruz. Bununla ilgili bir çalışma var mı? En kısa ve en makbul olanı yerinde hizmettir.     Cevap: Bilindiği üzere; 4733 sayılı Kanunun Ek Madde 1 hükmü uyarınca; Konfederasyonumuz ile TAPDK arasında “Satış Belgesi İşlemlerinin Yürütülmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” 26/12/2008 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak, sözü edilen Protokolün 26/12/2013 tarihi itibariyle feshedilmesi hususu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulunun 09/10/2013 tarihli ve 7586 sayılı kararı ile uygun bulunmuş, keyfiyet ilgi yazı ile Konfederasyonumuza bildirilmiştir. Tütün ve Alkol Perakende Satış Belgelerinin düzenlenerek ilgililerine teslimi işlemlerini yerine getiren yetkili teşkilat birimlerimiz (odalar-birlikler), uygulamada hiçbir sorun yaratmadan İdarenin belirlediği esaslar çerçevesinde görevlerini layıkıyla ve başarıyla yapmışlardır. Konfederasyonumuzca, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl/İlçe Müdürlüklerince satış belgesi vereceği esnaflardan üyesi oldukları meslek odasından “Mesleki Faaliyet Belgesi istemesinin; iş ve işlemlerin belli bir disiplin ve düzen içerisinde yürütülmesi, ülkemiz için önemli bir gelir kaybına yol açan ve aynı zamanda büyük bir sorun olan kayıp ve kaçak ürün satışlarının önlenebilmesi, toplum sağlığının korunması ve toplumla ilişkilerde güven ve dürüstlüğün hakim kılınması yönlerinden önemli ve gerekli görüldüğü hususunda çalışmalarımız ilgili Kurum ve Kuruluşlar nezdinde devam etmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-03-18 14:00:00   Cevap Tarihi:2016-03-21 10:31:00

Soru: 2018 yılında olacak başkanlık secimlerinden dolayı odamıza başkan adayı olacak üyemiz çalışmalarımdan dolayı üye listesi istiyorum diye bir dilekçe ile odamızdan liste talep etmektedir. 1-Dilekçeye kaç günde cevap vermemiz gerekir ? 2- Üye listesini daha Hazirun listeleri belli olmadığından vermek zorunda mıyız?    Cevap: 4982 sayılı Bilgi edinme Kanununun “Özel hayatın gizliliği” başlıklı 21. Maddesinde; “Kişinin izin verdiği hâller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması hâlinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, meslekî ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır. Kamu yararının gerektirdiği hâllerde, kişisel bilgi veya belgeler, kurum ve kuruluşlar tarafından, ilgili kişiye en az yedi gün önceden haber verilerek yazılı rızası alınmak koşuluyla açıklanabilir.” hükmü yer almaktadır. Konunun bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-09-22 11:43:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 11:56:00

Soru: oda başkanının istifası sonucunda, oda seçimi hemen yapılırmı ,yoksa başkan vekili bi daha ki seçime kadar vekaleten devam eder mi, tşk ederim    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Başkan, temsil ve ilzam” başlıklı 54 üncü maddesinin 2 nci fıkrasına göre Genel başkan veya başkanın herhangi bir sebeple görevinden ayrılması durumunda, yönetim kurulu kalan süreyi tamamlamak üzere kendi aralarından birisini başkan olarak seçer. Yine adı geçen Kanunun 50 nci maddesine göre boşalan yönetim kurulu üyeliğine en fazla oy alan yedek üyeden başlamak üzere yeni üyenin üyeliğe davetine ilişkin karar ve işlemler yönetim kurulunca yerine getirilir. Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-03-29 11:40:00   Cevap Tarihi:2016-04-12 18:16:00

Soru: Konya'nın bir ilçesinde beyaz eşya ticaret yapan bir kişi, Konya Esnaf Sicil ve ilgili bir odaya üye. Bu şahıs Ankara İl sınırları içinde bir şube açmak istiyor. Ankara'daki şube için Konya Esnaf Sicil ve İlgili Oda kaydı yeterli mi, yoksa Ankara Esnaf ve ilgili bir odaya kayıt olması gerekir mi? (Ankara'daki yere ruhsat alabilmesi için)    Cevap: Esnaf ve sanatkar, başka bir ilde şube açtığında o ilin esnaf ve sanatkar siciline ve ilgili odaya kayıt olması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-03-31 10:52:00   Cevap Tarihi:2016-04-06 10:54:00

Soru: Merhaba. Meslek odasi kurulumu için il ticaret Müdürlüğüne basvuru gereklimi. Bildigim kadariyla once 5362 sayili kanun geregi 500 uye imzasi toplandiktan sonra kayit islemleri yapilacak ve ana sozlesme yapilacak. Yani uye islemlerinden oncemi basvurular ve sozlesmeler yapilacak yoksa ilk olarak uyeler toplanacak ve sonrami basvuru sözleşmesi yapilacak. Teşekkürler     Cevap: oda kuruluşuna ilişkin bilgiler web anasayfamızda http://www.tesk.org.tr/tr/guncel/meslekioda.php adresinde yer almaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-04-02 00:13:00   Cevap Tarihi:2016-04-04 15:25:00

Soru: Dört yıl dalmadan seçim gündemi yapmak dörtde birinin imzasını alarak istiyoruz ama listeyi mevcut yönetimden nasıl alırız     Cevap: Liste için mevcut yönetime yazılı olarak başvurunuz.  
 Soru Tarihi:2016-04-03 04:33:00   Cevap Tarihi:2016-04-25 15:43:00

Soru: İyi Günler; 507 sayılı Kanuna tabi olarak çıkarılan ve halen yürürlükte olduğu bildirilen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Disiplin Kurulu Yönetmeliği ile Birlik Disiplin Kurulunun 5362 sayılı Kanuna göre uygulamaları arasında bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin disiplin kurulu yönetmeliğinde kurul üyelerinin 5 kişiden oluşacağı, 5362 sayılı Kanunda ise kurul üyelerinin 3 kişiden oluşacağı belirtilmektedir. yönetmelikte soruşturma süre 2 ay, 5362 sayılı Kanunda ise bu süre 1 ay olarak belirlenmiştir. Disiplin kurulu oluşumu ve çalışma esaslarının hangisine göre uygulanacağı konusunda tereddüt oluştuğundan işlemlerin 5362 sayılı Kanuna göre mi yoksa disiplin kurulu yönetmeliğine göre mi yapılacağı konusunda bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.    Cevap: Disiplin kurulu yönetmeliğinin 5362 sayılı kanuna aykırı olmayan hükümleri dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır. 
 Soru Tarihi:2016-04-08 10:55:00   Cevap Tarihi:2016-04-13 10:44:00

Soru: ESBİS SİSTEMİNDE,AİDAT ÖDEMEYEN ÜYELERİN LİSTESİ BULUNMAKTA VE BU LİSTELERİN EXCELL DÖKÜMLERİ DE ALINABİLMEKTE ANCAK LİSTELERİN DÖKÜMLERİNDE ÜYELERİN TEL NUMARALARI VEYA AÇIK ADRESLERİ BELİRTİLMİYOR. BU ÜYELERİ, TEK TEK ÜYE BİLGİ SİSTEMİNDEN SORGULAYIP BİLGİLERİNİ ALIYORUZ. BUNU DAHA KISA YAPABİLECEĞİM BİR YÖNTEM VAR MIDIR DİREK RAPOR OLARAK DÖKEBİLİR MİYİM. TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR    Cevap: Talebinizin mevcut uygulamada karşılanabilmesi mümkün bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-04-08 18:30:00   Cevap Tarihi:2016-04-20 18:01:00

Soru: 2016 YILI AİDATIMIN TAMAMINI ÖDEDİM 01/03/2016 TARİHİNDE KAPANIŞIM OLDU İSE 9 AYLIK AİDATI GERİ İSTEME HAKKIM VARMIDIR?    Cevap: 14/02/2008 tarih ve 26787 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Esnaf Ve Sanatkârların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti Ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin Yıllık Aidat başlık 6 ncı maddesinin (4) no.lu bendinde(4) Oda kaydını sildiren üyelerin aidatlarının hesaplanmasında, o yıl için üyeden alınması gereken yıllık aidatın on iki aya bölünmesi suretiyle elde edilen aylık tutar, kaydın silindiği ay dâhil olmak üzere tahsil edilir. Yıllık aidat peşin ödenmiş ise, üyelikte geçen aylara ilişkin aidat tutarı mahsup edilerek kalan kısım üyeye iade edilir hükmü yer almaktadır.Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-14 17:28:00   Cevap Tarihi:2016-04-18 16:39:00

Soru: ÇAMAŞIR PİJAMA ÇORAP SATAN ESNAF KONYA DA TUHAFİYECİLER ODASINA MI YOKSA TERZİLER ODASINA MI KAYIT YAPTIRMASI GEREKİR     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda faaliyette bulunmak istediğiniz meslek dalı ile ilgili olarak öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır. www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-15 13:51:00   Cevap Tarihi:2016-04-18 15:56:00

Soru: AİDAT ÖDEMEYEN AKTİF ÜYELERDEN AİDAT TAHSİLİ İCRA YOLU İLE OLURMU?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 inci maddesinin 4 fıkrasında Kayıt ücreti kayıt esnasında, yıllık aidat nisan ve ekim aylarında iki eşit taksitte ödenir. Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır. Süresi içinde ödenmeyen yıllık aidat ve katılma payları için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir.hükmü yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-04-20 11:58:00   Cevap Tarihi:2016-04-21 15:50:00

Soru: Genelsekreti oldugum şoförler odası 150 üzerinde üyesi bulunmakta odamızı esnaf odasına karma oda olarak aktarmak istiyoruz bunun için nasıl bir yol gösterirsiniz...?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Odaların Kuruluşu başlıklı 4 üncü maddesinde Oda kuruluşu ile ilgili olarak mülki idare amirliğine verilecek müracaat dilekçesine Bakanlık tarafından Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında hazırlanmış örneğine uygun düzenlenen oda kuruluş tutanağı ve oda ana sözleşmesi eklenir. Ayrıca oda kurucu üyelerinin tüm bilgilerinin eksiksiz olarak Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanına girişi yapılır. Oda kuruluş tutanağı ve ana sözleşmesi, sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilir. Oda kuruluş işlemlerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur. Mülki idare amirliği onbeş gün içinde kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir. Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili birliğin görüşünü alır. Bakanlık bir ay içinde kuruluş için izin verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır. Kurulan odanın üyeleri arasında olup diğer odalardan ayrılmış olanların eski odalarındaki üyeliği sona erer ve dosyası üyesi olduğu yeni kurulan odaya bir ay içinde devredilir. Hükmü, Fesih, tasviye ve iptal başlıklı 15 inci maddesinde ise fesih sebepleri a) Üye mevcudunun yüzden aşağıya düşmesi. b) Bakanlıkça yapılacak uyarıya rağmen mevzuata aykırı genel kurul kararlarının iki ay içinde düzeltilmemesi. c) Konfederasyonca tespit edilen yıllık zorunlu giderleri karşılayacak miktarda gelir sağlayamadığının birlik tarafından tespit edilmesi üzerine yapılacak yazılı uyarıya rağmen odanın mali durumunun bir yıl içinde iyileştirilememesi. d) Odanın faaliyet alanına giren hususlardan aynı meslek koluna mensup esnaf ve sanatkârların zamanla ayrı oda kurmaları sonucu, kalan üye sayısının ikiyüzden aşağı düşmesi. Odalar yukarıda yazılı sebeplerle Bakanlığın teklifi üzerine yetkili asliye hukuk mahkemesi kararıyla fesih olunur. Yukarıdaki hükümlere göre feshedilen odaların bağlı oldukları birlikçe görevlendirilecek heyet tarafından, borçları kendi varlığından ödenip, alacakları tahsil edildikten ve tasfiye giderleri de karşılandıktan sonra kalacak meblağ ile ayni haklar, heyet tarafından tutanakla birliğe devredilir. Kuruluşu yapılan odanın, daha sonra kuruluşunun usule uygun olmadığının anlaşılması halinde süre kaydı aranmaksızın odanın kuruluşu Bakanlık tarafından iptal edilir. Odanın kuruluş işleminin iptali halinde ise, odanın mal varlığı birliğe devredilir. Fesih olan veya kuruluşu iptal olan odaların üye kayıt defterleri birlik tarafından muhafaza edilir.hükümleri yer almaktadır. Bu doğrultuda mevcut olan meslek odasının üyelerinin başka bir meslek odasına aktarılması gibi herhangi bir mevzuat düzenlemesi bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-20 15:59:00   Cevap Tarihi:2016-04-21 15:45:00

Soru: Belediye kiracısıyım, bitişiğimdeki belediye dükkanının kiracısı olan şahıs benimle aynı işi yapmaya başladı. Bu doğru mu? Bu konuda bir kanun var mı? Biliyorum ki işletmem zarar edecek. yaradımcı olursanız teşekkür ederim...    Cevap: Aynı meslek dalında faaliyet gösteren işyerlerinin açılmasında mesafe şartı aranması hususunda herhangi bir yönetmelik ve kanun düzenlemesi bulunmamaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-04-21 20:09:00   Cevap Tarihi:2016-04-22 12:36:00

Soru: büyük şehir merkez ilçeleri dışında oda olmayan ilçede esnaf odası ve şöförler kurmak mümkünmü    Cevap: Büyükşehirlerde tüm ilçeler merkez ilçe sayılmaktadır. kurulamak istenen oda ünvanında büyükşehirde başka oda bulunmaması halinde oda kurulabilir.  
 Soru Tarihi:2016-04-25 16:38:00   Cevap Tarihi:2016-04-26 14:59:00

Soru: odalar kendi nam ve hesaplarına göre kar etmek amacıyla işletmne açabilirlermi.    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Oda genel kurulunun görev ve yetkileri" başlıklı 10'uncu maddesinin (k) bendinde düzenlenmiştir. Buna göre; bağlı olunan Birliğin muvafakati alınmak kaydıyla üyelerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak ve mesleğin genel menfaatleine uygun olarak gelişmelerini sağlamak amaçlarıyla sınırlı olarak kurulmuş veya kurulacak şirketlere ve kooperatiflere iştirak etmek, amaçlarına uygun olarak eğitim ve öğretim kurumları kurmak üzere vakıf kurmaya karar ve bu konudaki işlemleri yürütmek üzere yönetim kuruluna yetki vermek" görev ve yetkisi oda genel kuruluna verilmiştir. 
 Soru Tarihi:2016-04-28 15:04:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:41:00

Soru: oda üye sayısının 100 altına düşmesi sonucu bakanlık tarafından açılan dava sonucu odanın feshine karar verildikten sonra 5362 sayılı kanunun 15. maddesi gereğince odanın tasfiye işlemlerinde izlenecek yol ve işlemler nelerdir?    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Fesih, tasfiye ve iptal" başlığını taşıyan 15'inci maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde metninde sorununuzun cevabı mevcuttur. 
 Soru Tarihi:2016-04-28 17:46:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:44:00

Soru: Merhaba,benim marka değeri olan satış mağazam var.Dükkan yerim satıldı,yeni dükkan sahibinin olması gerektiğinden fazla kira talebinde bulunmasından anlaşamadık boşaltmak zorunda kaldım .. Burada 5 yıldır faaliyet gösteriyorum bilindiği üzere müşterilerimde oturmuş durum da.Bu magazayi zoraki bosaltiyorum bu dükkana benim satış yaptığım ürün tarzıni başka gelen kiracı satabilirmi burada ben madur uyurum yani birileri gelip benim hazır müşterimi alıyor bu konuda benim her hangi bir hakkım varmı..?    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte yer alan şartların sağlanarak bağlı bulunulan belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatının alınması vergi kaydının tesis ettirilmesi ve mevzuat gereği yükümlülüklerin yerine getirilmesi ile faaliyette bulunulmasında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır.Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-04-29 02:20:00   Cevap Tarihi:2016-04-29 14:53:00

Soru: ismi belirtilen derneğin nace kodu    Cevap: söz konusu dernek 5362 sayılı Kanuna göre kurulmadığından konuya ilişkin olarak TÜİK den http://tuikapp.tuik.gov.tr/Bilgi/BaslaAction.do adresinden bilgi alabilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-05-07 14:09:00   Cevap Tarihi:2016-05-09 13:53:00

Soru: MALİYESİ TERK EDEN ÜYENİN 2 İNCİ AİDATI GİRMEMİŞSE ÜYEDEN HER İKİ AİDATIDA ALINIR MI?    Cevap: 5362 Sayılı Kanunun 61 Maddesine göre Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır. Bu nedenle ikinci aidat ödeme dönemi gelmeyen üyeden aidatın yarısı tahsil edilemez.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 14:50:00   Cevap Tarihi:2016-05-16 15:23:00

Soru: esnaf ve sanatkarlar üyesi olduğum halde bulunduğum ilde kuaförler derneğine kayıtlı olmam zorunlumudur ve bize verilen fiyat tarifesi altında hizmet vermek suçmudur tarafıma bilgi verilmesini arz ederim teşekkürler    Cevap: Esnaf ve sanatkarlar faaliyete başladıkları tarihten itibaren 30 gün içinde işyerlerinin bulunduğu ildeki esnaf ve sanatkar siciline ve meslekleri ile ilgili odaya kayıt olmaları gerekmektedir. Fiyat tarifeleri azami hadleri göstermekte olup, altında hizmet vermek mümkündür.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 22:48:00   Cevap Tarihi:2016-05-17 16:22:00

Soru: 2010 DA KAPATMIŞ OLDUĞUM KURUYEMİŞ DÜKKANIMI VERGİ DAİRESİ BELEDİYE MÜKELLEFLİĞİ SONA ERDİRİLDİĞİ MUHASEBECİNİN KURUYEMİŞÇİLER ODASINA BİLDİRMEMESİ NEDENİYLE 2016 DA ODA TARAFINDAN BORÇ ÇIKTI NE YAPMALIYIM?    Cevap: Bilindiği üzere, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek kuruluşları Kanunu’ nun 8/1-d maddesinde, vergi mükellefiyetini sildirenlerden altı ay içinde tekrar vergi mükellefiyeti tesis ettirmeyenin üyenin oda kaydının silinmesine yönetim kurulu tarafından karar verileceği hükmü, 14.02.2008 tarihli ve 26787 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin 6/8 maddesinde, “Yıllık aidat ile bunlara ait kesinleşen gecikme zamlarının tahsil zaman aşımı süresi beş yıldır. Beş yıl içinde tahsil edilmeyen yıllık aidat ve gecikme zamları terkin edilir.” Düzenlemesi yer almaktadır. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü’nün 26.08.2013 tarihli 2595 sayılı genelgesinde, 5362 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre oda yönetim kurulunca üyelik niteliklerini yitiren üyelerin tespit edilmesi ve bunların kayıtlarının silinmesine yönelik karar alınması durumunda bu kişilerin üyelik niteliklerini yitirdikleri tarih itibariyle kendilerine aidat tahakkuk ettirilmesi ve tahsili gerektiği, bildirilmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-05-16 23:05:00   Cevap Tarihi:2016-05-23 17:06:00

Soru: Merhabalar, Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Sormak istediğim konu: Şahıs firması olan esnafımız oda üyesiyken, sonra Ticaret odasına kayıt yaptırabilir mi? Bu kaydı yaptırdıktan sonra odalar bu kaydı sicile yönlendirmeden silme işlemini yapabilir mi? 2. sorum: 1. sınıf vergiye tabi olan esnafımız Ticaret odasına kayıt yaptırabilir mi kayıt yaptırabilirse odalara başvurduğu takdirde kayıtlarını komite kararına girmeden silebilir miyim? 3. sorum: Resen kayıt olma durumunda üyelerin yüksek meblağlarda aidat borçları çıkmaktadır. Bu durumda üyelerden ciddi boyutta sıkıntılar çıkmaktadır. Odaların bu durumlarda aidat tahsilat etme ve borç tahakkukunu sonuçlandırma durumu nasıl olmaktadır? Teşekkürler. İyi çalışmalar.     Cevap: Esnaf odası üyeleri 5362 sayılı Kanunun 68. maddesi gereği Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı iken, daha sonraki yıllarda yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkâr sayılma hadlerini aşanlar kendileri istemedikçe ticaret siciline ve dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayda zorlanamazlar. Ancak, yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkâr sayılma hadlerinin altı katını aşanların kayıtları,silinebilmektedir. Süresi içinde ödenmeyen yıllık aidatlar için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir. 
 Soru Tarihi:2016-05-18 15:20:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:41:00

Soru: Merhabalar pazar gunu erkek berberlerinin kapali olmasi karari alindigi halde acan berbere kim tarafindan cezave nekadar ceza yazilir ogrenmek istoyorum .vr kapatmak istemedigimiz durumda kime basvuru yapmamiz gerekiyo.    Cevap: Berberlerin/kuaförlerin Pazar günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra oda genel kurulu tarafından uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlıktan ön izin alınmamış ise karara uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Karar yasaya uygun ise 5362 sayılı kanunun 24 maddesi gereğince Birlik Disiplin Kurulu tarafından ceza disiplin cezası uygulanmaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-05-18 21:24:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:36:00

Soru: Merhaba. eşim erkek kuaforu. Berberler ile esnaf ve sanatkarlar odasinda toplanip karar almislar.pazar gunu tatil yapilmasi icin fakat 30 kisi katilip 25 kisisi tatil olsun demis .5 kisisi dememis.bizde tatil yapilmasini istemiyoruz .ardindan esnaf ve sanatkarlar odasindan bize yazi geldi pazarlari kapali olup.acana cezai islem uygulanacaktir diye.bizde kapatmak istemiyoruz bi 3 ay sezonumuz var en guzel islerin oldugu donemde kapattiriyolar.anlamis degiliz .isteyen kapasin isteyen acsin diye dusunuyoruz ama.cezai islem 24.maddeye gore yapilacagini yaziyodu. Gercekten cezasi varmidir.ogrenmek istiyorum iyi calismalar    Cevap: Berberlerin/kuaförlerin Pazar günü çalışmaması konusunda Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra oda genel kurulu tarafından uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir. Bakanlıktan ön izin alınmamış ise karara uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Karar yasaya uygun ise 5362 sayılı kanunun 24 maddesi gereğince Birlik Disiplin Kurulu tarafından ceza disiplin cezası uygulanmaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-05-19 22:47:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 14:37:00

Soru: Merhaba ben daha oncede sormustum berber dukkanlarinin pasar gunu kapatulmasi ile ilgili bakanliktan ön izin alinip alinmadigini nasil ve kimden ogrenebilirim.esnaf sanatkarlar odasindanmi acaba.iyi calismalar     Cevap: Üyesi olduğunuz odadan bilgi alabilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2016-05-20 14:51:00   Cevap Tarihi:2016-05-20 15:04:00

Soru: Esnaf ve sanatkar siciline ve Esnaf ve sanatkarlar mesleki odasına kayıtlı bulunmaktayım ve her yıl düzenli olarak yıllık aidatımı ödemekteyim bulunduğum ilde bazı kuaförler tarafından dernek kurulmuş ve bizimde kurulan derneye kayıtlı olmamızı mecbur tutuyorlar ve her ay 10.TL ödememiz gerektiğini söylüyorlar bu kurulan derneğe kayıtlı olmak zorunlumudur. Bunun için biz kuaförlerin ne yapması gereklidir. iyi günler dilerim     Cevap: Esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile mesleki faaliyetle ilgili esnaf ve sanatkarlar odaslarına kayıt ve yükümlülüklerini yerine getirmek 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun ilgili maddeleri (Madde 6 – madde68) gereğince yasal zorunluluk olurp; derneklere üyelik ise gönüllülük esasına dayanmaktadır. Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ nın( Dernekler Dairesi Başkanlığı) https://www.dernekler.gov.tr/ adresinden bilgi almanız mümkündür.Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-05-23 10:13:00   Cevap Tarihi:2016-05-23 17:29:00

Soru: İki odaya kayıtlı olan esnaf dükkanımız birinden vazgeçmek istiyor.Daha eski olana geçiş yapmak istiyoruz.Diğer odanın alacakları silinirmi.İkinci kayıt bilgizizlikten olduğundan ikinci oda alacak talep edebilirmi.Oda icra gönderebilirmi..    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 6.maddesine göre esnaf ve sanatkar faaliyeti ile ilgili ihtisas odasına ihtisas odası yoksa karma odaya karma oda da yoksa mesleğine en yakın odaya kayıt olmak zorundadır. Bir üye aynı meslek ve aynı işyerinden iki odaya kayıt olamayacağından üyenin kayıta zorunlu olduğu odadaki kaydının devam etmesi diğer odadaki kaydının ise silinmesi gerekir. Ancak üyenin her iki odanın çalışma bölgesinde iki ayrı faaliyeti varsa her iki odaya kaydının yapılması gerekeceğinden her iki odaya aidat ödeme yükümlülüğü de bulunmaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-05-27 12:42:00   Cevap Tarihi:2016-05-31 10:36:00

Soru: 1983 yılında esnaflığa başlayıp 1987 yılında terk eden ve 1991 yılında vefat eden esnaftan,esnaf sanatkarlar odası tarafından geriye dönük aidat istenirmi.    Cevap: Kişinin öldüğü günün mirasçıları tarafından resmi belge ile ispat edilmesi durumunda ölüm tarihinden itibaren yıllık aidat tahsili yapılamaz. 14 Şubat 2008 tarih ve 26787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Esnaf ve Sanatkarların Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat hakkında Yönetmeliğinin 8.maddesinde; “Yıllık aidat ile bunlara ait kesinleşen gecikme zamlarının tahsil zaman aşımı süresi beş yıldır.” hükmü yer almaktadır  
 Soru Tarihi:2016-05-28 13:42:00   Cevap Tarihi:2016-05-31 10:29:00

Soru: Merhaba, temizlik şirketlerinin ticaret odasına kaydı mecburi mi? Bazı forumlardan şartlara göre değiştiğini öğrendim. Temizlik işçisi tedarik eden bir firma olacak. Kayıt mecburi ise sağladığı yararlar neler olacaktır? Teşekkür ederim.    Cevap: Şirketlerin ticaret siciline ve ticaret odasına kayıt olmaları gerektiğinden, konuya ilişkin olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-05-30 18:24:00   Cevap Tarihi:2016-05-31 10:24:00

Soru: özürlü bir kişi maliyeye kayıt yaptırdığı zaman esnaf sicile ve esnaf odasına kayıt yaptırıyor. kayıt ücreti ödüyor. esnaf odasına üye aidatı ödermi? Böyle bir kanun var ise bilgilendirirseniz seviniri.iyi çalışmalar.     Cevap: Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, özürlü kişiler de üyesi oldukları Odaya yıllık aidat ödemek zorunda olup, bu konuda bir istisna bulunmamaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-05-31 10:23:00   Cevap Tarihi:2016-05-31 10:26:00

Soru: 2015 eylül ayında esnaf sicil ve oda kaydım yapılmıştır. aidatımı ne zaman ödemem gerekiyor    Cevap: 2016 yılı başından itibaren aidat ödeme yükümlülüğünüz başlamıştır.  
 Soru Tarihi:2016-05-31 16:07:00   Cevap Tarihi:2016-06-02 13:49:00

Soru: Aktar dükkanı açmak istiyorum.Nereden hangi belgeleri alman gerekiyor.Gerekli şartlar nelerdir     Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Ruhsatların Düzenlenmesi başlıklı 12 nci maddesnde; sıhhî işyeri açmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, işyerlerini bu Yönetmeliğe uygun olarak tanzim ettikten sonra Örnek 1’de yer alan başvuru ve beyan formuyla yetkili idareye müracaat eder. Başvurunun Yönetmelikte öngörülen kriterlere uygun olduğunun tespiti halinde başkaca bir işleme gerek kalmaksızın işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenerek ilgiliye aynı gün içinde verilir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı müracaatı sırasında bu Yönetmelikte belirtilen bilgi ve belgeler dışında başka herhangi bir belge istenemez ve başvuru formundaki beyana göre ruhsat işlemleri sonuçlandırılır.hükümleri yer almaktadır. Öncelikle Yönetmelik hükümleri dikkate alınarak faaliyette bulunacağınız yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız ve mesleki faaliyetinizle ilgili bilgi almanız gerekmektedir. 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Odaya Kayıt başlıklı 6 ncı maddesinde; Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır faaliyette bulunacağınız il Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüğüne başvurmanız ve gerekli mali yükümlülükleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan Sicil Müdürlüğü iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Adres: Anafartalar Cd. Konya Sk.No:18 Ulus/ANKARA Tel: 310 22 44  
 Soru Tarihi:2016-06-02 20:02:00   Cevap Tarihi:2016-06-08 11:34:00

Soru: yıllardır bu mesleği icra etmeye çalışan bir pideciyim bu gün öğrendiğim üzere ramazan pidesini artık sadece ekmek fırınları çıkarması yönünde kanun çıktığını duydum.konunun doğruluğunu öğrenmek isterim.saygılarımla    Cevap: Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 28.12.2011 tarih ve B.05.0.MAH.0.00.00.00-250-32255 sayılı Genelgesi aşağıda yer almaktadır. Konu: İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Bakanlığımıza iletilen bazı bilgi ve belgelerin incelenmesi neticesinde işyeri açma ve çalışma ruhsatlarında faaliyet alanı unlu mamul üretimi olan bazı işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretiminin yapılarak satışa sunulduğu anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (m) bendinde büyükşehir belediyesi ile nüfusu 100.000’i geçen belediye sınırları içinde açılacak fırınlarının bu amaca tahsisli ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması yönünde düzenlemede bulunularak bu amaca tahsisli ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması yönünde düz enlemede bulunularak yeni açılacak ekmek fırınları için çevre ve insan sağlığı ile kişilerin can ve mal güvenliği ile toplumun hayatını doğrudan ilgilendiren olumsuzlukların giderilmesi noktasında belli bir standart öngörülmüştür. Yine Yönetmeliğin EK-2/B bölümünün 6.15 maddesi ile ikinci sınıf gayri sıhhi müessese olarak, EK-2/C bölümünün 6.19 maddesiyle de üzüncü sınıf gayri sıhhi müessese olarak açılacak fırınlar için faaliyette bulunulacak yere bağıl olarak belli koşullar öngörülmektedir. Hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamullerin üretim yerleri ise, Yönetmeliğin üçüncü sınıf gayrisıhhi müesseseler listesinin 6.10 maddesi çerçevesinde fırınlar için aranan koşullardan ayrı olarak üçüncü sınıf gayri sıhhi müessese olarak ruhsatlandırılmaktadır. Yukarıdaki Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte faaliyet konusu ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten işyerleri ve hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamul üreten işyerlerinin ruhsatlandırılmasında aranan şartlar farklılık göstermekte olup, unlu mamul ruhsatı bulunan işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretiminin yapılması Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Unlu mamul ruhsatı alan işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretilmek istenmesi halinde bu işyerlerinin fırınlar için belirlenen şartları taşıyarak fırın ruhsatı almaları gerekmektedir. Yönetmelik hükümlerine aykırı faaliyet gösteren işyerleri için yetkili idarelerce gerekli işlemlerin yapılması hususunda, Bilgi ve gereğini rica ederim. Yavuz Selim KÖŞGER Bakan a.Genel Müdür Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-06-06 17:40:00   Cevap Tarihi:2016-06-08 13:55:00

Soru: Buyuk bas hayvan besısı yapmak ıstıyorum koyumuzde buna uygun tek sıkıntı koyun yerleşim yerınde tapu yok sorun olurmu ve basvuru ıcın ne yapmam lazım    Cevap: Konu ile ilgili olarak aşağıda iletişim bilgileri yer alan Sinop İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Adres: Fatih Caddesi No: 13 57000 SİNOP Telefon: 0 (368) 261 32 93 Santral: 0 (368) 261 44 90 Faks: 0 (368) 261 15 08  
 Soru Tarihi:2016-06-11 01:02:00   Cevap Tarihi:2016-06-14 10:42:00

Soru: Sanayi Sitesi bölgesinde faaliyet vermekte olan olan sanayi et lokantasinin rail fiyatları örnek küçük ayran 1.5 tl ilgilenmeniz ricasi ile    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun “Fiyat tarifelerinin tespit şekli” başlıklı 62’ nci maddesine göre bu Kanuna tabi esnaf ve sanatkarların ürettikleri mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulunca 30 gün içinde onaylanır veya reddedilir. Bu hüküm doğrultusunda başvurunuzda yer alan hususlar için adı geçen lokantanın üyesi olduğu meslek odasına başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-11 12:42:00   Cevap Tarihi:2016-06-21 13:51:00

Soru: Merhaba,telefoncu dan taşınabilir şarj aleti aldım fakat aldığım ürünü mal sahibi 3 kere şarj edebileceğini soyledi.aldığım ürün 100\100 bile yapmiyor. Sürekli değiştirmeme ragmen hala aynı sorunu yaşıyorum. Ürünü geri vermek istiyorum fakat mal sahibi bunu yapmiyor nereye basvurmam gerekiyor yardım edebilir misiniz.    Cevap: • Mal/hizmette bulunan ayıba ilişkin ise, • Satıcı/sağlayıcı ile imzalamış olduğunuz sözleşmede yer alan haksız şartlara ilişkin ise, • Taksitle satın aldığınız mal/hizmete için erken ödeme bulunmanız halinde yapılması gereken erken ödeme indiriminin hiç yapılmaması veya yanlış yapılmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız devre tatil sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak verilmemesi veya sözleşme gereği ödemeniz gereken üyelik ücretinin çok yüksek olmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız paket tur sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak düzenlenmemesine ilişkin ise, • Ön ödemeli olarak satın aldığınız malın zamanında ve gereği gibi teslim edilmemesine ilişkin ise, • Mesafeli sözleşme (internet, tv, vb. aracılığıyla) ile aldığınız mal/hizmetin size zamanında teslim edilmemesi, cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen bedelin iade edilmemesine ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesini erken kapatmanıza rağmen gerekli olan faiz indiriminin yapılamaması veya yanlış yapılması veya sözleşme hükümlerinin ölçüsüz derecede aleyhinize olmasına ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz sözleşme esnasında sizden çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde masraf vb. alınmasına ilişkin ise, • İmzalamış olduğunuz abonelik sözleşmesine ilişkin ise, • İş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında aldığınız mal/hizmete ilişkin 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen satıcı veya sağlayıcının ilk yedi gün içerisinde sizden para veya kıymetli evrak alınması yasak olduğu halde aldığı para veya kıymetli evrakın iadesi veya iptaline ilişkin ise, uyuşmazlığınızın çözümlenmesi için uyuşmazlık bedelini de dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmanız gerekecektir. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-06-12 15:23:00   Cevap Tarihi:2016-06-14 10:20:00

Soru: odaların kapanıp kapanmayacağı kapanırsa hangi odaların kapanacağı birleşen odalar olacak mı bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Fesih, tasfiye ve iptal başlıklı 15 inci maddesinde odaların fesih sebepleri a) Üye mevcudunun yüzden aşağıya düşmesi. b) Bakanlıkça yapılacak uyarıya rağmen mevzuata aykırı genel kurul kararlarının iki ay içinde düzeltilmemesi. c) Konfederasyonca tespit edilen yıllık zorunlu giderleri karşılayacak miktarda gelir sağlayamadığının birlik tarafından tespit edilmesi üzerine yapılacak yazılı uyarıya rağmen odanın mali durumunun bir yıl içinde iyileştirilememesi. d) Odanın faaliyet alanına giren hususlardan aynı meslek koluna mensup esnaf ve sanatkârların zamanla ayrı oda kurmaları sonucu, kalan üye sayısının ikiyüzden aşağı düşmesi. Şeklinde düzenlenmiştir. Odalar yukarıda yazılı sebeplerle Bakanlığın teklifi üzerine yetkili asliye hukuk mahkemesi kararıyla fesih olunur. Yukarıdaki hükümlere göre feshedilen odaların bağlı oldukları birlikçe görevlendirilecek heyet tarafından, borçları kendi varlığından ödenip, alacakları tahsil edildikten ve tasfiye giderleri de karşılandıktan sonra kalacak meblağ ile ayni haklar, heyet tarafından tutanakla birliğe devredilir. Kuruluşu yapılan odanın, daha sonra kuruluşunun usule uygun olmadığının anlaşılması halinde süre kaydı aranmaksızın odanın kuruluşu Bakanlık tarafından iptal edilir. Odanın kuruluş işleminin iptali halinde ise, odanın mal varlığı birliğe devredilir. Fesih olan veya kuruluşu iptal olan odaların üye kayıt defterleri birlik tarafından muhafaza edilir. Hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda konu ile ilgili başka bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-13 12:14:00   Cevap Tarihi:2016-06-14 10:23:00

Soru: MERHABALAR, ESNAF ARKADAŞIN BAŞINA GELEN BİR SORUNU VAR.UNLU MAMÜLLER ADI ALTINDA İŞYERİ AÇTI.BURADA AYNI ZAMANDA PİDE YAPIP SATIYOR.BELEDİYEDEN GELEN YETKİLİLER AYNI ZAMANDA PİDE YAPAMAYACAĞINI SÖYLEMİŞLER.PİDE UNLU MAMÜLLERE GİRER Mİ.BELEDİYENİN TUTUMU KEYFİ Mİ.ARKADAŞ BÖYLE DEVAM EDERSE RUHSATINI İPTAL EDEBİLİRLER Mİ.BU DURUMU YASAL OLARAK NASIL GEÇEBİLİRİZ.PİDE İÇİN AYRI BİR RUHSAT ALMAK MI LAZIM.VEYA BELEDİYEYE BAŞVURUP BURADA PİDE ÜRETİP SATILABİLECEĞİNİ İSPATLAMAK MI LAZIM.GENEL OLARAK BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜRLER.    Cevap: Konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 28.12.2011 tarih ve B.05.0.MAH.0.00.00.00-250-32255 sayılı Genelgesi aşağıda yer almaktadır. Konu: İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Bakanlığımıza iletilen bazı bilgi ve belgelerin incelenmesi neticesinde işyeri açma ve çalışma ruhsatlarında faaliyet alanı unlu mamul üretimi olan bazı işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretiminin yapılarak satışa sunulduğu anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (m) bendinde büyükşehir belediyesi ile nüfusu 100.000’i geçen belediye sınırları içinde açılacak fırınlarının bu amaca tahsisli ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması yönünde düzenlemede bulunularak bu amaca tahsisli ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması yönünde düz enlemede bulunularak yeni açılacak ekmek fırınları için çevre ve insan sağlığı ile kişilerin can ve mal güvenliği ile toplumun hayatını doğrudan ilgilendiren olumsuzlukların giderilmesi noktasında belli bir standart öngörülmüştür. Yine Yönetmeliğin EK-2/B bölümünün 6.15 maddesi ile ikinci sınıf gayri sıhhi müessese olarak, EK-2/C bölümünün 6.19 maddesiyle de üzüncü sınıf gayri sıhhi müessese olarak açılacak fırınlar için faaliyette bulunulacak yere bağıl olarak belli koşullar öngörülmektedir. Hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamullerin üretim yerleri ise, Yönetmeliğin üçüncü sınıf gayrisıhhi müesseseler listesinin 6.10 maddesi çerçevesinde fırınlar için aranan koşullardan ayrı olarak üçüncü sınıf gayri sıhhi müessese olarak ruhsatlandırılmaktadır. Yukarıdaki Yönetmelik hükümleri çerçevesinde, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte faaliyet konusu ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten işyerleri ve hamur, yufka, bazlama, simit, poğaça, kadayıf, mantı, pasta, börek ve benzeri unlu mamul üreten işyerlerinin ruhsatlandırılmasında aranan şartlar farklılık göstermekte olup, unlu mamul ruhsatı bulunan işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretiminin yapılması Yönetmelik hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir. Unlu mamul ruhsatı alan işyerlerinde ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üretilmek istenmesi halinde bu işyerlerinin fırınlar için belirlenen şartları taşıyarak fırın ruhsatı almaları gerekmektedir. Yönetmelik hükümlerine aykırı faaliyet gösteren işyerleri için yetkili idarelerce gerekli işlemlerin yapılması hususunda, Bilgi ve gereğini rica ederim. Yavuz Selim KÖŞGERBakan a.Genel Müdür  
 Soru Tarihi:2016-06-14 09:43:00   Cevap Tarihi:2016-06-21 13:53:00

Soru: adana madeni sanatkarlar odası aidat borcu var diye faliyet belgesi vermiyor ne yapmalıyım.    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun “Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri” başlıklı 61 inci maddesinin son fıkrasında “Yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez.” Hükmü yer almaktadır.bu bağlamda kayıtlı olduğunuz meslek odasına olan aidat borunuzu ödemeniz gerekmektedir Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-06-15 09:29:00   Cevap Tarihi:2016-06-21 13:58:00

Soru: Calısır durumdaki cay ocagımda ızgara usuulu köfte ve sucuk satısı yapmak istiyorum bunun icin hangi islemleri yaptırmamız gerekir bizden ne tür belgeler istenir    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri” başlıklı 10’ uncu maddesinde; Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenleneceği, talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtileceği, aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenleneceği belirtilmektedir. Adı geçen Yönetmeliğin D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENiLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞi PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERi işyerleri maddesinde Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri işyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümlerin aranacağı belirtilmektedir. d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır. Bu hükümler doğrultusund öncelikle faaliyette bulunacağınız yerin bağlı bulunduğu belediyeye başvurulması ve işyerinizin düzenlenmesi ve gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-17 02:45:00   Cevap Tarihi:2016-06-28 15:48:00

Soru: Airbag tamiri yapan işyerine aracımın Torpido airbag işini yaptırdım eksik parça takmışlar ve tamir ettikleri Torpido çatladı üstelik iş yapımında 3 gün sonra ücretlerinide ödedim fakat fatura alamadım nereye şikayet edebilirim aracım ticari tazminat isteyebilirmiyim ve zararım karşılanırmı araç ön camı takılamıyor bu nedenden     Cevap: • Mal/hizmette bulunan ayıba ilişkin ise, • Satıcı/sağlayıcı ile imzalamış olduğunuz sözleşmede yer alan haksız şartlara ilişkin ise, • Taksitle satın aldığınız mal/hizmete için erken ödeme bulunmanız halinde yapılması gereken erken ödeme indiriminin hiç yapılmaması veya yanlış yapılmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız devre tatil sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak verilmemesi veya sözleşme gereği ödemeniz gereken üyelik ücretinin çok yüksek olmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız paket tur sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak düzenlenmemesine ilişkin ise, • Ön ödemeli olarak satın aldığınız malın zamanında ve gereği gibi teslim edilmemesine ilişkin ise, • Mesafeli sözleşme (internet, tv, vb. aracılığıyla) ile aldığınız mal/hizmetin size zamanında teslim edilmemesi, cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen bedelin iade edilmemesine ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesini erken kapatmanıza rağmen gerekli olan faiz indiriminin yapılamaması veya yanlış yapılması veya sözleşme hükümlerinin ölçüsüz derecede aleyhinize olmasına ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz sözleşme esnasında sizden çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde masraf vb. alınmasına ilişkin ise, • İmzalamış olduğunuz abonelik sözleşmesine ilişkin ise, • İş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında aldığınız mal/hizmete ilişkin 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen satıcı veya sağlayıcının ilk yedi gün içerisinde sizden para veya kıymetli evrak alınması yasak olduğu halde aldığı para veya kıymetli evrakın iadesi veya iptaline ilişkin ise, uyuşmazlığınızın çözümlenmesi için uyuşmazlık bedelini de dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmanız gerekecektir. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-06-18 12:58:00   Cevap Tarihi:2016-06-21 14:04:00

Soru: 1996 yılında bakkallık yaptım. SGK dan hizmet birleştirme için oda kayıt belgesi istendi. Bu belge için bakkallar odası 26TL para istedi .Yasal mı?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 nci maddesinde düzenlenerek teşkilatımıza genelge ile duyurulmaktadır. Konu ile ilgili ödenecek ücretlere http://www.tesk.org.tr/tr/online/genelge/resimler/ae5292750022016.pdf adresinden ulaşılabilinmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-06-22 16:28:00   Cevap Tarihi:2016-06-27 15:31:00

Soru: Halı yıkama fabrikasına 2 hafta önce halılarımı teslim ettim.Bir hafta da teslim edecekleri halıyı hala teslim etmediler. Hergün bu akşam gelicek diye oyalıyolar.Nereye şikayet edebilirim    Cevap: • Mal/hizmette bulunan ayıba ilişkin ise, • Satıcı/sağlayıcı ile imzalamış olduğunuz sözleşmede yer alan haksız şartlara ilişkin ise, • Taksitle satın aldığınız mal/hizmete için erken ödeme bulunmanız halinde yapılması gereken erken ödeme indiriminin hiç yapılmaması veya yanlış yapılmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız devre tatil sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak verilmemesi veya sözleşme gereği ödemeniz gereken üyelik ücretinin çok yüksek olmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız paket tur sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak düzenlenmemesine ilişkin ise, • Ön ödemeli olarak satın aldığınız malın zamanında ve gereği gibi teslim edilmemesine ilişkin ise, • Mesafeli sözleşme (internet, tv, vb. aracılığıyla) ile aldığınız mal/hizmetin size zamanında teslim edilmemesi, cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen bedelin iade edilmemesine ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesini erken kapatmanıza rağmen gerekli olan faiz indiriminin yapılamaması veya yanlış yapılması veya sözleşme hükümlerinin ölçüsüz derecede aleyhinize olmasına ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz sözleşme esnasında sizden çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde masraf vb. alınmasına ilişkin ise, • İmzalamış olduğunuz abonelik sözleşmesine ilişkin ise, • İş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında aldığınız mal/hizmete ilişkin 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen satıcı veya sağlayıcının ilk yedi gün içerisinde sizden para veya kıymetli evrak alınması yasak olduğu halde aldığı para veya kıymetli evrakın iadesi veya iptaline ilişkin ise, uyuşmazlığınızın çözümlenmesi için uyuşmazlık bedelini de dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmanız gerekecektir. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-06-23 11:07:00   Cevap Tarihi:2016-06-27 14:42:00

Soru: Bir ilçede esnaf ve sanatkarlar odası ve şoförler odası kurulması için gerekli hususlar nelerdir ?    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Odaların Kuruluşu başlıklı 4. Maddesinde; Odalar, oda kurulmak istenen yerde çalışmakta olan sanat, hizmet ve meslek sahipleri ile esnaftan en az beşyüz kişinin isteği ve Bakanlık izni ile kurulur. Oda unvanında esnaf, sanatkâr veya esnaf ve sanatkâr ibaresi yer alır. Oda kuruluşu ile ilgili olarak mülki idare amirliğine verilecek müracaat dilekçesine Bakanlık tarafından Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında hazırlanmış örneğine uygun düzenlenen oda kuruluş tutanağı ve oda ana sözleşmesi eklenir. Ayrıca oda kurucu üyelerinin tüm bilgilerinin eksiksiz olarak Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanına girişi yapılır. Oda kuruluş tutanağı ve ana sözleşmesi, sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilir. Oda kuruluş işlemlerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur. Mülki idare amirliği onbeş gün içinde kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir. Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili birliğin görüşünü alır. Bakanlık bir ay içinde kuruluş için izin verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır. hükmü yer almaktadır.Meslek odası kuruluşu bu madde hükmüne göre yapılmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-24 13:02:00   Cevap Tarihi:2016-06-27 14:45:00

Soru: Saclarimi boyattim ve kuaför saclarimi yakti.ustelik kabüllenmiyor ne yapabilirim.    Cevap: Şikayetinize konu olan işletmenin esnaf ve sanatkarlar odasına ya da ticaret odasına kayıtlı olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Adı geçen işletme esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı ise meslek odası ile eğer sonuç alınmas ise bulunduğunuz ildeki odaların bir üst kuruluşu olan esnaf ve sanatkar odaları birliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Birliklerin iletişim bilgilerine http://www.tesk.org.tr/tr/org/esobadres.php ulaşmanız mümkün bulunmaktadır. Yine konu ile ilgili olarak • Mal/hizmette bulunan ayıba ilişkin ise, • Satıcı/sağlayıcı ile imzalamış olduğunuz sözleşmede yer alan haksız şartlara ilişkin ise, • Taksitle satın aldığınız mal/hizmete için erken ödeme bulunmanız halinde yapılması gereken erken ödeme indiriminin hiç yapılmaması veya yanlış yapılmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız devre tatil sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak verilmemesi veya sözleşme gereği ödemeniz gereken üyelik ücretinin çok yüksek olmasına ilişkin ise, • Satın aldığınız paket tur sözleşmesinin sözleşmeye uygun olarak düzenlenmemesine ilişkin ise, • Ön ödemeli olarak satın aldığınız malın zamanında ve gereği gibi teslim edilmemesine ilişkin ise, • Mesafeli sözleşme (internet, tv, vb. aracılığıyla) ile aldığınız mal/hizmetin size zamanında teslim edilmemesi, cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen bedelin iade edilmemesine ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesini erken kapatmanıza rağmen gerekli olan faiz indiriminin yapılamaması veya yanlış yapılması veya sözleşme hükümlerinin ölçüsüz derecede aleyhinize olmasına ilişkin ise, • Banka veya tüketici finans kuruluşu ile imzalamış olduğunuz sözleşme esnasında sizden çeşitli isimler altında sözleşmede yer almadığı halde masraf vb. alınmasına ilişkin ise, • İmzalamış olduğunuz abonelik sözleşmesine ilişkin ise, • İş yeri dışında kurulan sözleşmeler kapsamında aldığınız mal/hizmete ilişkin 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanmanıza rağmen satıcı veya sağlayıcının ilk yedi gün içerisinde sizden para veya kıymetli evrak alınması yasak olduğu halde aldığı para veya kıymetli evrakın iadesi veya iptaline ilişkin ise, uyuşmazlığınızın çözümlenmesi için uyuşmazlık bedelini de dikkate alarak ikamet ettiğiniz yerdeki veya mal/hizmeti satın aldığınız yerdeki Ticaret İl Müdürlüğü ve Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmanız gerekecektir. Eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurabilirsiniz. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-24 13:22:00   Cevap Tarihi:2016-06-27 15:23:00

Soru: Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren kafem var Ruhsatımda Kafeterya yazıyor. İşyerinde baca yok, Fakat işyerinde bacasız lavlumbaz kullanıyorum. günlük apartman sakinleri koku olmadığı halde belediyeye beni şikayet ediyor. işyerinde yemek üretimi yapmıyorum. fırında yemek yaptırıyorum tava tarzı şeyler bunları işyerime getirip satıyorum. fakat belediye bana ceza kesiyor. bunu burda yapamazsın satamazsın diyor kafelerde olması gereken şeyleri yap diyor. bi çözümünüz varmıdır. kime gidebilirim. kanun maddeleri nelerdir kafede neler yapılır.    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Sıhhî Müesseseler İçin Sınıflarına Ve Özelliklerine Göre Aranacak Nitelikler Başlıklı Bölümünün A- İşyerlerinde Aranacak Asgarî Ortak şartlarında İşyerinin havalandırma tertibatı bulunacak; ısıtma ve havalandırma soba, kalorifer veya klima sistemlerinden uygun olanı ile yapılacağı, Adı geçen Yönetmeliğin D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENiLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞi PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERi işyerleri maddesinde Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri işyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümlerin aranacağı belirtilmektedir. d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır.hükümleri, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Yasak İşler başlıklı 24’ üncü maddesinde “Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.” Hükmüne yer verilmektedir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin Toplanma amaçlı binalar başlıklı 15 inci maddesinin (a) bendinde Yeme ve içme tesisleri: Beslenme ile ilgili hizmetlerin sunulduğu açık ve kapalı yerleri kapsadığı, Kahvehaneler, çaybahçeleri, pastaneler, lokantalar, lokaller, fırınlar, kafeterya ve benzeri yerler bu sınıfa girdiği belirtimiştir. Bu hükümler doğrultusund öncelikle faaliyette bulunacağınız yerin bağlı bulunduğu belediyeye başvurulması ve işyerinizin düzenlenmesi ve gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-28 09:28:00   Cevap Tarihi:2016-06-28 16:44:00

Soru: yeni kurulan emlakçılar odamızda bilerek bazı meslektaşlarımıza kuruluş sözleşmesi imzalatılmadı.kuruluş sözleşmesine imza atmıyan meslektaşlarımızın yapılacak seçimde hazirun listesinde olmayacağı ve oy kullanamıyacağı söyleniyor.sicil kaydı olupta sözleşmeyi imzalamadığından dolayı haziruna giremeyecek olanlar seçimde oy kullanmak için ne yapmalı    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Odaların kuruluşu başlıklı 4 üncü maddesinde “Odalar, oda kurulmak istenen yerde çalışmakta olan sanat, hizmet ve meslek sahipleri ile esnaftan en az beşyüz kişinin isteği ve Bakanlık izni ile kurulur. Oda unvanında esnaf, sanatkâr veya esnaf ve sanatkâr ibaresi yer alır.Oda kuruluşu ile ilgili olarak mülki idare amirliğine verilecek müracaat dilekçesine Bakanlık tarafından Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında hazırlanmış örneğine uygun düzenlenen oda kuruluş tutanağı ve oda ana sözleşmesi eklenir. Ayrıca oda kurucu üyelerinin tüm bilgilerinin eksiksiz olarak Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanına girişi yapılır. Oda kuruluş tutanağı ve ana sözleşmesi, sicil müdürünün gözetiminde tanzim ve imza edilir. Oda kuruluş işlemlerinin gerçeğe uygun olup olmamasından sicil müdürü sorumludur. Mülki idare amirliği onbeş gün içinde kuruluş talebini inceler ve görüşü ile birlikte kuruluş belgelerini noksansız olarak Bakanlığa gönderir. Bakanlık kuruluş talebi hakkında ilgili birliğin görüşünü alır. Bakanlık bir ay içinde kuruluş için izin verip vermediğini bildirmediği takdirde oda kurulmuş sayılır. Kurulan odanın üyeleri arasında olup diğer odalardan ayrılmış olanların eski odalarındaki üyeliği sona erer ve dosyası üyesi olduğu yeni kurulan odaya bir ay içinde devredilir.”hükmü, Aynı Kanunun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ncı maddesinde “Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır.”hükmü, Odaların organları başlıklı 9 uncu maddesinin (a) bendinde a) Genel kurul: Genel kurul toplantı tarihinden en az altı ay önce odaya kaydolmuş ve Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından, ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşu tarafından alınacak, genel kurul toplantısına katılacaklar listesine dahil olan üyelerden oluşacağı, Yine 5362 sayılı Kanunun Organ ve yönetim kurulu başkanlarının seçimleri başlıklı 49 uncu maddesi ise “Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının organ seçimleri ile yönetim kurulu başkanlarının seçimi tek dereceli olarak, yargı gözetiminde gizli oyla ve açık tasnifle yapılır. Seçim yapılacak genel kurul toplantısından en az yirmi gün önce, genel kurul üyelerini gösteren Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanından hazırlanmış genel kurul toplantısına katılacaklar listesi, toplantının gündemi, yeri, günü, saati ile çoğunluk sağlanamadığı takdirde yapılacak ikinci toplantıya ilişkin hususları belirleyen bir yazı ile birlikte üç nüsha olarak o yer ilçe seçim kurulu başkanlığına verilir. Birden fazla ilçe seçim kurulu bulunan yerlerde görevli hâkim, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenir. Hâkim, gerektiğinde ilgili kayıt ve belgeleri de getirtip inceleme yapmak suretiyle varsa noksanlıkları tamamlattırdıktan sonra seçime katılacak genel kurul üyelerini belirleyen listeyi ve diğer hususları onaylar, onaylanan liste ile toplantıya ilişkin diğer hususlar seçim kurulu ile ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşunun merkezinde ve genel kurulun yapılacağı yerde asılmak suretiyle, ayrıca Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında yedi gün süre ile ilan edilir. Yedi günlük ilan süresi içinde listeye yapılacak itirazlar hâkim tarafından incelenir ve en geç iki gün içerisinde kesin olarak karara bağlanır. Bu suretle kesinleşen listeler ile toplantıya ilişkin diğer hususlar onaylanarak ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşuna gönderilir. Hâkim, kamu görevlileri veya aday olmayan genel kurul üyeleri arasından bir başkan ile iki üyeden oluşan bir seçim sandık kurulu atar. Aynı şekilde ayrıca üç yedek üye de belirler. Seçim sandık kurulu başkanının yokluğunda kurula en yaşlı üye başkanlık eder. Seçim sandık kurulu, seçimlerin Kanunun öngördüğü esaslara göre yürütülmesi, yönetimi ve oyların tasnifi ile görevli olup görevleri, bu işlemler bitinceye kadar aralıksız olarak devam eder. Bin kişiden fazla üyesi bulunan genel kurullarda her bin kişi için bir oy sandığı bulunur ve her seçim sandığı için ayrı bir kurul oluşturulur. İkiyüze kadar olan üye fazlalığı sandık sayısında nazara alınmaz. Sandıkların konacağı yerler hâkim tarafından belirlenir. Seçimlerde kullanılacak araç ve gereçler, seçim kurulundan sağlanır. Oy verme işlemi genel kurul görüşmelerinden sonra başlar ve saat 17:00'ye kadar, gizli oy açık tasnif esaslarıyla devam eder. Seçim süresi sona erdiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen üyeler de oylarını kullanırlar. Listede adı yazılı bulunmayan üye oy kullanamaz. Oylar oy verenin kimliğinin resmî bir kuruluşça verilen belge ile kanıtlanmasından ve listedeki isminin karşısındaki yerin imzalanmasından sonra kullanılır. Oylar, asıl ve yedek üyeler belirtilerek her türlü şekilde düzenlenen oy pusulalarının, üzerinde ilçe seçim kurulu mührü bulunan ve oy verme sırasında sandık kurulu başkanı tarafından verilecek zarflara konulmak suretiyle kullanılır. Bunların dışındaki zarflara konulan oylar geçersiz sayılır. Adaylar asıl ve yedek üye olarak liste halinde seçime girerlerse, tasnif sonunda en fazla oy alan listedeki asıl adaylar asıl, yedek adaylar da yedek olarak seçimi kazanmış olurlar. Liste içindeki oylara göre üyeler sıralanır. Genel kurullarda oy verme işlemi alt yapı müsait olduğu takdirde elektronik ortamda gerçekleştirilebilir. Seçim süresinin sonunda seçim sonuçları tutanakla tespit edilip sandık kurulu başkan ve üyeleri tarafından imzalanır. Birden fazla sandık bulunması halinde tutanaklar ile elektronik ortamda kullanılan oylar hâkim tarafından birleştirilir. Tutanakların birer örneği seçim yerinde asılmak ve ilgili meslek kuruluşunun Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr sayfasında yayınlanmak suretiyle geçici seçim sonuçları ilan edilir. Kullanılan oylar ve diğer belgeler tutanağın bir örneği ile birlikte üç ay süreyle saklanmak üzere ilçe seçim kurulu başkanlığına verilir. Seçimin devamı sırasında yapılan işlemler ile tutanakların düzenlenmesinden itibaren iki gün içinde seçim sonuçlarına yapılacak itirazlar hâkim tarafından aynı gün incelenir ve kesin olarak karara bağlanır. İtiraz süresinin geçmesi ve itirazların karara bağlanmasından hemen sonra hâkim, yukarıdaki hükümlere göre kesin sonuçları ilan eder. Seçim sonuçları üst kuruluşlara ve Bakanlığa bildirilir. Hâkim, herhangi bir sebeple seçimi durdurduğu veyahut seçim sonuçlarını etkileyecek ölçüde bir usulsüzlük veya kanuna aykırı uygulama nedeniyle seçimlerin iptaline karar verdiği takdirde, ilgililer bu karara, tebliğ tarihinden itibaren üç iş günü içinde il seçim kuruluna itiraz edebilirler. İl seçim kurulu en geç iki iş günü içinde itirazı inceler ve kesin olarak karara bağlar. İptal kararının kesinleşmesi üzerine hâkim, bir aydan az ve iki aydan fazla bir süre içinde olmamak üzere seçimin yenileneceği pazar gününü tespit ederek ilgililere ve Bakanlığa bildirir. Belirlenen günde yalnız seçim yapılır ve seçim işlemleri bu madde ile Kanunun öngördüğü diğer hükümlere uygun olarak yürütülür. Seçimlerin tamamının iptali halinde seçimler yenileninceye kadar geçen sürede yönetim kurulu görevini yapmak üzere odalara birlik, birlik ve federasyonlara Konfederasyon, Konfederasyona ise Bakanlık tarafından, genel kurul üyeleri arasından üç kişilik bir kurul atanır. İlçe seçim kurulu başkanı hâkime ve seçim sandık kurulu başkanı ile üyelerine, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda belirtilen esaslara göre tavan gösterge üzerinden ücret ödenir. Bu ve diğer seçim giderleri genel kurulu yapan esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşu tarafından karşılanır. Seçimler sırasında sandık kurulu başkan ve üyelerine karşı işlenen suçlar, kamu görevlilerine karşı işlenmiş gibi cezalandırılır. Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının seçim tarihleri, Bakanlar Kurulu tarafından bir yılı geçmemek üzere ertelenebilir.” Olarak düzenlenmiştir. Bu bağlamda 5362 sayılı Kanuna göre kurulmuş olan meslke odasına kayıtlı esnaf ve sanatkarlarlardan yukarıdaki şartları taşıyanlar oda genel kurullarına katılabilmektedir.bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-06-29 11:26:00   Cevap Tarihi:2016-07-01 16:27:00

Soru: Kollektif Şirketimizi Limited Şirkete dönüştüreceğiz,isim aynı olacak sadece koll.şti. yerine ltd.şti yazacak. Birçok prosedürü öğrendik lakin bir soruya henüz cevap bulamadık. Kollektif Şirketimize kayıtlı olan araçlarımızın ruhsatlarının,uhdemizde bulunan ihalelerimizin,banka hizmet sözleşmelerimizin devam eden kredilerimizin vs. Limited Şirkete dönüştüğümüzde isimlerinin yine KOLL.ŞTİ. adında devam ederek uhdemizde bulunan tüm hak ve borçların yükümlülüğü yine tarafımızda devam edecek ama isim değişikliği aynı kalarak bundan sonraki yeni sözleşmelerde LTD.ŞTİ. kullanılacağını Ticaret Sicil Gazetesi Ana Sözleşmemizde bir madde olarak belirtsek kabul edilirmi?    Cevap: Konfederasyonumuzca esnaf ve sanatkarlarımıza yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Şirketler ticaret siciline ve ticaret odalarına kayıt olmaktadırlar. Bu nedenle konuya ilişkin olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine veya ilinizdeki ticaret siciline müracaat edebilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-07-03 16:32:00   Cevap Tarihi:2016-07-11 13:34:00

Soru: esnaf ve sanatkarlar odasına kaydı olmayanı nereye şikayet edebilirim    Cevap: İliniz Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine şikayet edebilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2016-07-04 17:52:00   Cevap Tarihi:2016-07-11 13:35:00

Soru: Karşıyakada bir terziye elbisemin boy tadilatı için gittim. Terzi kendi kendine benim adıma karar verip ben bu elbiseyi yapmam bu elbisenin boyunda bişey yok diyip resmen beni dükkandan kovaladı kaldı ki bu adam mahalle esnafı saygısızlığı terbiyesizliği hazmedilir gibi değil bunun için nereye şikayet edebilirim.     Cevap: Esnaf ve sanatkarlarımıza ilişkin şikayetler Birlik disiplin kurulunca değerlendirilmektedir. Bu nedenle İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine başvurmanız gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-07-04 21:51:00   Cevap Tarihi:2016-07-11 13:37:00

Soru: MERHABA. ODA BAŞKANI VE BAŞKAN VEKİLİ AYNI ZAMANDA İZİN KULLANDIĞI ZAMAN YÖNETİM KURULU ÜYESİNE EVRAK İMZALAMA YETKİSİ VERİLEBİLİR Mİ.VE HANGİ EVRAKLARI KAPSAR.TEŞEKKÜR EDERİM.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Başkan, temsil ve ilzam başlıklı 54. maddesine göre, Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarını temsil ve ilzama başkan yetkilidir. Başkanın bulunmadığı zamanlarda, yönetim kurulunca yetkilendirilmiş olan başkan vekili temsil ve ilzam görevini ifa eder. Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarını, başkan veya başkan vekili ile genel sekreterin müşterek imzaları bağlar. Kanunda Yönetim kuruluna imza yetkisi verileceğine dair düzenleme bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-07-11 16:01:00   Cevap Tarihi:2016-07-12 10:58:00

Soru: merhaba ben 1984 yılında mobilyacılar odasına kayıt oldum 1999 - 2010 yılları arasında oda yöneticisi ve başkan vekilliği yaptım 2011 yılında emekli oldum iş yerimi kapatıp oda kaydımı sildim ben kaydımı yaptırmak ve odaya aday olmak istiyorum daha once odaya kaydım olduğundan dolayı iki yıl dolmadan aday olur olunmaz sınırlamasına takılrmıyım bu konuda bilgi rica ediyorum    Cevap: Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin son görüşü; söz konusu 2 yılın aralıksız olması yönündedir. Ancak toplam iki yıl üyeliği bulunan kişinin hazirun listesinde yer almaması halinde listeye itiraz edildiğinde son kararı ilçe seçim kurulu hakimi verecektir.  
 Soru Tarihi:2016-07-14 11:17:00   Cevap Tarihi:2016-07-25 17:27:00

Soru: merhaba denetim kurulu başkanının 3 defa toplantıya katılmaması halinde yapılması gereken işlem olarak yedeklerden üye çağırdım bunların arasından mı tekrar denetim kurulu başkanı seçilmesi gerekiyor    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 55. maddesine göre, Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının denetim kurulları kendi üyeleri arasından bir başkan seçer. hükmü yer almaktadır. Başkanın görevden ayrılması nedeniyle yedek üyenin çağrılmasını müteakip yeni başkan seçilmesi gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-07-19 17:19:00   Cevap Tarihi:2016-07-22 14:41:00

Soru: sanayi bölgesinde bir fabrikam var ve ortopediye implant üreten bir fabrika açmak istiyorum ama ne gibi başvurular yapacagım bunu ögrenmek istiyorum konuyla ilgili yardımınızı acil olarak bekliyorum şimdiden teşekkür ederim    Cevap: Esnaf ve sanatkar siciline basit usul ve işletme esasına göre defter tutanlar kayıt olmaktadırlar. Açacağınız işyeri şirket statüsünde olacak ise Ticaret siciline kayıt olmanız gerekecektir. Esnaf niteliğindeki işyerleri için http://www.tesk.org.tr/tr/guncel/isyeriacmak4.php adresinde işyeri açarken istenen belgeler yer almaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-07-22 12:30:00   Cevap Tarihi:2016-07-25 17:22:00

Soru: Araç aldım kısa süre önce yağ basınç değeri az hatası veriyordu.Bu nedenle sanayiye götürmüş benim kardeşim hisar oto diye bir yer adam fiyat verip ona göre yapalım mı yapmayalım mı sorarız demiş. Adamı bir hafta sonra ben aradım adam aracı yapmış yani turboyu yalnız bir parçası eksikmiş onu sonra taktırırsınız dediler.Ödeme yaptık adama sanayi içinde bir kaç yerden yedek parça almış onların ödemeside yaptık ama araçta mazot yok lamba yanıyor ben ustayı uyardım o istasyona gidelim diye yok dedi bu idare eder bizi başka bir yere ödeme yaptık araç çalışmıyor mazot bitti sonra gidip ustanın araçla mazot aldık manuel doldurduk sonra aldım ben aracı isyerine gittim 1km yol bile yapmadım.işyerinde bi abiye verdim aracı ustaya götürcekti kabortadan dolayı aracı neyse abi almış biraz gitmiş sonra stop etmiş araç çalışmıyor diye beni aradı abide manuel mazot doldurmuş ama çalışmamıs bende servisi aradım geldi servis gitmişler 770 tutarında bir ücret çıkardılar bana araça şamandıra takmışlar öyle bir sorunum yoktu benim ayrıca bana tutarı yaptıktan sonra söyledi sonra turboyla alakalı beklediğimiz parça geldi 2 aya falan ben bu süreçte araçı kullanmadım sanayide onların dükkanda kaldı dün aradılar bana aracın enjeksiyonlarını yandığını söylediler araça benzin koyulmuş diye dedim ki araç 2 aydır burda ben benzin falan koymadım o bununla alakalı adama toplamda 2,500 tl ücret ödedim lakinm aracım hala eski vaziyetinde bile değil sanayi odası başkanına gittik arzuhalimizi belirttik oda o hisar otonun sanayi dışında dükkanının olması nedeni pek birşey yapamadım benim burda neler yapman gerekir sonuna kadar şikayetçiyim hisar otodan     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Odaya Kayıt başlıklı 6 ncı maddesinde; Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. Hükümleri yer almaktadır. Bu bağlamda; şikayetinize konu olan işletmenin esnaf ve sanatkarlar odasına ya da ticaret odasına kayıtlı olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Adı geçen işletme esnaf ve sanatkar odasına kayıtlı ise bulunduğunuz ildeki odaların bir üst kuruluşu olan esnaf ve sanatkar odaları birliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Birliklerin iletişim bilgilerine http://www.tesk.org.tr/tr/org/esobadres.php ulaşmanız mümkün bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-07-30 18:50:00   Cevap Tarihi:2016-08-03 15:26:00

Soru: Market kuruyemiş tuhsatına sahibim okul yakınma tost da satmak istiyorum satmamın bir sakıncası vatmı    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri” başlıklı 10’ uncu maddesinde; Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenleneceği, talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtileceği, aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenleneceği belirtilmektedir. Aynı Yönetmeliğin Ek-1 inde yer alan, Sıhhi Müesseseler İçin Sınıflarına ve Özelliklerine Göre Aranacak Niteliklerden C- BAKKAL, MARKET, ŞARKÜTERİ, KURUYEMİŞÇİ, BÜFE, MANAV, KANTİN VE EKMEK BAYİLERİ Bakkal, market, Şarküteri, kuruyemiŞçi, büfe, manav, kantin ve ekmek bayilerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır: 1- Birden fazla faaliyet konusunun bir arada bulunduğu 500 m2 den büyük işyerlerinde danışma birimi bulunacaktır. 2- Tüm tezgah ve raflar zeminden en az 15 cm yükseklikte olacaktır. 3- Soğuk meze, et ve süt ürünleri, sakatat ve balık gibi farklı gıda maddeleri için ayrı ayrı veya bölümlere ayrılmış soğutma tertibatlı dolap veya tezgah bulunacaktır. 4- Gıda maddeleri ile diğer maddeler farklı raf ve tezgahlarda satışa sunulacaktır. 5- Ekmekler ve unlu mamuller kapalı dolaplarda ve vitrinli tezgahlarda satışa sunulacaktır. 6- Kuruyemiş ve kuru kahve satılan işyerlerinde kavurma ve ısıtma işlemi yapılacak ise bunun için gereken donanım kurulacaktır. 7- (DeğiŞik: 19/3/2007-2007/11882 K.) Hipermarket, grosmarket ve megamarketlerde giriş ve çıkış olmak üzere iki kapı, çocuk emzirme yeri ile satış alanının en az yarısı kadar olmak üzere otopark ve yeteri kadar depo alanı bulunacaktır. 8- Manavlarda, sebze ve meyveler için kolayca yıkanabilecek şekilde yapılmış masa ve raflar olacak, iki metre yüksekliğe kadar duvarlar su geçirmez malzeme ile kaplanacaktır. 9- Mutfak uygun olduğu takdirde, kantinlerde tost ve ekmek arası yiyecek maddeleri satılabilir. D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENİLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞİ PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERİ İŞYERLERİ Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri iŞyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümler aranır: d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluşacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır. Yönetmelik hükümleri dikkate alınarak işyerinizin bulunduğu yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-08-03 16:35:00   Cevap Tarihi:2016-08-09 10:54:00

Soru: Esnaf sicil ankara vergi silindiği icin otomatik olarak sicili kapanmıştır. Vergiyi daha sonra tekrar açtık. Esnaf odasi sicili kapali olan yere esnaf odasi aidat alabilir mi.     Cevap: Sayın Şükrü BOZKURT 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Üyeliğin son bulması başlıklı 8 inci maddesinin (d) bendinde; “Vergi mükellefiyetini sildirenlerden altı ay içinde tekrar vergi mükellefiyeti tesis ettirme şartını yerine getirmeyen üyelerin oda kaydının silinmesine yönetim kurulu tarafından karar verileceği, Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 inci maddesinin dördüncü fıkrasında; “Kayıt ücretinin kayıt esnasında, yıllık aidatın nisan ve ekim aylarında iki eşit taksitte ödeneceği, oda kaydını sildiren üyelerin aidatının üye kaydının silindiği ay itibariyle alınacağı, süresi içinde ödenmeyen yıllık aidat ve katılma payları için esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararların ilam hükmünde olduğu ve icra dairelerince yerine getirileceği, gecikme zammının, yıllık aidatın ve katılma payının bir mislini geçemeyeceği”, Ayrıca Esnaf ve Sanatkarların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin yıllık aidat başlıklı 6 ncı maddesinin sekizinci fıkrasında; “Yıllık aidat ile bunlara ait kesinleşen gecikme zamlarının tahsil zamanaşımı süresinin beş yıl olduğu, bu süre içinde tahsil edilmeyen yıllık aidat ve gecikme zamlarının terkin edileceği”, hüküm altına alınmıştır. Bu hükümler doğrultusunda; Vergi mükellefiyetini sildirenlerden altı ay içinde tekrar vergi mükellefiyeti tesis ettirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen üyelerin oda kayıtlarının silinmesine yönetim kurulunca karar verilmesi, üyenin odaya bulunan yıllık aidat ve kesinleşmiş gecikme zammı borçlarının vergi kaydının silindiği tarihten itibaren geriye dönük olarak 5 yıl tahsil edilmesi gerekmektedir. Diğer taraftan, konuya ilişkin olarak Bakanlık görüşünde; “5362 sayılı Kanunun 8 inci maddesi gereğince oda yönetim kurulu kararı alınarak üyelik kayıtları silinen üyelerden üyelik niteliklerini yitirdikleri tarih itibarıyla yıllık aidat ve gecikme zammı tahsil edilmesi gerektiği” bildirilmiştir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-08-03 21:04:00   Cevap Tarihi:2016-08-09 11:50:00

Soru: ii günler esnaf san.odası başkanlığına aday olabilmek için odaya kaç yıllık üyeliğim olması lazım.sizlerin yönetmeliğinize göre 2 yıl diye okudum fakat benim geçmiş 1 yıllık üyeliğim vardı şu an pasif acaba o bir yıllık üyeliğim kabul olur mu yeniden kayıt yaptırırsam ilginize teşk.    Cevap: Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin son görüşü; söz konusu 2 yılın aralıksız olması yönündedir. Ancak toplam iki yıl üyeliği bulunan kişinin hazirun listesinde yer almaması halinde listeye itiraz edildiğinde son kararı ilçe seçim kurulu hakimi verecektir.  
 Soru Tarihi:2016-08-04 10:59:00   Cevap Tarihi:2016-08-08 11:59:00

Soru: okul kantini kirasını ödeyemedim milli emlağa devredildi .Ödeyemediğim için çok fazla faiz geldi .Bu borç faizi affa ugruyor mu ?    Cevap: Sayın Veysel Taçyıldız Bakanlar Kurulu tarafından 27/06/2016 tarihinde kararlaştırılan Türkiye Varlık Fonu Kurulması ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı henüz yasalaşmadığından konuya ilişkin bilgi verilememektedir.Bilginize 
 Soru Tarihi:2016-08-06 21:35:00   Cevap Tarihi:2016-08-10 13:38:00

Soru: Madeni sanatkarlar odasi seçim hakında. Seçme ve seçilme hakkı ile ilgili .başkan adayı olmak için adayın kaç yıllık kayıtlı olması gereklidir .aday olmanın şartı kanunlarda nedir.    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun seçilme şartları başlığını taşıyan 50 nci maddesinin (b) bendinde düzenlenmiştir. Buna göre; esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarında başkan seçilebilmek için en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2016-08-12 21:46:00   Cevap Tarihi:2016-08-16 14:03:00

Soru: Üye sayısı 500 ün altındaki odalar kapatılacakmı     Cevap: Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili olarak 5362 sayılı Kanunda herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-08-14 12:45:00   Cevap Tarihi:2016-08-16 09:05:00

Soru: ben 2015 yılı kasım ayında esnaf odaları birliğine kayıtlarımı yaptırdım 493 tl ücret ödedim beni sistem samsun madeni sanatkarlar odasına attı odaya gittiğimde benden 150 tl daha ücret aldılar benim bildiğim esnaf odaları birliği kaydı yapılırken oda kayıt ücretide 493 tl nin içinde olabileceğiydi bu hususta beni bilgilendirmenizi rica ederim    Cevap: Esnaf ve sanatkarlık faaliyetine başlayanların sicile ilk kayıt sırasında ödeyeceği kayıt ücreti ve diğer yıllarda odaya ödeyeceği yıllık aidat ile ilgili düzenlemeler aynı5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun ,Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 nci maddesinde düzenlenmiştir. Ayrıca kayıtlı olduğunuz meslek odası ile ilgili şikayetiniz ile ilgili olarak faaliyette bulunduğunuz ildeki odaların bir üst kuruluşu olan esnaf ve sanatkar odaları birliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Birliklerin iletişim bilgilerine http://www.tesk.org.tr/tr/org/esobadres.php ulaşmanız mümkün bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-08-14 14:52:00   Cevap Tarihi:2016-09-01 09:54:00

Soru: Dükkanı 2012 kapattım borç vardı üyeliğimi silmediler beyanatıydım taksitlendirme kapsıyormuş ilğinize Teşekkürlet    Cevap: Sayın yILMAZ TAŞ Bakanlar Kurulu tarafından 27/06/2016 tarihinde kararlaştırılan Türkiye Varlık Fonu Kurulması ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı henüz yasalaşmadığından konuya ilişkin bilgi verilememektedir.Bilginize 
 Soru Tarihi:2016-08-14 17:23:00   Cevap Tarihi:2016-08-17 16:13:00

Soru: Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlıyım.2013 döneminden borçlarım var.borçlardan dolayı esnaf kayıt belgesi vermiyorlar.Bu durum yasalmıdır öğrenmek istiyprum    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 61 inci maddesinin son fıkrasında; "yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez." hükmü yer almaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-08-16 17:21:00   Cevap Tarihi:2016-08-17 15:55:00

Soru: Mahalli idareler genel seçimlerinde aday olmak isteyen meslek kuruluşları organlarında üye olanların istifa etmeleri seçildikten sonra görevlerinden ayrılmaları gerekli midir?    Cevap: Yüksek Seçim Kurulu’ nun 12/09/2013 tarih ve 360 sayılı kararında adyalık şartları “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 76. maddesinde; Hakimler ve Savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri ve Silahlı Kuvvetler mensuplarının görevlerinden çekilmedikçe aday olamayacakları ve milletvekili seçilemeyecekleri belirtilmiştir. Öte yandan, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun; 17. maddesinde; “Milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarlar mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmek veya aday gösterilebilmek için görevlerinden istifa etmek zorunda değildirler. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği ile muhtarlık bir şahıs uhdesinde birleşemez. Bu görevlerin birisinde bulunanlardan bir diğerine seçilenler, seçim sonuçlarının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde tercih haklarını kullanırlar. Bu süre içinde tercih haklarını kullanmayanlar seçildikleri yeni görevi reddetmiş sayılırlar.” hükmü mevcuttur. Görüleceği üzere anılan maddede, aday olabilmek için görevlerinden ayrılmak zorunda olmayan kamu görevlilerinin hangileri olduğu ayrıntılı biçimde düzenlendiği halde, istifaları zorunlu bulunan kamu görevlilerinin kimler olduğu hususunda bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının organlarında görev alan yöneticilerin adaylığı konusunda 2972 sayılı Kanun’un 36. maddesi ile atıf yapılan 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 18. maddesinin uygulanması gerekmektedir. 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun; “Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler” başlıklı 18. maddesi; “Hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, aday olmak isteyen belediye başkanları ve subaylar ile astsubaylar, aday olmak isteyen siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar genel ve ara seçimlerin başlangıcından bir ay önce seçimin yenilenmesine karar verilmesi halinde yenileme kararının ilanından başlayarak yedi gün içinde görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmadıkça adaylıklarını koyamazlar ve aday gösterilemezler.” şeklinde düzenlenmiştir. Bu nedenle; 5362 sayılı Kanuna tabi kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olan esnaf odaları organlarında görev alan yöneticilerin yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde aday olabilmeleri için 2839 sayılı Kanunun 18. maddesi uyarınca istifa etmelerinin zorunlu bulunduğuna, Diğer taraftan seçimlerde adaylık için görevinden istifa eden ve sonrasında seçilemeyen kamu görevlilerinin tekrar görevlerine dönmeleri ise, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun Ek: 7. maddesinde düzenlenmiş olup, konunun kurumlarınca değerlendirilmesi gerektiği ve Kurumumuzu ilgilendiren bir husus olmadığından görüş verilmesine yer olmadığına, karar verilmesi gerekmiştir. S O N U Ç : Açıklanan nedenlerle; 1- 5362 sayılı Kanuna tabi kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları olan esnaf odaları organlarında görev alan yöneticilerin yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde aday olabilmeleri için 2839 sayılı Kanunun 18. maddesi uyarınca istifa etmeleri gerektiğine…” olarak açıklanmıştır.bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-08-22 09:52:00   Cevap Tarihi:2016-08-22 10:22:00

Soru: ben oda bunyesınde çalışan bi genel sekreterim odaların kapatılması ıle ılgılı çalışmalar gerçeği yansıtmakta mıdır.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Fesih, tasfiye ve iptal başlıklı 15 inci maddesinde odaların fesih sebepleri a) Üye mevcudunun yüzden aşağıya düşmesi. b) Bakanlıkça yapılacak uyarıya rağmen mevzuata aykırı genel kurul kararlarının iki ay içinde düzeltilmemesi. c) Konfederasyonca tespit edilen yıllık zorunlu giderleri karşılayacak miktarda gelir sağlayamadığının birlik tarafından tespit edilmesi üzerine yapılacak yazılı uyarıya rağmen odanın mali durumunun bir yıl içinde iyileştirilememesi. d) Odanın faaliyet alanına giren hususlardan aynı meslek koluna mensup esnaf ve sanatkârların zamanla ayrı oda kurmaları sonucu, kalan üye sayısının ikiyüzden aşağı düşmesi. Şeklinde düzenlenmiştir. Odalar yukarıda yazılı sebeplerle Bakanlığın teklifi üzerine yetkili asliye hukuk mahkemesi kararıyla fesih olunur. Yukarıdaki hükümlere göre feshedilen odaların bağlı oldukları birlikçe görevlendirilecek heyet tarafından, borçları kendi varlığından ödenip, alacakları tahsil edildikten ve tasfiye giderleri de karşılandıktan sonra kalacak meblağ ile ayni haklar, heyet tarafından tutanakla birliğe devredilir. Kuruluşu yapılan odanın, daha sonra kuruluşunun usule uygun olmadığının anlaşılması halinde süre kaydı aranmaksızın odanın kuruluşu Bakanlık tarafından iptal edilir. Odanın kuruluş işleminin iptali halinde ise, odanın mal varlığı birliğe devredilir. Fesih olan veya kuruluşu iptal olan odaların üye kayıt defterleri birlik tarafından muhafaza edilir. Hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda konu ile ilgili başka bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-08-25 11:33:00   Cevap Tarihi:2016-08-26 12:03:00

Soru: esnaf sicil kaydı yaptırdım bağlı olduğum odaya geldim bağış adı altında 150 tl ücret alındı bu ücret yasalmı     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Odaya Kayıt başlıklı 6 ncı maddesinde; Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır.Oda kuruluş yeter sayısına ulaşılamadığı için oda kurulması mümkün olmayan yerlerdeki esnaf ve sanatkârların kayıtları birlik marifetiyle tutulur. Esnaf ve sanatkârlara odalarca verilen hizmetler, ilçelerde şube açmak suretiyle birlik tarafından verilir.Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir.Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. Hükümleri yer almaktadır. Adı geçen Kanunun Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri başlıklı 68 inci maddesinde ise; Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir.hükümleri yer almaktadır. Yine esnaf ve sanatkarlık faaliyetine başlayanların sicile ilk kayıt sırasında ödeyeceği kayıt ücreti ve diğer yıllarda odaya ödeyeceği yıllık aidat ile ilgili düzenlemeler aynı Kanunun Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 nci maddesinde düzenlenmiştir. Kayıt ücreti, yıllık aidat ve hizmet karşılığı bedelleri ile ilgili olarak www.tesk.org.tr adresinde mevzuat – genelgeler bölümünde kayıt ücreti ve yıllık aidat genelgelerimiz yıllar itibari ile yer almaktadır. Ayrıca kayıtlı olduğunuz meslek odası ile ilgili şikayetiniz ile ilgili olarak faaliyette bulunduğunuz ildeki odaların bir üst kuruluşu olan esnaf ve sanatkar odaları birliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Birliklerin iletişim bilgilerine http://www.tesk.org.tr/tr/org/esobadres.php ulaşmanız mümkün bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-08-25 12:15:00   Cevap Tarihi:2016-08-26 12:06:00

Soru: istanbul matbaacılar odası tarafından 28-05-1991 yılında maliye başvurarak işi terk ettim 2016 yılından geriye dönük 5 yıllık icra takibine uğradım icra takibi yasalara uygunmudur oda yönetimi nitelikli dolandırıcılık sucunu mu işliyor    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları KanunununKayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında Kayıt ücreti kayıt esnasında, yıllık aidat nisan ve ekim aylarında iki eşit taksitte ödenir. Oda kaydını sildiren üyelerin aidatı üye kaydının silindiği ay itibarıyla alınır. Süresi içinde ödenmeyen yıllık aidat ve katılma payları için esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları yönetim kurullarınca verilen kararlar ilam hükmünde olup icra dairelerince yerine getirilir. hükmü yer almaktadır.Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-08-28 13:54:00   Cevap Tarihi:2016-08-29 11:37:00

Soru: Yönetmelikte geçen ayakta yemek yeme yerlerinde kahve satışı gerçekleştirilebilir mi ?    Cevap: Bilindiği üzere İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştirYönetmeliğin D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENİLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞİ PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERİ İŞYERLERİ başlığında yer alan Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri iŞyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümler aranır: d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluşacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır. Yönetmelik hükümleri dikkate alınarak işyerinizin bulunduğu yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-09-01 16:41:00   Cevap Tarihi:2016-09-02 10:28:00

Soru: Geçmiş yıllara ait borcu bulunan üyelerimize 5362 sayılı kanunumuz gereğince belge verilmemekte, 6736 sayılı kanunla yapılandırma yapan üyelere belge verilecek mi? Verilip verilmeyeceği hakkında bilgi verir misiniz? (Verilebilecekse hangi kanuna göre verilebileceğin belirtilmesi)    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 61 inci maddesinin son fıkrasında” Yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez.”hükmü yer almaktadır. Ancak 6736 sayılı Kanuna göre yıllık aidat borçlarını yapılandıran ve ilk taksidini ödeyen üyelere belge ve hizmet verilmesinde herhangi bir engel bulunmamaktadır.Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2016-09-02 12:00:00   Cevap Tarihi:2016-09-06 14:40:00

Soru: cafe restaurantım var ve dükkana ait yol kenarına bitişik arsamda ızgara tezgahı kurup dürüm satmak istiyorum,bunun için ayrı bir izine ihtiyacım varmı,yoksa dükkana ait ruhsatla yapabilirmiyim? teşrkkürler.    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri” başlıklı 10’ uncu maddesinde; Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenleneceği, talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtileceği, aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenleneceği belirtilmektedir. Adı geçen Yönetmeliğin D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENİLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞİ PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERİ İŞYERLERİ başlığında yer alan Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri iŞyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümler aranır: d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluşacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır. Yönetmelik hükümleri dikkate alınarak işyerinizin bulunduğu yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-09-04 03:05:00   Cevap Tarihi:2016-09-06 11:56:00

Soru: Şoförler odası başkanlığına seçilebilme şartı olarak 2 yıllık süre bulunmaktadır.Oda üyeliğime 2 yıllık ara verdim.Genel kurul yapılacak tarihte bir yılım dolmuş olacak.Diğer bir yılım ara vermeden önceki üyeliğimden karşılanabilir mi ?yoksa bir fiil 2 yıllık üyelik mi isteniyor? Teşekkür ederim.    Cevap: Gümrük ve Ticaret Bakanlığının konuya ilişkin son görüşü; söz konusu 2 yılın aralıksız olması yönündedir. Ancak toplam iki yıl üyeliği bulunan kişinin hazirun listesinde yer almaması halinde listeye itiraz edildiğinde son kararı ilçe seçim kurulu hakimi verecektir. Bilgilerinizi rica ederiz 
 Soru Tarihi:2016-09-08 10:39:00   Cevap Tarihi:2016-09-08 13:42:00

Soru: iyi günler kolay gelsin sorum şu şekildedir 500 üyeden fazla üyesi esnaf oda başkan vekilleri maaş ları ne kadardır hangi durumlarda alamaz başkan vekilleri aynı zamanda yönetim kurulu üyesidir genel sekreter olarak odada çalışabilirmi çalışırda maaş alabilirmi ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim    Cevap: Ücretler 5362 sayılı Kanunun 56 ncı maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre 501-1500 arası üyesi bulunan odalarda asgari ücretin iki katı maaş belirlenebilir. Öte yandan, aynı Kanunun 57 nci maddesinde; yönetim ve denetim kurulu üyeleri genel sekreter olarak atanamaz denilmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-03-09 17:26:00   Cevap Tarihi:2018-03-12 12:48:00

Soru: MERHABA henüz açmak üzere olduğum market'de okul bölgesi olduğundan dolayı fast food olarak'da hizmet vermek istiyorum yanlız ikisi bir arada olamıyacağı söyleniliyor o şekilde hizmet veren bazı firma (esnaflar) var bu arada market derken herşeyi satan değil aparetif şeyler satan market mesela çikolata büsküvi sakız dondurma cips içecek gurubu ve sigara dönüş yapmanızı bekliyorum saygılar iyi çalışmalar.    Cevap: 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri” başlıklı 10’ uncu maddesinde; Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenleneceği, talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtileceği, aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenleneceği belirtilmektedir. Aynı Yönetmeliğin Ek-1 inde yer alan, Sıhhi Müesseseler İçin Sınıflarına ve Özelliklerine Göre Aranacak Niteliklerden C- BAKKAL, MARKET, ŞARKÜTERİ, KURUYEMİŞÇİ, BÜFE, MANAV, KANTİN VE EKMEK BAYİLERİ Bakkal, market, Şarküteri, kuruyemiŞçi, büfe, manav, kantin ve ekmek bayilerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki şartlar aranır: 1- Birden fazla faaliyet konusunun bir arada bulunduğu 500 m2 den büyük işyerlerinde danışma birimi bulunacaktır. 2- Tüm tezgah ve raflar zeminden en az 15 cm yükseklikte olacaktır. 3- Soğuk meze, et ve süt ürünleri, sakatat ve balık gibi farklı gıda maddeleri için ayrı ayrı veya bölümlere ayrılmış soğutma tertibatlı dolap veya tezgah bulunacaktır. 4- Gıda maddeleri ile diğer maddeler farklı raf ve tezgahlarda satışa sunulacaktır. 5- Ekmekler ve unlu mamuller kapalı dolaplarda ve vitrinli tezgahlarda satışa sunulacaktır. 6- Kuruyemiş ve kuru kahve satılan işyerlerinde kavurma ve ısıtma işlemi yapılacak ise bunun için gereken donanım kurulacaktır. 7- (DeğiŞik: 19/3/2007-2007/11882 K.) Hipermarket, grosmarket ve megamarketlerde giriş ve çıkış olmak üzere iki kapı, çocuk emzirme yeri ile satış alanının en az yarısı kadar olmak üzere otopark ve yeteri kadar depo alanı bulunacaktır. 8- Manavlarda, sebze ve meyveler için kolayca yıkanabilecek şekilde yapılmış masa ve raflar olacak, iki metre yüksekliğe kadar duvarlar su geçirmez malzeme ile kaplanacaktır. 9- Mutfak uygun olduğu takdirde, kantinlerde tost ve ekmek arası yiyecek maddeleri satılabilir. D- LOKANTA, AYAKTA YEMEK YENİLEN YERLER, KAFETERYA, YEMEĞİ PAKETTE SATAN YERLER VE BENZERİ İŞYERLERİ Lokanta, ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler ve benzeri iŞyerlerinde ortak hükümlere ilave olarak aşağıdaki hükümler aranır: d) Ayakta yemek yenilen yerler, kafeterya, yemeği pakette satan yerler 1- Yemek pişirme ve kapları temizleme yeri olmak üzere en az iki bölümden oluşacaktır. 2- Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır. Yönetmelik hükümleri dikkate alınarak işyerinizin bulunduğu yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Yine, 07/01/2011 tarih ve 27808 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tütün Mamulleri Ve Alkollü İçkilerin Satışına Ve Sunumuna İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin Satış Belgesi Alma Zorunluluğu başlıklı 5’inci maddesinde; tütün mamulleri ve alkollü içkilerin toptan ve perakende satışı ile açık alkollü içki satışı faaliyetlerinde bulunacak kişilerin, faaliyet türlerine ilişkin satış belgesi almalarının zorunlu olduğu belirtilmektedir. Yine aynı Yönetmeliğin Perakende Satış Faaliyetine İlişkin Esaslar başlıklı 8’ inci maddesinin (b) fıkrasında, İşyeri açma ve çalışma ruhsatında faaliyet konusu bakkal, market, süpermarket, hipermarket, kuruyemişçi, büfe olanlar ile münhasıran tütün mamulü ve/veya alkollü içki satışı yapan kişilerin perakende satış belgesi talebinde bulunabileceği ve satış belgesi süre uzatımı işlemi yapabileceği belirtilmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-09-19 22:47:00   Cevap Tarihi:2016-09-22 11:08:00

Soru: bisikletçi dükkanı açmak istiyorum gerekli belgeler nelerdir    Cevap: Balıkesir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu sicil müdürlüğüne ulaşarak (0.266.2394255-56-57) bilgi almanız ve sicil kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2016-09-27 10:11:00   Cevap Tarihi:2016-09-29 15:32:00

Soru: 1.sorum:erkek berberliği ve bayan kuaförlüğü dalında seyyar oda kaydı diye bir kayıt sistemi varmı? 2.sorum:eğer böyle bir kayıt varsa bu üyelikle oda başkanlığı veya birlik başkanlığı yapılabilirmi?    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda faaliyette bulunmak istediğiniz meslek dalı ile ilgili olarak öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır. www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır. Yine 5362 sayılı Kanunun Seçilme Şartları Başlıklı 50 inci maddesinin (b) bendinde Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak şartı aranmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-09-30 10:57:00   Cevap Tarihi:2016-10-03 16:25:00

Soru: Benim 2002 ben buyana esnaf sat karlara üyeliğim var giyim mağazam ve seyyar pAzarcılık yapıyorum belediyeler faaliyet belgesi istediğinde ordan alıyordum busene illa paZarcılar odasınada kayıt olmam gerektiğini söylüyorlar ne yapmalıyım bi derneğe üyelik yetmiyormu. Bu konuda yArdımcı olurmusunuz arzederim...    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunun Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri başlıklı 68 inci maddesinde ise; Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir.hükümleri yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-10-02 13:19:00   Cevap Tarihi:2016-10-03 16:29:00

Soru: Esnaf ve Sanatkarlar Odasında Genel Sekreterim Odamızın bünyesinde üyelerimize uygun fiyatlı malzeme temini sağlayacak bir iktisadi işletme kurmak istiyoruz.Nasıl bir bürokratik süreç takip etmemiz gereklidir bilgi verirseniz sevinirim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin (k) bendinde konuya ilişkin düzenleme yapılmıştır. Buna göre; öncelikle oda genel kurulunca yönetim kuruluna yetki verilmesi, ayrıca bağlı olunan Birliğinde muvafakati alınması zorunludur. Söz konusu yetki verilmiş ise Birliğinize başvurulması ve istişare edilmesi gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2016-10-11 14:40:00   Cevap Tarihi:2016-10-12 13:29:00

Soru: 6736 sayılı yapılandırma kanununda esnaf ve sanatkarlarımız aidatlara ait gecikme zammı affın dan faydalanması için kanunun çıktığı tarih ve esnafın faydalanmaya başladığı tarihler hangisidir. iyi çalışmalar     Cevap: Sayın ERKAN; 6736 sayılı Yapılandırma Kanunu 19.08.2016 tarih ve 29806 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup; Kanun hükümlerinden fayda sağlayabilmeniz için 31 Ekim 2016 tarihine kadar alacaklı meslek kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-10-11 16:05:00   Cevap Tarihi:2016-10-12 13:24:00

Soru: 04 kasım 2016 tarihinde vergi dairesine kayıt yaptırdım. esnaf sicil kaydımıda 10 kasım 2016 tarihinde yaptıracagım. 2018 yılı içerisinde yapılacak olan esnaf sanatkarlar odası genel kurulunda yönetim kurulu üyesi olarak seçimdeki listeye girmemde sakınca olup olmadıgını,oda üyesi olarak en az kaç aylık süre aranmaktadır.şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar....     Cevap: 5362 sayılı Kanunun Seçilme Şartları Başlıklı 50 inci maddesinin (b) bendinde Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak şartı aranmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-11-04 21:22:00   Cevap Tarihi:2016-11-07 12:40:00

Soru: selam ben celal bilgeç Şırnak silopide esnaf ve sanatkarlar koperatifi kurmak istiyorum bu kunuda sizden destek almak istiyorum saygılar     Cevap: 1163 sayılı Kanuna göre kurulmuş Tüzel kişiliği haiz olmak üzere ortaklarının belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek ve geçimlerine ait ihtiyaçlarını işgücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet suretiyle sağlayıp korumak amacıyla gerçek ve tüzel kişiler tarafından kurulan değişir ortaklı ve değişir sermayeli ortaklıklara kooperatif denir. Çalışma konuları ve mevzuat olarak Konfederasyonumuzun çalışma konuları arasında yer almamaktadır. Talep ettiğiniz bilgi ve belgeler için aşağıda iletişim bilgileri yer alan Türkiye Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ ne başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz. ADRES : Cinnah caddesi no: 5 Kavaklıdere - Çankaya - ANKARA PK : 06680 Telefon : 312 468 6081 / 468 5387 - 91 Faks : 312 468 6085  
 Soru Tarihi:2016-11-15 14:33:00   Cevap Tarihi:2016-11-15 14:47:00

Soru: Ana faaliyet konusu Servis Taşımacılığı işini yapmaktayım esnaf ve sanatkarlar ile gerekli odaya kaydım var şube açılışı olarak farklı bir yerde çayocağı, kahvehane vb. işletme açtım. Bu bağlamda tekrar sicil ve oda kaydı yaptırmam gerekiyormu.     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanununun Odaya Kayıt Başlıklı 6 ncı maddesinde “Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir.” Hükmü, Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri 68 inci maddesinde ise “Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir. Sicile kaydı yapılan esnaf ve sanatkârların ilgili odaya kayıt için bilgilerinin gönderilmesi, sicil tarafından elektronik ortamda Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında gerçekleştirilir. Esnaf ve sanatkârlar kayıt beyannamelerindeki hususlarda meydana gelen değişiklikleri en geç otuz gün içinde sicile bildirmek zorundadırlar.” Hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır. www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-10-22 14:01:00   Cevap Tarihi:2016-10-26 09:11:00

Soru: Çay ocaaklarında belli saatlerde içki satışı yapılabilir mi?    Cevap: 07/01/2011 tarih ve 27808 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Tütün Mamulleri Ve Alkollü İçkilerin Satışına Ve Sunumuna İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin Geçici 3’ üncü maddesi gereğince, işyeri açma ve çalışma ruhsatında faaliyet konusu bakkal, market, süpermarket, hipermarket, kuruyemişçi, büfe olanlar ile münhasıran tütün mamulü ve/veya alkollü içki satışı yapan kişilerin perakende satış belgesi talebinde bulunabileceği ve satış belgesi süre uzatımı işlemi yapabileceği belirtilmektedir. Bu bağlamda çay ocaklarında alkollü içki satışı için gerekli ruhsatın ve satış yapımasının imkanı bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-10-27 21:13:00   Cevap Tarihi:2016-10-31 13:38:00

Soru: seyyar satıcılık yapmak istiyorum nerelere başvurmalıyım    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda faaliyette bulunmak istediğiniz meslek dalı ile ilgili olarak öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz uygun olacaktır. www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-10-31 12:05:00   Cevap Tarihi:2016-10-31 13:41:00

Soru: esnaf ve sanatkarlar odasında ve ticaret odasında kaydı bulunan esnafın, esnaf ve sanatkarlar odasından kaydının silinmesi için hangi evraklar gerekli ve gelir giderinin ne kadar olası gerekir    Cevap: Sayın ÇAKIR;5362 sayılı Kanunun 5'inci fıkrasında:"Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı iken, daha sonraki yıllarda yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkar sayılma hadlerini aşanlar kendileri istemedikçe ticaret siciline ve dolayısıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayda zorlanamazlar.Ancak,yıllık alış veya satış tutarları ya da gayri safi iş hasılatı, esnaf ve sanatkar sayılma hadlerini aşanların kayıtları, sicil marifetiyle ticaret siciline aktarılır." hükmüne yer verilmiştir. Bu hüküm doğrultusunda bağlı olduğunuz Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüğüne başvurarak irtibata geçmeniz uygun olacaktır. 
 Soru Tarihi:2016-10-26 10:03:00   Cevap Tarihi:2016-10-28 09:59:00

Soru: İsyerimi esimle ortak vergi kaydı yaptırarak esımin esnaf odası kaydını yapabilir miyim    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır hükmü yer almaktadır. Yine adı geçen Kanunun “Üyelik Şartları” başlıklı 7 nci maddesinde ise Oda üyeliği için aşağıdaki şartlar aranacağı hüküm altına alınmıştır. a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya yabancı devlet tabiiyetinde bulunmakla beraber Türkiye'de sanat ve ticaret yapıyor olmak. b) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak. c) Vergi mükellefi olmak ya da vergiden muaf olmak. d) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmamak. Bu bağlamda esnaf ve sanatkar olma şartlarını taşımanız nedeniyle vergi kaydı olan ortakların esnaf ve sanatkar sicili ile meslek odasına kayıt olmaları gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2016-10-15 00:26:00   Cevap Tarihi:2016-10-26 09:30:00

Soru: mrb bir ilde kayıtlı taptan ve perakende satıcılık kaydı olan bir kişi başka bir ilde aracıyla birlikte seyyar satıcılık yapabilirmi     Cevap:  
 Soru Tarihi:2016-11-27 15:01:00   Cevap Tarihi:2016-12-13 10:14:00

Soru: VERGİ MÜKELLEFİYETİ DEVAM EDEN AKTİF BİR ÜYEYİ AİDAT BORCU NEDENİYLE ODA KAYDI SİLİNEBİLİRMİ?    Cevap: Konu 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun "Üyeliğin son bulması" başlıklı 8 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; üyenin kaydının silinebilmesi için: maddede sayılan durumlardan birinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, üyenin aidat borcu bulunduğu gerekçesiyle odadan kaydının silinmesine hukuken imkan bulunmamaktadır.  
 Soru Tarihi:2016-11-28 12:17:00   Cevap Tarihi:2016-11-29 10:41:00

Soru: DENETİM KURULUNDA YEDEK ÜYE KALAMADI.ASIL 3 ÜYEDEN BİRİDE İSTİFA ETTİ.YANİ ŞUANDA DENETİM KURULU 2 KİŞİDEN OLUŞMAKTADIR.NE YAPMAMAMIZ LAZIM.SAYGILAR.    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun 56'ncı maddesinde düzenlenmiştir.Buna göre; denetim kurullarının asıl ve yedek üyelerinin tamamının görevden ayrılmaları ve yedeklerinin de kalmaması halinde ilk seçime kadar odalarda birlik tarafından bir denetçi atanacaktır.Dolayısıyla bu hükme çerçevesinde denetim kurulundaki iki üye görevlerini aksatmadan sürdüreceklerdir. 
 Soru Tarihi:2016-11-28 14:37:00   Cevap Tarihi:2016-11-29 10:30:00

Soru: Yönetim ve Denetim Kurulu aylık toplantıları aynı gün ve aynı saatte yapılabilir mi?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun "Yönetim kurulu toplantıları ve kararları" başlığını taşıyan 53 üncü maddesinde; "esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının yönetim kurulları en az ayda bir toplanır.(...) Yönetim kurulu toplantılarının çağrısı üyelere yazılı olarak yapılır." hükmüne, aynı Kanunun "Denetim kurulu toplantıları" başlıklı 55 inci maddesinde de "...denetim kurulları ayda bir toplantı yaparlar." hükmüne yer verilmiştir. Anılan hükümler doğrultusunda işlem tesis edilmesi gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2016-12-05 09:12:00   Cevap Tarihi:2016-12-05 12:24:00

Soru: 1996 yılında esnafodasına kaydoldum dahasonra2012 yılında ticaret odasına kayıtoldum 2012 tarihineesnaf odasıkaydımı sildire bilirmiyim    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 68 inci maddesinin beşinci fıkrasında;"Tescili gerektiren olay veya işlemlerin tamamen veya kısmen sona ermesi veya ortadan kalkması halinde sicildeki kayıt ilgilinin talebi üzerine kısmen veya tamamen silinir." denilmiştir. Bu itibarla; geriye dönük olarak veya belirlenen geçmiş bir tarihe göre esnaf ve sanatkar sicil kaydının silinme imkanı bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2016-12-06 14:37:00   Cevap Tarihi:2016-12-09 15:25:00

Soru: 06/343935 sicil numarasına kayıtlı olan müşterim 31.10.2016 tarihinde faaliyetine son vermiştir. Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ücret mukabili(41,00-TL) kapanış işlemi gerçekleştirilmiş olup Ankara Umum Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar odası kapanış işlemi için evrak ücreti adı altında (30,00-TL) istemiştir. Evrak ücreti teslim edilen evraka müteakip ödenecek bir ücrettir. Evrakı istemeyip sadece kapanış işlemini gerçekleştirmelerini talep etmiş olmama karşın bu ücreti ödemeden kapanış yapamayacaklarını ve vergi mükellefiyeti kapanmış bir iş yerine üye aidatı işletmeye devam edeceklerini tehditkar bir şekilde dile getirmişlerdir.(Oda Sicil no:009903) Firma İflas etmiş ve işlemler muhasebeci tarafından yasal mevzuat gereği şahsa ulaşılmamış olmasına karşın yapılmaya çalışılmaktadır.Konu ile ilgili gereği neyse yapılmasını arz ederim....    Cevap: Aynı ilde kurulan esnaf ve sanatkarlar odalarının, aralarındaki dayanışmayı temin etmek ve bu odaların il genelinde işbirliği ve ahenk içerisinde çalışmalarını ve gelişmelerini sağlamak ve o ilin esnaf ve sanatkarlarını temsil etmek amacıyla il merkezlerinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri kurulmaktadır. Bu bağlamda; 5362 sayılı Kanunun 22/d maddesi çerçevesinde Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine başvurulması yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2016-12-07 15:12:00   Cevap Tarihi:2016-12-13 08:18:00

Soru: 1997 yılından beri esnaflık yapmaktayım 2009 yılında yapılan yerl seçimlerde muhtar seçildim halen muhtarlık yapmaktayım 2018 esnaf odası seçimlerinde aday olmak istiyorum aday olup kazanırsan iki görevimi yapmam mümkünmü saygılarımla teşekkür ederim    Cevap: Yüksek Seçim Kurulunun konuya ilişkin 28.11.2013 tarihli ve 527 sayılı Kararı bulunmaktadır. Bu Kararda; 2972 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereğince, muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü olmadığından seçimlere katılabilmek için istifa etmeye gerek bulunmadığına, Muhtar seçildikten sonra ise; muhtarlık ile oda başkanlığı görevinin birlikte yürütülüp yürütülemeyeceği veya hangi görevin yürütülmesi gerektiği hususunda ise, görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmiştir. Söz konusu karar çerçevesinde; oda başkanlığı ile muhtarlık görevinin birlikte yürütülmesine engel bir durumun olmadığı mütalaa edilmektedir.  
 Soru Tarihi:2016-12-21 21:19:00   Cevap Tarihi:2016-12-22 08:43:00

Soru: ODA GENEL SEKRETERİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.GENEL SEKRETERLER İŞ KANUNUNA GÖRE İŞÇİ STATÜSÜNDE ÇALIŞTIRILIYOR.GENEL SEKRETERLER HERHANGİ BİR SİYASİ PARTİYE ÜYE OLABİLİR Mİ ? MESAİ SAATLERİ DIŞINDA OLMAK KAYDIYLA SİYASİ PARTİ ÇALIŞMALARINA KATILABİLİR Mİ ? BUNUNLA İLGİLİ HERHANGİ BİR YASAK VAR MIDIR.VERECEĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.    Cevap: Sayın Selma ASLAN Hakimler ve savcılar, Sayıştay dahil yüksek yargı organları mensupları, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, Silahlı Kuvvetler mensupları ile yükseköğretim öncesi öğrencileri dışında bulunan tüm kişiler siyasi partilere üye olabilirler. Ancak Sadece tek bir siyasi parti ve tek bir teşkilatında kayıtlı olmaları gerekir. 
 Soru Tarihi:2018-03-09 13:03:00   Cevap Tarihi:2018-03-09 14:31:00

Soru: ltd .sti fırması olan kısıler esnaf odalarına uye olabılırmı?    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ncı maddesinin 4 üncü fıkrasında “Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler.” Hükmü yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-01-05 15:53:00   Cevap Tarihi:2017-01-06 10:23:00

Soru: Okul kantinlerini işletenler kiralarının yüksekliğini bahane ederek, işletmelerinde neredeyse bir kırtasiye dükkanında bulunacak kadar malzeme bulundurarak ve Okul Aile Birliği kanalı ile anlaşmalı olarak kırtasiye malzemesi satmaktadır.Bu durumda özellikle okul çevresinde bulunanan kırtasiye esnafını mağdur etmektedir. Bu konuda Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bir yaptırımınız ya da öneriniz var mıdır. Özellikle Eğitim-Öğretim sezonun başında iş yapabilen, aldığı malın parasını toplama derdine düşen kırtasiye esnafı, maalesef diğer esnafların aç gözlülüğü nedeniyle mağdur olmaktadır. Okul sezonu başlangıcında bakkalından, marketine, pazarcı esnafına kadar önüne gelen kırtasiye satmakta ve kırtasiyeci esnafı mağdur olmaktadır. Bununla ilgili bir çalışma yapıyor musunuz?     Cevap: Sayın Salih İŞİTMEZOĞLU Söz konusu şikayetinizi bağlı bulunduğunuz esnaf ve sanatkarlar odasına yapmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-03-08 11:33:00   Cevap Tarihi:2018-03-09 14:34:00

Soru: İlgili meslekteki üyelerimiz (Öneğin;Kuaförler, Fırıncılar) odaya fiyat artışı için dilekçe ile başvurmaktadırlar. Oda fiyat artışı isteğini üst yazı ile Esnaf Odaları Birliğine bildirmeden önce Yönetim Kurulu Kararı almak zorunda mıdır?     Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Fiyat tarifelerinin tespit şekli “ başlıklı 62 inci maddesinde; “Bu Kanuna tabi esnaf ve sanatkârlarca üretilen mal ve hizmetlerin fiyat tarifeleri, bağlı bulundukları odalarca hazırlanır ve odanın mensubu olduğu birlik yönetim kurulu tarafından fiyat tarifesinin sunulmasından sonra otuz gün içinde onaylanır veya reddedilir. Onaylanan fiyat tarifesi belediye, mülki amirlik ve ilgili odaya yedi gün içerisinde bildirilir ve bu anan itibaren yürürlüğe girer…..” hükmü gereğince; esnaf odası üyelerinden gelen taleplerin odaca değerlendirilmesi sonucunda yönetim kurulu kararı alınarak üst kuruluşa intikal ettirilmesi ve üst kuruluş olan Birliğin yönetim kurulu tarafından tarife talebinin onaylaması halinde tarife geçerli olur. 
 Soru Tarihi:2018-03-07 09:45:00   Cevap Tarihi:2018-03-09 14:41:00

Soru: İZMİR MALİ MÜŞAVİRLER ODASINA KAYITLI MÜŞAVİRİM. İZMİR VE TÜRKÜYE GENELİNDE ESNAF SİCİL KAYIT VE ODA KAYIT ÜCRETLERİ STANDART OLUP, İZMİR'DE ESNAF SİCİL 571,10 TL KAYIT VE BAKKALLAR ODASI BELGE ÜCRETİ OLARAK 32.TL ALMAKTA OLUP, BİR BAKKALIN SİCİL KAYIT İŞLEMİ 603.-TL MAL OLMAKTADIR. SAMSUN DA İSE ESNAF SİCİL 550.- KAYIT BAKKALLAR ODASI İSE 190.-TL YILLIK AİDAT ÜCRETİ OLARAK ALMAKTA TOPLAM 740.-TL MAL OLMAKTADIR. İZMİR ODASI İLE SAMSUN ODASI ARASINDA 137.-TL FARK ÜCRET ÇIKMAKTADIR. KURULUŞ İŞLEMLERİNDE İLKYIL ODA AİDATI ALINMAMAKTA OLUP SAMSUN ODANIZ İLK YIL YILLIK AİDAT ÜCRETİ ALMAKTADIR. BU ÇİFTE STANDART NEDEN KAYNAKLANMAKTADIR. BU KONUDA TARAFIMA CEVAP VERİLMESİ KONUSUNDA GEREĞİNİ RİCA EDERİM    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri” başlıklı 61 nci maddesinin ( a) bendinde Üyenin sicile ilk kayıt yapılması sırasında ödeyeceği kayıt ücreti, asgari ücretin onda birinden az, yarısından fazla olamayacağı, Kayıt ücreti, esnaf ve sanatkârların sicil kaydı esnasında sicil müdürlüğü tarafından tahsil edileceği; kayıt ücretinin yarısı sicil ihtiyacında kullanılmak üzere birlik adına açılacak banka hesabına, diğer yarısı ise ilgili odanın banka hesabına aktarılacağı, (b) bendi ise; Üyenin odaya ödeyeceği yıllık aidat, asgari ücretin onda birinden az, yarısından fazla olamayacağı ve kayıt ücretinin alındığı yıl için ayrıca yıllık aidat alınmayacağı hüküm altına alınmıştır. Yine 14/02/2008 tarih ve 26787 tsayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Esnaf Ve Sanatkârların Ödeyecekleri Kayıt Ücreti Ve Yıllık Aidat Hakkında Yönetmeliğin “Kayıt ücreti ve yıllık aidat tarifesi” başlıklı 7 nci maddesinde ; a) Birinci grup odalar: Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki odalardır. Kayıt ücreti; bu gruptaki illerin merkez ilçelerinde ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan ilçelerinde asgari ücretin yüzde yirmibeşi, büyükşehir belediyesine dâhil olmayan ilçelerinde asgari ücretin yüzde onudur. b) İkinci grup odalar: Ankara, İstanbul, İzmir ve kalkınmada öncelikli iller dışında kalan illerdeki odalardır. Kayıt ücreti; bu gruptaki illerin merkez ilçelerinde ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan ilçelerinde asgari ücretin yüzde yirmisi, merkez ilçe haricindeki ilçelerinde ve büyükşehir belediyesine dâhil olmayan ilçelerinde asgari ücretin yüzde onudur. c) Üçüncü grup odalar: Kalkınmada öncelikli illerde bulunan odalardır. Kayıt ücreti; bu gruptaki büyükşehir statüsünde bulunan illerin merkez ilçelerinde ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan ilçelerinde asgari ücretin yüzde onbeşi, bu illerin diğer ilçelerinde asgari ücretin yüzde onudur. Üçüncü grup odaların bulunduğu diğer illerin merkez ve ilçelerinde asgari ücretin yüzde onudur. Şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca ödenecek kayıt ücreti ve yıllık aidat ile ilgili genelgemize http://www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/16/genelge_detay.php?id=449 adresinden ulaşılabilinmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-01-12 14:25:00   Cevap Tarihi:2017-01-17 12:32:00

Soru: oda başkanlık secimi devam ederken sandıklar açılmadan paravan arkasında gizli gizli maaş dağıtıyorum diyerek para dağıtmak yasalmi?    Cevap: Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarının Genel Kurul Toplantıları ve Bu Toplantılarda Bulundurulacak Bakanlık Temsilcileri veya Hükümet Komiserleri Yönetmeliği’ nin 18 inci maddesi gereğince; Genel kurul toplantıları sağlıklı bir biçimde yürümesi bakanlık temsilcileri veya bakanlık temsilcileri sorumludur.Toplantı esnasında yapılacak itirazlar bakanlık temsilcileri veya hükumet komiserleri tarafından değerlendirilir.  
 Soru Tarihi:2018-03-04 15:03:00   Cevap Tarihi:2018-03-09 15:27:00

Soru: iyi çalışmalar; 2018 olağan genel kuruluna 900 üye ile giren bir odanın bir yıl sonra üye sayısının 1000 üyenin üzerine çıkması durumunda başkan maaşı, yönetim kurulu huzur hakları ve denetim kurulu ücretlerinde artış olacak mıdır? teşekkürler    Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Aylık ücretler ve huzur hakları “ başlıklı 56 ıncı maddesinde; “Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin huzur hakları, yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilleri ile denetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerine verilecek aylık ücretler ile merkez dışından genel kurul, başkanlar kurulu, yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu toplantılarına katılacak üyelere ve bunların görevlendirilmelerinde ödenecek yolluk ve konaklama ücretleri, aşağıda belirtilen hadleri aşmamak kaydıyla ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurullarınca belirlenir. “ hükmü yer almaktadır. Buna göre; oda organlarında görev alacak üye sayıları ve bu organlarda görev alacaklara verilecek ücret ve huzur haklarının tespiti yapılan genel kurulda belirlenir ve yapılacak bir sonraki genel kurula kadar geçerlidir.  
 Soru Tarihi:2018-03-05 09:34:00   Cevap Tarihi:2018-03-09 15:51:00

Soru: aynı caddeye mantar gibi çiğköfteci açılıyor bu yasal mı ve çok düşük fiyatlara satış yapıyorlar bu uygunmudur ?    Cevap: Aynı mesleki faaliyette bulunan işyerlerinin açılışı ile ilgili İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik ile diğer mevzuatta herhangi bir kısıtlayıcı düzenleme bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-01-16 18:20:00   Cevap Tarihi:2017-02-24 11:10:00

Soru: esnaf odasında genel sekreter olarak çalışmaktayım.yönetim kurulu defterini ne zaman tasdik etmemiz gerekir.Örneğin 2012 tarihinde tasdik yaptırmış olduğumuz yönetim kurulu defteri ocak ayında son yazdığımız kararla bitmiş bulunmakta şimdi yeni defteri tasdik şimdi mi yoksa aralık ayında mı tasdik yaptırmamız gerekiyordu.Geç kalındıysa cezası nedir?    Cevap: Konu Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliğinin 54 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; ciltli olan bu defterin kullanılmaya başlanmadan önce notere tasdik ettirilmesi gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-01-22 23:00:00   Cevap Tarihi:2017-01-24 13:57:00

Soru: ilgili odadan ihtisas odasına geçiş yapılırmı? nasıl bir yol izlenir?    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya Kayıt” başlıklı 6’ ncı maddesinde Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. Bu bağlamda; adı geçen Kanun hükmünde mesleki odalar arasında geçiş ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-02-09 10:29:00   Cevap Tarihi:2017-02-16 13:28:00

Soru: Cafe pastane işletiyorum sigara yasağından dolayı çok büyük sıkıntı yaşıyoruz daha önce bize sigara içilen içilmeyen sigara bülümü yaptırdılar şimdi tamamen yasaklandı işimiz yüzde elli düştü bu konuda çalışma yapmanızı rica ediyorum     Cevap: Konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmekte olup; talebiniz değerlendirilmek üzere not edilmiştir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-02-14 19:31:00   Cevap Tarihi:2017-02-16 13:33:00

Soru: anaokulu işletiyoruz 50mt karşımıza anaokulu açmak için binada tadilat başlattılar.hukuk açısından mevzuata uygunmu.Mağduriyet yaşamamak için başvurucağımız kurum vamı.teşekkürler iyi çalışmalar    Cevap: Aynı mesleki faaliyette bulunan işyerlerinin açılışı ile ilgili İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik herhangi bir kısıtlayıcı düzenleme bulunmamaktadır. Konu ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı (Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü) ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgiye ulaşaılabilinmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-03-07 11:35:00   Cevap Tarihi:2017-03-14 08:31:00

Soru: Seçilme şartları bölümünde KESİNTİSİZ iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve Halen çalışıyor olmak .ibaresi var.burada son iki yıl veya TOBB 5174 yasası nda olduğu gibi seçim tarihi itibariyle 2 yıldır ibaresi yok. eğer son iki yıl baz alınıyorsa .o zaman Hale'n çalışıyor olmak ibaresi boşa düşmüş oluyor.KESİNTİSİZ anlamı.açma ve kapama arasının iki yıl ve üzeri anlamındadır.SORUM.16 yıllık esnaf olan abim bir nedenden dolayı kapanış yaptı . Ve tekrar işyeri açtı .açtığı tarih seçime bir yıl önce açmış oluyor .yani gerideki 16 yıl hiçe sayılıp başkanlığı düşürüldü.bu doğru bir kararmı .yeni işyeri açan biriyle aynı şartlardamı görülür. Slmlar    Cevap: ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARININ GENEL KURUL TOPLANTILARI VE BU TOPLANTILARDA BULUNDURULACAK BAKANLIK TEMSİLCİLERİ VEYA HÜKÜMET KOMİSERLERİ YÖNETMELİĞİ'nin Genel kurul üyelerinin esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarına genel başkan, başkan ve yönetim, denetim, disiplin kurullarına üye olarak seçilebilmelerini düzenleyen ve seçilme şartları başlığını taşıyan 12'nci maddesinin (b) bendinde aynen; "Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, (Ek ibare:RG-25/8/2017-30165) KESİNTİSİZ en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak." hükmü yer almaktadır. Konunun anılan hüküm çerçevesinde değerlendirilmesi yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2018-02-19 23:00:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 10:09:00

Soru: iyi günler,benim sorum 20 yıl önce alınmış bir yönetim kurulu kararından,şu an görevdeki yönetim kurulunun bir sorumluluğu varmıdır.teşekkür ederim.iyi çalışmalar.    Cevap: Yönetim kurulu kararları; hangi yönetim kurulu üyeleri tarafından imzalanmışsa o yönetim kurulu üyelerinin ayrı ayrı sorumluğu altındadır. 
 Soru Tarihi:2018-02-14 17:55:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 09:59:00

Soru: ODAMIZIN GENEL KURULU YAPILACAKTIR VE DENETİM KURULU MAAŞ DAĞILIMINDAN BAŞKAN MAAŞININ 1/4 ORANINDA VERİLMESİ GEREKİYOR..ANCAK ODA BÜTÇESİ ÇOK UYGUN OLMADIĞINDAN BİZ BU RAKAMI AŞAĞI ÇEKEBİLİRMİYİZ.GENEL KURUL HENÜZ OLMADI BİZ BÜTÇE AÇIKLAMASINI YENİDEN YAZIP GENEL KURULA SUNABİLİRMİYİZ?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 56 ıncı maddesinde;Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin huzur hakları, yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilleri ile denetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerine verilecek aylık ücretler ile merkez dışından genel kurul, başkanlar kurulu, yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu toplantılarına katılacak üyelere ve bunların görevlendirilmelerinde ödenecek yolluk ve konaklama ücretleri, aşağıda belirtilen hadleri aşmamak kaydıyla ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurullarınca belirlenir. " hükmü gereğince; organ üyelerine verilecek aylık ve huzur hakları belirleme yetkisi genel kuruldur.Genel kurulda alınacak karar bu oranlardan az da olabilir.söz konusu oranlar en üst sınırdır. 
 Soru Tarihi:2018-02-16 14:06:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 10:23:00

Soru: TİCARET ODASINA KAYIT MECBURİYETİ OLMAYAN BİR KÜÇÜK ESNAFIN TİCARET ODASI KAYDINI SİLDİRİP ESNAF SİCİLİNE KAYDI İÇİN NE YAPILMASI GEREKİYOR.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 64 üncü maddesindeki mutabakat komiteleri ; Bu Kanuna tabi odalar arasında veya bu odalar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalar arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından çıkacak anlaşmazlıkları çözümlemek üzere il ve ilçelerde mutabakat komiteleri kurulur. Bu komiteler anlaşmazlıkları, Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunun belirleyeceği esaslar dahilinde çözüme kavuştururlar” hükmü gereğince; odalar arasında üye kayıtları bakımından çıkan anlaşmazlıklar çözümlenmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-02-16 14:42:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 13:38:00

Soru: stick şeker paketleme işi yapmak istiyorum işletme kayıt belgesi haricinde resmi evraklar haricinde iş yerinin yani imalathanenin ne gibi yapısal özellikleri bünyesinde barındırması gerekiyor. öreneğin zemin kaplaması, havalandırması vb.     Cevap: Bağlı bulunduğunuz Belediyeye başvurmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-02-18 12:16:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 13:40:00

Soru: Fotografci Dükkani açmak istiyorum fakat belediye ruhsatı çıkarmak için fotoğrafçılar odasına üye olmam gerekiyor bunun sebebi ise sicil numarası imiş ben bu işi derneğe kayıtlı olmadan ve sicil numaranın gizlilik hakkının olduğunu bildiğim için bir derneğe üye olmak istemiyorum bu sebep ile derneğe üye olmadan dükkan açabilir miyim    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun Odaya Kayıt başlıklı 6 ncı maddesinde; Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır.Oda kuruluş yeter sayısına ulaşılamadığı için oda kurulması mümkün olmayan yerlerdeki esnaf ve sanatkârların kayıtları birlik marifetiyle tutulur. Esnaf ve sanatkârlara odalarca verilen hizmetler, ilçelerde şube açmak suretiyle birlik tarafından verilir.Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir.Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. Hükümleri yer almaktadır. Adı geçen Kanunun Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri başlıklı 68 inci maddesinde ise; Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir.hükümleri yer almaktadır. Esnaf ve sanatkar sicil numarası ise 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin Örnek 1’de 15 no.lu maddesindeki Esnaf sicil numarası ve kayıtlı olduğu esnaf sicili müdürlüğünün adı: (Esnaf siciline kayıtlı olanlardan istenir.) hükmü gereği talep edilmektedir. Bu bağlamda ilgi mevzuat gereği vergi kaydınız gerçekleştikten sonra faaliyette bulunmak istediğiniz meslek dalı ile ilgili olarak öncelikle odaların bir üst kuruluşu olan ve ilinizde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde kurulu bulunan esnaf ve sanatkar sicil müdürlüğü ile iletişime geçmeniz ve sicil ve oda kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Sicil müdürlüklerinin www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php adresinde iletişim bilgileri yer almaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-03-21 23:21:00   Cevap Tarihi:2017-03-27 13:37:00

Soru: yasa ile ilgili bir kırahathane beni müsteri olarak almadı kanunen almak zorunda mı soru soruyorum    Cevap: ilgide mevzuatta konu ile ilgili herhangi bir yaptırım ve düzenleme bulunmamaktadır. Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-03-25 23:01:00   Cevap Tarihi:2017-03-27 13:41:00

Soru: Babamın şahıs olan bina altındaki fırınının ruhsatını devir alabilirmiyim    Cevap: 26/11/2014 tarih ve 29187 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürülüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile adı geçen Yönetmeliğin 5 inci maddesinin (m) bendi yeniden düzenlenmiştir. Yeni düzenleme ile madde metninden büyükşehir ve nüfusu 100.000’ i geçen yerlerde ibaresi kaldırılmıştır. Ekmek fırını açılacak yerlerde aranan ayrık nizamda müstakil binalarda açılmış olması (Ancak alışveriş merkezleri içinde bulunan 1000m2 ve üstü alana sahip hipermarket,süpermarket, grossmarket ve megamarket gibi adlarla açılan işyerleri bünyesinde yer alan fırınlarda ayrık nizamda müstakil bina şartı aranmaz) şartı ülke genelinde açılacak olan tüm ekmek fırınlarında aranacaktır. Yine adı geçen Yönetmeliğe eklenen Geçici madde 3 ile; 26/11/2014 tarihinden önce yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi özel yapı şekline uygun olarak düzenlenen ve bu haliyle tapu kütüğüne tescil edilen yapılarda açılacak fırınlarda ayrık nizamda müstakil bina şartı aranmayacağı, İşyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunan ancak ayrık nizamda müstakil binada bulunmayan ekmek fırınları devredilemeyeceği hüküm altına alınmıştır. Bilgilerinizi ve konu ile ilgili olarak faaliyette bulunduğunuz yerin bağlı olduğu belediye başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-03-26 23:27:00   Cevap Tarihi:2017-03-27 13:56:00

Soru: Oda başkanı ve yönetim kurulu üyeleri yıllık aidat ödemelerini aldıkları karar ile ödememe hakkı varmış?Veya yıllık aidattan muaflarımı?    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar meslek Kuruluşları Kanunu'na göre bütün üyeler aidatlarını ödemek zorunda olup, başkan ve yönetim kurulu üyelerine muafiyet tanınmadığı gibi yönetim kuruluna da bu yönde bir karar alma yetkisi verilmemiştir. Tam aksine "Oda üyelerinden yıllık aidatları elektronik ortamda tahsil etmek" yönetim kuruluna görev olarak yüklenmiştir. 
 Soru Tarihi:2017-03-27 23:07:00   Cevap Tarihi:2017-03-28 10:34:00

Soru: Taksi dolmuş işi yapmak için bir ticari araç aldım esnaf odasına kayıt ettirmem istendi şöförler odasına kayıt yaptıramayacağım minibüsçüler odasına yaptırabileceğim söylendi fakat benim aracın (4+1) taksi dolmuş minibüs değil ve yıllardır taksi dolmuş sahibi arkadaşlarım şöförler odasına kayıtlı niye benden böyle bir şey isteniyor?    Cevap: Sayın AÇAR 21 Mayıs 2016 tarih ve 29718 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Esnaf ve Sanatkar Meslek Kolları Listesinde dolmuşçuluk adı altında bir meslek kolu tanımlanmamıştır.  
 Soru Tarihi:2017-03-28 15:52:00   Cevap Tarihi:2017-03-31 16:21:00

Soru: Herhangi bir mahalle bakkalı, nerden alındığı belli olmayan baklava satışı yapabilirmi    Cevap: Bağlı bulunduğunuz Tarım İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-02-09 18:43:00   Cevap Tarihi:2018-02-27 14:51:00

Soru: esnaf odası başkanl evrakta sahtecilikten ceza alırsa neolur başkan tekrarmı seçilir nasıl bir uygulama olur     Cevap: Cezaevlerine düşenlerin, cezaevinde kaldıkları sürece medeni hakları kullanma yetkisinin kısıtlandığı ve bilfiil sanat ve meslek ve hizmetlerini yapamadıkları ve dolayısıyla esnaf ve sanatkar niteliklerinin devam etmeyeceği hususunda Bakanlığın görüşü alınmıştır. 
 Soru Tarihi:2018-02-09 20:23:00   Cevap Tarihi:2018-02-28 16:35:00

Soru: 09 01 2018 tarihinde ankara bütangazcılar odası seçimlerinde aday listeden yönetim lisdesinde bulunmaktaydım şecim çalışmalaqrında rastladığmız bir husus hazirun listesinden yola çıkarak ziyaret ettiğmiz esnaf lardan bir çoğu tüpçülük işiyle uğraşmaması bununla ilgili ne gibi müracatımız olurda herkes kendi meslek odasaına kayıt yaptırsın    Cevap: 5362 sayılı kanunun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; ”Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır……… Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir… “ hükmü yer almakta olup; üye kayıtları söz konusu madde doğrultusunda kayıtlar yapılmaktadır.  
 Soru Tarihi:2018-02-12 14:02:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 14:26:00

Soru: Ben market işletmeciliği yapmakta iken aynı iş yerinde emlakcılıkta yapmak istiyorum. Aynı adreste iki farklı odanın faaliyet konusunu içraa edeceğim.Her iki odayada ayrı ayrı kayıt olmak zorundamıyım? Sadece Bakkacılar odasına kayıt olmam yeterli olacakmıdır? Teşekkürler    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; ”Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir…. ” hükmü, “Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri “ başlıklı 68 inci maddesinde; “Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğü yerine getirmediği tespit edilenler birlik tarafından ruhsat vermekle yetkili ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilir. İlgili kurum ve kuruluşlar, sicil kaydı yapılana kadar bunların faaliyetlerini durdurur… Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir. …. Tescili gerektiren olay veya işlemlerin tamamen veya kısmen sona ermesi veya ortadan kalkması halinde sicildeki kayıt ilgilinin talebi üzerine kısmen veya tamamen silinir. .” hükmü, Yer almaktadır. Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde; esnaf ve sanatkarların her bir mesleki faaliyeti için, çalışma bölgesi içerisindeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına, ihtisas odası yoksa karma odaya kayıt olması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-02-09 08:18:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 13:36:00

Soru: ben bir odaya aday olacağım oda üyesini gösteren hazirun listesini nasıl alabilirim     Cevap: Sayın SAYGIN; söz konusu sorunuza ilişkin olarak Konfederasyonumuza daha önce yapılan başvurular ilgili Bakanlığa intikal ettirilmiş, alınan cevap gereğince durum 2009/74 sayılı genelgemizle teşkilatımıza duyurulmuştur. Bu genelgeye "http://www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/09/09074.php" adresinden ulaşabilirsiniz.Bilginize. 
 Soru Tarihi:2017-04-07 15:01:00   Cevap Tarihi:2017-04-20 11:38:00

Soru: market işletmekteyim ticaret odasına kaydım var. ticaret odasından kaydımı sildirip enaf ve sanatlar odasına kayıt yaptırabilirmiyim. eğer kayıt yaptırabilirsem ne işlemler yapmalıyım    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 64 üncü maddesindeki mutabakat komiteleri ; Bu Kanuna tabi odalar arasında veya bu odalar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalar arasında üye kayıt zorunluluğu bakımından çıkacak anlaşmazlıkları çözümlemek üzere il ve ilçelerde mutabakat komiteleri kurulur. Bu komiteler anlaşmazlıkları, Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunun belirleyeceği esaslar dahilinde çözüme kavuştururlar” hükmü gereğince; odalar arasında üye kayıtları bakımından çıkan anlaşmazlıklar çözümlenmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-02-05 16:24:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 14:31:00

Soru: merhabalar oda organ üyelerinde seçilme şartı 6 aydır odaya kayıt olan üyelerden başkanlığa aday olanlarda ise 2 yıl şartı aranıyor diye biliyorum fakat 1 yıl önce kayıt olmuş üyemizi denetim kurulu yedek üyesi yaptık esbiste uyarı verdi ve aradığımda 2 yıl deniliyor yanlışmı hatırlıyorum.?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 50. maddesinde seçilme şartları sayılmaktadır. Kanuna www.tesk.org.tr sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kanunun 9. maddesine göre odaya seçimden en az 6 ay önce kayıt olmanız gerekmektedir. Seçimler 2018 tarihinde Ocak-Mart tarihleri arasında yapılacaktır. Organ üyeliği için ayrıca kesintisiz iki yıl aday olunacak odada üyelik bulunması gerekmektedir. Bilgilerinize 
 Soru Tarihi:2018-02-05 15:58:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 13:39:00

Soru: Bir soru karşılığında; "Oda organlarında görev alacak üye sayıları ve bu organlarda görev alacaklara verilecek ücret ve huzur haklarının tespitinde Bakanlık ESBİS’te yer alan kayıtlı üye sayısı dikkate alınacaktır." Şeklinde bir cevabınıza rastladım.Sorum şöyle:Dönem içerisinde kayıtlı üye sayısının düşmesi ya da artması halinde aylık ücretler bu duruma göre tekrar mı düzenlenir?     Cevap: Konfederasyonumuza ulaşan 44924 sayılı başvurunuz incelenmiştir. Oda organlarında görev alacak üye sayıları ve bu organlarda görev alacaklara verilecek ücret ve huzur haklarının tespiti yapılan genel kurulda belirlenir ve yapılacak bir sonraki genel kurula kadar geçerlidir. 
 Soru Tarihi:2017-05-01 12:57:00   Cevap Tarihi:2017-05-03 11:59:00

Soru: Birliğimize bağlı bulunan meslek odalarımızın talep etmiş oldukları Nakdi taleplerinin reddedilmesinde talepte bulunan meslek odasının Basılı evrak katılım ve eğitim payı borcunun bulunması durumunda 5362 sayılı kanunun 61. maddesinin son paragrafının geçerli olup olamayacağı tarafıma bildirilmesini azr ederim    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Kayıt ücreti, aidat, katılma payı, düzenlenecek belge ve hizmet ücretleri başlıklı 61 inci maddesinin son fıkrası üyelerin yıllık aidat borçları ile ilgili olup; tüzel kişilik olan meslek odalarının işlemleri ile bir ilgisi bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2017-05-02 14:35:00   Cevap Tarihi:2017-05-03 12:04:00

Soru: Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sosyal Güvenlik Ücretini(SSK)sını odadan ödeyebilir mi    Cevap: Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı 4/B ( bağkur) sigortalılık statüsünde olup; bağkur sigorta primini kendi ödemek durumundadır.Eğer Oda tarafından ödeme yapıldıysa yasal faizi ile birlikte tahsil edilmesi gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-02-01 18:56:00   Cevap Tarihi:2018-02-05 10:52:00

Soru: ODA GENEL SEKRTERİ ODAYI TEMSİLEN ŞEHİR DIŞINA GİDİŞLER DE GÖREV HARCIRAHI ALABİLİRMİ?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 43 maddesinin (k) bendi gereğince tespit edilen görev harcırahı alabilir. 
 Soru Tarihi:2018-01-31 21:08:00   Cevap Tarihi:2018-02-05 10:57:00

Soru: iyi günler 16/06/1999 tarihinde oda kaydımı bakkal olarak yaptım ve31/12/2003 tarinde iş yerimi kapattım zaman zarfıiçinde 12/08/2005 tarihinde farklı bir iş yeri açtım şimdiki iş yeri tekstil sorum oda kaydım bugüne duruyor ama bakkal olarak şimdi bana borcum olduğundan bahsediliyor bende borcum varsa neden perde adında güncelleme yapmadınız diyorum olmaz diyorlar onun için kapatıp açmanız lazım diyorlar bende bu borcumu silin ozaman diyorum silinmez onu ödeyeceksiniz yeniden iş yeri açılışı yacaksınız diyorlar bana yardımcı olurmusunuz bu konuda     Cevap: 5362 sayılı Kanunun 68 inci maddesinde;esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir. Sicile kaydı yapılan esnaf ve sanatkârların ilgili odaya kayıt için bilgilerinin gönderilmesi, sicil tarafından elektronik ortamda Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında gerçekleştirilir. Esnaf ve sanatkârlar kayıt beyannamelerindeki hususlarda meydana gelen değişiklikleri en geç otuz gün içinde sicile bildirmek zorundadırlar.” hükmü, Beşinci fıkrasında ise;“Tescili gerektiren olay veya işlemlerin tamamen veya kısmen sona ermesi veya ortadan kalkması halinde sicildeki kayıt ilgilinin talebi üzerine kısmen veya tamamen silinir.“ hükmünün yer almaktadır. Buna göre; mesleki faaliyeti nedeniyle sicil kaydı bulunmakla birlikte işyerini kapatıp başka bir mesleki faaliyet yapmaya başlanılması halinde önceki mesleğinden sicil kaydının terkin edilmesi ve yeni mesleğine tescilinin yapılması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-02-01 12:30:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 15:25:00

Soru: esnaf odası başkanı üst üste kaç kez aday olabilir ?    Cevap: Seçilme şartları 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 50 inci maddesinde düzenlenmiş olup; aday olma sınırlaması bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2017-05-11 15:25:00   Cevap Tarihi:2017-05-15 14:47:00

Soru: 1. Bir meslek odasında iki amca çocuğundan biri yönetimde, diğeri denetim kurulunda görev alabilir mi? 2. Bir meslek odasında iki amca çocuğu birden odanın yönetim kurulunda görev alabilir mi?    Cevap: 5362 sayılI Kanunun 51 inci maddesi gereğince; Denetim kurulu üyeliği bulunanların,aynı kuruluşun yönetim kurulunda görev almaları yasaktır.Bu kişilerin eşleri, üstsoy altsoy ve ikinci derecedeki kan hısımlarının da aynı dönemde bu kuruluşun yönetim ve denetim kurullarında görev almaları yasaktır. 
 Soru Tarihi:2018-01-24 15:19:00   Cevap Tarihi:2018-02-05 13:24:00

Soru: Aidat borcu olanın oy kullanma hakkı varmıdır oda seçimlerinde.    Cevap: Oda aidat borcunun olması oy kullanma hakkını etkilemez. 
 Soru Tarihi:2018-01-25 14:16:00   Cevap Tarihi:2018-02-05 13:30:00

Soru: 2010 veya 11 de il merkezinde bulunan esnaf sicile kaydoldum .ancak ilçede bulunan odaya kayıt yaptırmadım .ve oda da herhangi bir belgeye imza atmadım.2015 eylülde esnaf sicil kaydımı sildirdim.şimde ilçedeki esnaf odası bende bu geçen süredeki üye aidatını faiziyle istiyor.    Cevap: “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; ”Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır……… Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir… “ hükmü yer almaktadır.Buna göre sicil kaydınız esnasında esnaf odası kaydınız da sistem üzerinden otomatik olarak yapılmakta olup; yıllık aidat ve gecikme zammı vergi kaydınızı sildirdiğiniz tarihten itibaren geriye dönük 5 yıl ödemek zorundasınız. 
 Soru Tarihi:2018-01-21 21:01:00   Cevap Tarihi:2018-02-20 14:41:00

Soru: Ticaret odasina kayit yaptirirken yatirdigim parayi ciktigim zaman geri alabiliyormuyum    Cevap: Konuya ilişkin bilgiyi, Türkiye Odalar Borsalar Birliğinden (TOBB) alabilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2017-05-16 21:43:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 11:14:00

Soru: elektrikçiler odası na olan yıllık borcumdan dolayı faturalarımı iptal etmemektedirler.Bu parayı ödeyecek güçte olmadığımdan dolayı taksitlendirme talebime bile olumsuz yanıt verildiğinden fiş ve faturaları iptal etmemektedirler bu konuda ne yapmalıyım     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 61 inci maddesinin son fıkrasında; "yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilmez." hükmü yer almaktadır.  
 Soru Tarihi:2017-05-17 16:45:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 11:42:00

Soru: merhabalar ben psikoloğum kendime özel işyeri açmak ve danışmanlık hizmeti vermek istiyorum. ve çalışma ruhsatı alabilmem için herhangi bi odaya kayıt yaptırmam gerekiyor.ben hangi odaya kayıt olmalıyım yardımcı olursanız sevinirim    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 63 üncü maddesi gereğince toplanan Esnaf ve Sanatkar ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunun 2 no.lu Kararıyla “Esnaf ve Sanatkar Meslek Kolları” yeniden belirlenmiş ve liste halinde 21/05/2016 tarih ve 29718 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.Koordinasyon Kurulunun (2) no lu Kararı ile tespit olunan esnaf ve sanatkar meslek kolları listesinde “Psikolojik Danışmanlık” mesleği yer almamaktadır.  
 Soru Tarihi:2017-05-18 17:42:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 11:40:00

Soru: servisçilik yapan şirketler ticaret odasına kaydı olduğu halde servisçiler odasına da kaydı olur mu yani her iki kurumu da kayıtlı olunabilir mi.    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 6 ncı maddesinin son fıkrası “Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. …” hükmüne amirdir. Kanunun bu hükmünden anlaşılması gereken; kişilerin aynı mesleki faaliyetten (aynı işyeri) dolayı hem 5362 sayılı Kanun hem de 5174 sayılı Kanun çerçevesinde kurulu bulunan odalara aynı anda kayıt olamayacaklarıdır.  
 Soru Tarihi:2018-01-17 15:54:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 16:23:00

Soru: OLAĞAN GENEL KURULDA DENETİM KURULU YEDEK ÜYE 2 SENE KURALLINA UYMADIĞI SONRADAN ANLAŞILDI SECİM İPTAL OLUR MU ? NE YAPMAK GEREKİR    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun; “Seçilme şartları“ başlıklı 50 inci maddesinin (a) bendinde;” Denetim kurulu üyeliği için en az lise, bu şartı taşıyan üye bulunmadığı takdirde sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul mezunu olmak…” , ikinci fıkrasında; Seçilme şartlarından bir veya birkaçını taşımadığı sonradan anlaşılanlar ile bu şartlardan en az birini görev süreleri içinde kaybedenlerin üyelikleri kendiliğinden sona erer. Bu durumda üyeliğin düşmesi ve en fazla oy alan yedek üyeden başlamak üzere yeni üyenin üyeliğe davetine ilişkin karar ve işlemler yönetim kurulunca yerine getirilir. …….” hükmü gereğince işlem yapılması gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-01-17 17:47:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 16:21:00

Soru: ii günler benim öğrenmek istediğim esnaf san.odası seçimlerinde genel kurula girecek üye sayısı 1000 ile 2000 arası olan odalarda yönetim listesi 9 kişi.Fakat oda üye sayısı ikibinin üstünde ama genel kurul listesin de 1892 iki kişi görünüyor buna göre seçimlerde oda sayısına ğöremi yönetim kurulu olacak yoksa genel kurulda çıkan üye sayısına göre mi bilgileriniz için tşk.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi gereğince; Yönetim kurulu: Başkan dahil olmak üzere, üye sayısı 1000'den az olan odalarda yedi, üye sayısı 1000-2000 olanlarda dokuz, 2000'den fazla olan odalarda onbir kişiden oluşur ve genel kurul üyeleri arasından dört yıl süreyle görev yapmak üzere seçilir. Aynı sayıda yedek üye seçilir. Yine yönetim kurulu üye sayısı odaya kayıtlı aktif üye sayısına göre belirlenmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-01-18 09:32:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 16:16:00

Soru: İyi günler.odaya kayıtlı üye sayısı 2100 oy kullanacak sicilli üye sayısı 1960 kişi olursa yönetim kurulu sayımız kaç olacak teşekkür ederim.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi gereğince; Yönetim kurulu: Başkan dahil olmak üzere, üye sayısı 1000'den az olan odalarda yedi, üye sayısı 1000-2000 olanlarda dokuz, 2000'den fazla olan odalarda onbir kişiden oluşur ve genel kurul üyeleri arasından dört yıl süreyle görev yapmak üzere seçilir. Aynı sayıda yedek üye seçilir. Yine yönetim kurulu üye sayısı odaya kayıtlı aktif üye sayısına göre belirlenmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-01-18 12:45:00   Cevap Tarihi:2018-02-09 16:16:00

Soru: 28/03/1985 YILINDA BAĞKURLU OLDUM.31.12.1989 YILINDA İŞYERİNİ KAPATTIM.1707 GÜN PRİM ÖDEMEM VAR.BAĞKUR a BORCUM YOK.GERİYE DÖNÜK BORÇLANMA İMKANIM VARMI.    Cevap: 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanunun Geçici 17 nci maddesi ile; 5 yılı aşan prim borcu bulunan sigortalıların bu sürelere ilişkin prim borçlarını ödemeleri halinde bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirileceği hüküm altına alınmıştır. Verilen süre içerisinde (6 ay) başvuruda bulunan sigortalılar 04.10.2000- 01.10.2008 tarihleri arasındaki ait sigortalılık sürelerini kazandılar. Mevcut yasal düzenleme 01/10/2008 tarihinden öncesine ilişkin olarak geriye dönük Bağ-Kur borçlanması yapılmasına izin vermemektedir (askerlik ve doğum borçlanması hariç)Ancak, konuya ilişkin detaylı bilgiyi www.tesk.org.tr web sitesinden mevzuat>genelgeler>2015 yılı genelgeleri>2015/19 sayılı genelgeden edinebilirsiniz. Yine Konfederasyonumuzca çalışmalarımız devam etmektedir 
 Soru Tarihi:2017-05-20 15:10:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 10:57:00

Soru: 1989 - 1991 yılları arasında vergi kaydım var ancak Bağkur kaydım yok. Son yasa ile geriye dönük tescil yapabilirmiyim.mahkeme yolu ile sonuç almam mümkün müdür.    Cevap: Mevcut yasal düzenleme 01/10/2008 tarihinden öncesine ilişkin olarak geriye dönük Bağ-Kur borçlanması yapılmasına izin vermemektedir (askerlik ve doğum borçlanması hariç) Ancak, konuya ilişkin detaylı bilgiyi www.tesk.org.tr web sitesinden mevzuat>genelgeler>2015 yılı genelgeleri>2015/19 sayılı genelgeden edinebilirsiniz. Yine Konfederasyonumuzca çalışmalarımız devam etmektedir 
 Soru Tarihi:2017-05-20 17:27:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 11:15:00

Soru: iyi günler ben genel kurulda gündemin de uyulması meslek kararların alınması diye bir madde yazdım daha önceki gündemlerde olduğu için bunun tam olarak açılımını ne demek oluyor neleri kapsıyor hakkında bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 43 üncü maddesinde belirtilen olağan genel kurul gündem maddelerinin tamamının olması şarttır. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde yönetim kurulunca bunların dışında da gündeme madde eklenebilir.Bunlardan birisi de uyulması zorunlu mesleki karar alınması olabilir. Odalar, mesleki disiplin, ahlak ve dayanışmayı korumak, mesleki faaliyetleri kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini ve oda gayelerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla belli bir meslek grubuna veya tüm üyelere yönelik olarak gerekli gördükleri bütün konularda, özellikle; madde ve mamullerin tağşişi, bilerek eksik mal teslimi, kalite bozuklukları, haksız rekabet, fikri ve sınai mülkiyete tecavüz, ölçü ve tartı sistemlerine uymama, ticari ve sınai faaliyetlerde üçüncü şahıslara zarar vermeye yönelik her türlü işlem, teşebbüs ve uygulama ile benzeri hallerin önlenmesi konularında mesleki kararlar alabilir 
 Soru Tarihi:2018-01-11 08:09:00   Cevap Tarihi:2018-01-11 16:24:00

Soru: esnaf odalarinda genel kurulda alinan kararla oda aidatlarinda indirim yapilabilirmi verilecek belgelerde ucret alinmayabilirmi    Cevap: Oda aidatları ile verilecek ve düzenlenecek belge bedelleri 5362 sayılı Kanun ile hükme bağlanmış olup bu konularda genel kurulda karar alınmasına imkan bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-01-11 21:11:00   Cevap Tarihi:2018-01-12 10:25:00

Soru: Odya kayıtlı bir esnafım.Hamileliğim nedeni ile hastahaneden esanaf faaliyet belgesi istenildi.Bağlı olduğum esnaf odasından bu belgeyi istediğimde bana borcum olduğunu bu yüzden vermeyeceklerini söylediler ve gereksiz sözler söylediler.Bu bana yasal gelmiyor.Çünkü oda seçim zamanı borcumuz olduğu halde oy kullanıyoruz.Borcumuz olduğu halde maliye,sgk hatta belediyeden dahi gerekli belgeleri alabiliyoruz.Üstelik devletin hamilelere ve hamile çalışanlara istisnai tanıdığı haklar var.Şimdi böyle bir durumda sadece bir faaliyet belgesi istiyoruz,herhangi bir artı istek veya kredi başvurusunda bulunmuyoruz.Bu odalar esnaf dayanışma ve birlik beraberliği için kurulmuyor mu,verecekleri bir belgeden dolayı niçin sorun çıkarılmaktadır?Üstelik verebilecekleri halde bir oraya bir buraya bşr oda başkanına gönderiyorlar.Demek ki verilebilir.Madem bu faaliyet belgesi verilmiyor hizmet alamıyıruz,niçin borçlandırılmaya devzm ediyoruz,niçin oy zamanı esnaf üye olarak oy kullanıyoruz?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 61 inci maddesi gereğince, yıllık aidatlarını ödemeyen üyelere, ödeme yapılıncaya kadar odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgeler verilemeyeceğinden, üyenin kaydı silinmiş dahi olsa yıllık aidat ve gecikme zamları bulunan esnaf ve sanatkarlara odaca yapılacak hizmetler ile düzenlenecek ve onanacak belgelerin bu borçları ödeninceye kadar verilmesi mümkün bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-01-12 14:22:00   Cevap Tarihi:2018-01-15 15:43:00

Soru: Biz mobilyacıdan baza ve dolap siparişi verdik dolaplar gelince parayı tamamen verdik bazayı almaya gittiğimizde bizle ilgilenen elemanın dükkanı dolandırdığını öğrendik elimizde makbuz var biz para iadesi veya sipariş ettiğimiz bazayı geri alabilir miyiz teşekkürler     Cevap: Söz konusu şikayetinizi bağlı bulunduğunuz odaya yapmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-01-12 15:27:00   Cevap Tarihi:2018-01-15 15:44:00

Soru: İlçemizde görev yapan oda başkanımız ziraat odası seçimlerine adaylığını koymak istemektedir. Yasa gereği hem esnaf odası, hem ziraat odası başkanlığı veya yönetim kurulu üyeliği görevini yürütebilir mi? teşekkürler    Cevap: 5362 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında bu konuda yapılmış açık bir düzenleme bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-01-12 17:15:00   Cevap Tarihi:2018-03-12 13:11:00

Soru: 464 üyesi bulunan marangozlar odamızın sadece197 si mesleğini içra edendir.diğer 267 üye ise odaya meslegimizle alakası olmayan kişiler tarafından dükkan alabilmek için odamıza kayıt olmuştur ve bunun yanında bu üyelerin içerisinde diğer odalardan bizim odamıza eklenenler vardır.buda oda seçimlerinde muhalefet olan guruba marangoz üyelerin tamamı oy verse bile yinede kazanamamaktadır.marangozların kendi kurmuş oldukları odalarının geleceği ile ilişki ko ularda meslegimizle alakası olmayan üyelerin vermiş olduğu kararlar secimlerımızı etkilemektedir bu yüzden seçimlerimizde haksızlık olduğunu düşünüyorum bu konuda ne yapabilir veya hangi devlet kuruluşuna başvurabiliriz.yardımcı olursanız sevirim saygılarımla    Cevap: Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Yönetmeliğinin “Yeni Kayıt” başlıklı 10 uncu maddesinde; “….Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya, karma oda yoksa meslek ve sanatları ile ilgili en yakın odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır…” hükmü yer almaktadır. Buna göre; “Marangozculuk” veya “mobilyacılık” mesleki faaliyetinden dolayı öncelikli olarak çalışma bölgesinde kurulu bulunan ve unvanında “mobilya ve/veya marangoz” ibaresi olan ihtisas odasına, bu unvanda bir odanın bulunmaması durumunda karma esnaf ve sanatkarlar odasına, karma oda da yoksa esnaf ve sanatkarlar meslek kolları listesinde sektörü altında belirtilen mesleklerden biriyle ilgili kurulmuş odalardan mesleğine en yakın olan odaya kaydının yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu konunun 5362 sayılı Kanunun 64 üncü maddesi çerçevesinde oluşturulan Mutabakat Komitesi tarafından çözümlenmesi de mümkün bulunmaktadır.  
 Soru Tarihi:2018-01-13 22:37:00   Cevap Tarihi:2018-01-16 12:52:00

Soru: yeğenim başkasına ait tekel bayisini ben işletiyorum diye ilgili vergi dairesine dilekçe vermiş.Kendisi madde bağımlısı olaydan yeni haberimiz oldu.Sonra terk dilekçeside vermiş ama işyerinin kirası dahil ödeme gücü olmayan biri.itiraz sürecini nasıl yapabiliriz.İşyeriinin asıl sahibi aynı kişi şu an aynı pasajta rent oto kiralama işletmeciliği yapıyor.oda ve sigortadan çok ceza geldi yapmamamız gerekenler için acil bilgi rica ediyorum.Saygılar    Cevap: Konu çalışma alanımız içerisinde bulunmamaktadır. Bu nedenle; acilen bir hukukçudan hukuki destek alınması yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2018-01-05 02:42:00   Cevap Tarihi:2018-01-08 13:11:00

Soru: 2017 yılında yürürlüğe giren seçilme hakkının 2 yıl olarak belirlenmesinden dolayı bir sorum olacak,bu kanun tüm üyeleri kapsıyormu yada kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra kaydı oluşan üyelermi budurumdan etkileniyor...    Cevap: Tüm üyeleri kapsamaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-01-05 12:49:00   Cevap Tarihi:2018-01-08 12:55:00

Soru: oda başkanı aynı zamanda sanayi sitesi kooperatifi başkanlığıda yapabilirmi    Cevap: Seçilme şartları 5362 sayılı Kanunun 50 nci maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddenin incelenmesi, gerek duyulması halinde sanayi sitesi kooperatifleri mevzuatına bakılması yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2018-01-05 18:55:00   Cevap Tarihi:2018-01-12 10:37:00

Soru: Benim annem şuan serbest meslek ruhsatı var şuan biz tantuni fükkanı açmak istiyoruz ve esnaf ve sanatkarlar odası önce kapanış verip tekrardan açılış yapmanız lazım meslek değişimi için diyor ama diğer bi söyleti ise kapanışa gerek kalmadan meslek değişikliği olur diyorlar yardımcı olurmusunuz     Cevap: Bulunduğunuz yerde kurulmuş olan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-01-07 10:30:00   Cevap Tarihi:2018-01-08 13:15:00

Soru: İnşaat taahhüt işi yapıyorum bundan dolayı ticaret odasına kayıtlı yım. Emlakçı lık işinize yapmak istiyorum. Esnaf odasına kayıt olabilir miyim     Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri “ başlıklı 68 inci maddesinde;”Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğü yerine getirmediği tespit edilenler birlik tarafından ruhsat vermekle yetkili ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilir….Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir. …. .” hükmü yer almaktadır. Esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı üyeler; tek bir mesleki faaliyeti nedeniyle hem ticaret ve sanayi odalarına, hem de esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıt yaptırmaları mümkün değildir. Ancak, farklı mesleki faaliyetlerde bulunan kişilerin ticari mesleki faaliyeti nedeniyle ticaret odasına , esnaflık faaliyeti nedeniyle de esnaf odasına kayıt yaptırması mümkündür.  
 Soru Tarihi:2018-01-08 20:20:00   Cevap Tarihi:2018-01-11 16:30:00

Soru: Esnaf sanatkarlar odası seçimleri olacak ama çoğunluk 1 saatte toplanmalı diye söyleniyor bu bir saat dilimi hukuki bir yolmu yoksa kendi kafasına göre uygulanan bir durummu bu konuda bilgi alabilirmiyim    Cevap: Toplantı yeter sayısının sağlanıp sağlanamadığını tespit etmek ve toplantı yeter sayısının elde edilememesi halinde durumu tespit eden bir tutanak düzenleyerek bu tutanağı toplantıya iştirak eden genel kurul üyelerinden en az ikisi ile birlikte imzalamak yetkisi Bakanlık temsilcisi veya hükümet komiserine verilmiştir. Bu durumu Bakanlık temsilcisi veya hükümet komiseri tespit ve tayin edip tutanak altına alacaktır. 
 Soru Tarihi:2018-01-10 08:37:00   Cevap Tarihi:2018-01-12 10:32:00

Soru: Ben yesilyurt ilçesi esnaf odasına kayıtlıyım kaydımı malatya merkez bakkalcılar odasına alabilrmiyim alırsam neler yapmalıyım    Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; “Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir…. “ hükmü, gereğince işyerinizin bulunduğu yerdeki ilgili odaya kayıt olmanız gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2018-01-04 21:34:00   Cevap Tarihi:2018-01-08 12:48:00

Soru: Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının, 13.4.2005 tarih ve 25785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KAMU GÖREVLİLERİ ETİK DAVRANIŞ İLKELERİ İLE BAŞVURU USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK kapsamına girip girmediği hususunda bilgi verilmesini arz ederim.     Cevap: Söz konusu Yönetmelik; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, kamu iktisadi teşebbüsleri, döner sermayeli kuruluşlar, mahalli idareler ve bunların birlikleri, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak kurul, üst kurul, kurum, enstitü, teşebbüs, teşekkül, fon ve sair adlarla kurulmuş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan; yönetim ve denetim kurulu ile kurul, üst kurul başkan ve üyeleri dahil tüm personeli kapsamaktadır. 
 Soru Tarihi:2017-05-23 09:14:00   Cevap Tarihi:2017-05-23 13:40:00

Soru: Mütahitlik yaptığımdan dolayı ticari odasına kayıtlıyım esnafa'da kayıt yaptırırsam ofisim için (Ayrıca emlak işi yapıyorum ) bi sorun olurmu iki odaya kayıt yapabilirmiyiz =    Cevap: Faaliyet konusu farklı olmak ve diğer kanuni şartları da taşımak koşuluyla ve sicil müdürlüğü marifetiyle ilgili esnaf odasına da kaydolunması mümkündür. 
 Soru Tarihi:2018-01-02 11:42:00   Cevap Tarihi:2018-01-02 13:43:00

Soru: İş yeri açma belgesine sahibim nerelere kiraya verebilirim.şimdiden tşk ederim.    Cevap: 0 322. 3651010 numaralı telefondan Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile irtibata geçmeniz yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2018-01-02 14:01:00   Cevap Tarihi:2018-01-12 10:35:00

Soru: Üyesi olduğum odada başkan adayı oldum. Mevcut yönetim karşısında eşit şartlarda yarışabilmek için üye listelerini ve iletişim bilgilerini talep ettim. Lakin listenin verilemeyeceği söylendi. Buna göre; 1) Bilgi edinme yasasında belirlenen özel hayatın gizliliği birçok kez gerekçe gösterilmekte. Ticari faaliyet özel hayat mıdır? 2) Üyelerin isimlerinin verilmesi özel hayatın gizliliği kapsamında mıdır? 3) Üyelerin cep telefonları özelse, işletmenin iletişim telefonu da mı özel hayat kapsamındadır? 4) Üye listelerini vermeyerek rakibine eşit şartlarda yarışma fırsatı vermeyen oda yönetimlerine hukuken bir yaptırım yok mudur?    Cevap: 4982 sayılı Bilgi edinme Kanununun “Özel hayatın gizliliği” başlıklı 21. Maddesinde; “Kişinin izin verdiği hâller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında, açıklanması hâlinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, meslekî ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır. Kamu yararının gerektirdiği hâllerde, kişisel bilgi veya belgeler, kurum ve kuruluşlar tarafından, ilgili kişiye en az yedi gün önceden haber verilerek yazılı rızası alınmak koşuluyla açıklanabilir.” hükmü yer almaktadır. Konunun bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-01-04 17:22:00   Cevap Tarihi:2018-01-08 13:13:00

Soru: esnaf odası başkanı kendi çocuğunu başkanı olduğu odada veya odaya ait şirkette sigortalı olarak çalıştırabilirmi?    Cevap: Bu konuya ilişkin olarak sadece 5362 sayılı Kanunun 57 nci maddesinde; "yönetim ve denetim kurulu üyeleri ve bunların eşleri genel sekreter olarak atanamaz." hükmüne yer verilmiştir. 
 Soru Tarihi:2017-12-26 14:53:00   Cevap Tarihi:2018-01-02 13:39:00

Soru: ODA YÖNETİM KURULU KARAR SAYI NUMARASI NE ZAMAN SIFIRLANIR.    Cevap: 31 Aralık 2007 tarih ve Sayı : 26743 (2. Mükerrer) Resmi Gazete2 de yayımlanarak yürülüğe giren Esnaf Ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliği’ nin “Saklama süresi” başlıklı 41 inci maddesinin (1) no.’lu bendinde arşivlenen malzemeden yazışma evrakı 5 yıl süreyle, muhasebe evrakı 10 yıl süreyle saklanacağı, özelliği olan (karar defteri, sicil kayıtları, muhasebe defterleri, personel dosyaları ve benzeri) kayıt ve dokümanlar sürekli saklanacağı, “Yönetim kurulu karar defteri” başlıklı 54 üncü maddesinin (1) no.’ lu bendinde “Bu defter yönetim kurulu kararlarının yazılmasına mahsustur. Ciltli olup kullanılmaya başlanmadan önce notere tasdik ettirilir. Yönetim kurulu kararları el yazısı ile yazılabileceği gibi yazı makinesi veya bilgisayar ile yazılarak deftere yapıştırılır. Kenarları mühürlenir.” (2) no.’lu bendinde ise “Her kararın başına tarihi, sıra numarası ve toplantıda bulunan üyelerin isimleri yazılmak suretiyle imzalanır.” hükümleri yer almaktadır. Bu bağlamda; yönetim kurulu karar defterlerinde devamlılık esas olup, karar sayısı sıfırlanması gibi bir düzenleme bulunmamaktadır.  
 Soru Tarihi:2017-06-05 11:24:00   Cevap Tarihi:2017-06-06 09:55:00

Soru: Bir faaliyet konusunda limitet şirketi olarak ticaret odasına kayıtlıyım aynı zamanda kredi ve avantajlardan yararlanmak için esnaf odasına kayıt yaptırabilirmiyim yada esnaf odasına kayıt olabilmem için ne yapmam gerekir    Cevap: 5362 sayılı Kanunun Odaya Kayıt başlıklı 6’ ncı maddesinin 4’ üncü fıkrasında; Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. Hükmü yer almaktadır. Bu bağlamda ticaret odasına kayıtlı olduğunuz faaliyet dışında başka bir faaliyetiniz varsa esnaf ve sanatkarlar odalarına üyeliğiniz gerçekleşebilir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-06-05 14:39:00   Cevap Tarihi:2017-06-06 09:12:00

Soru: Ben Bolu/Gerede de sahaf açmak istiyorum. İçerisinde çay ve kahve satışı da yapacağım. Resmî izlemem gereken yollar nelerdir neye üye olmalıyım ayrıca     Cevap: Bilindiği üzere 10/08/2005 tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin “Birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri” başlıklı 10’ uncu maddesinde; Adresi ve işleticisi aynı olan ve birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerlerine, ana faaliyet dalı esas alınarak tek ruhsat düzenleneceği, talî faaliyet konuları ruhsatta ayrıca belirtileceği, aynı adreste bulunsa bile ana faaliyet konusu veya işletmecisi farklı olan işyerlerine ayrı ayrı ruhsat düzenleneceği belirtilmektedir. Yönetmelik hükmü dikkate alınarak öncelikle faaliyette bulunucağınız yerin bağlı olduğu belediyeye başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-06-05 17:43:00   Cevap Tarihi:2017-06-06 09:16:00

Soru: genel kurulda gelecek dönemlere ait personelin maaş zammı ve alacağı ikramiye tutarı tespit edilip geçirilir mi,    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 43 üncü maddesinde belirlenen genel kurul gündem maddelerinin tamamının olması şarttır.Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde ise istihdam edilmesi gerekli personel, mevcut personelin maaş ve zammı, ikramiye gibi gündeme madde eklenebilir. 
 Soru Tarihi:2017-12-15 15:39:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:17:00

Soru: Yalova il ticari plakalı arâcimla çınarcık ilçesinden yolcu alabilirmiyim    Cevap: Faaliyette bulunduğunuz il nezdinde kurulu bulunan Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile üyesi bulunduğunuz ihtisas odasına başvurmanız yerinde olacaktır.(Yalova ESOB Telefon: 0.226. 813 63 14 - 15) 
 Soru Tarihi:2017-12-15 19:55:00   Cevap Tarihi:2017-12-21 15:23:00

Soru: Merhabalar yaklaşan olağan genel kurullarda oda kurul üyeliğine serçilecek kişilerde herhangi bir partide yönetimde olan kişilerin oda yönetim kurulu üyesi olmasında bir mahsur varmıdır.    Cevap: Oda yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin siyasi partiye üye olmalarına ilişkin olarak yasal bir engel bulunmamaktadır. Ancak, 5362 sayılı Kanunun 52.maddesi gereğince esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları, kuruluş amaçları dışında herhangi bir faaliyette bulunamazlar.Buna göre yönetim kurulu başkanı ve üyelerin siyasi partiye üye olmaları halinde siyasi faaliyetlei ile oda faaliyetlerini birbirinden ayrı tutmaları gerekmekte, oda ile ilgili imkanların hiçbir şekilde siyasi parti çalışmasında kullanılmaması gerekmektedir. Bilgilerinize, 
 Soru Tarihi:2017-12-18 15:10:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:21:00

Soru: Mahalle Muhtarları yapılacak olan esnaf odası seçiminde oda başkanlığına aday olabilirler mi? Seçilmeleri durumunda hem muhtarlık hem de oda başkanlığı; yani her iki görevi de sürdürebilirler mi?    Cevap: Yüksek Seçim Kurulunun konuya ilişkin 28.11.2013 tarihli ve 527 sayılı Kararı bulunmaktadır. Bu Kararda; 2972 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereğince, muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü olmadığından seçimlere katılabilmek için istifa etmeye gerek bulunmadığına, Muhtar seçildikten sonra ise; muhtarlık ile oda başkanlığı görevinin birlikte yürütülüp yürütülemeyeceği veya hangi görevin yürütülmesi gerektiği hususunda ise, görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmiştir. Söz konusu karar çerçevesinde; oda başkanlığı ile muhtarlık görevinin birlikte yürütülmesine engel bir durumun olmadığı mütalaa edilmektedir 
 Soru Tarihi:2017-12-19 06:48:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:24:00

Soru: ESNAFIM AMA SÖZLEŞMELİ ASTSUBAYLIK SINAVINA GİRDİM MÜLAKATLARI TAMAMLADIM ESNAF OLDUĞUM İÇİN ASTSUBAY OLAMAYABİLİRMİYİM.    Cevap: Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanununun Meslekî faaliyet ve serbest meslek icrası yasağı başlıklı Ek Madde 27 nci maddesinde (Ek: 8/8/2011-KHK-650/39 md.; İptal: Anayasa Mahkemesinin 18/7/2012 tarihli ve E.:2011/113 K.: 2012/108 sayılı Kararı ile.; Yeniden düzenleme: 2/1/2014-6514/17 md.) Bu Kanun kapsamına girenler, kanunlarda belirtilen istisnalar dışında mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf üniversitelerinde çalışamaz. hükmü yer almaktadır.  
 Soru Tarihi:2017-06-09 09:39:00   Cevap Tarihi:2017-06-09 16:58:00

Soru: Mrb ilcemizde yapılacak esnaf ve sanatkarlar odası seçimlerine katılmak istiyorum yeni bir aylık uyeyim başkanlık seçimine katılabilirmiyim veherhangibir aday olma şartı nelerdir bu konuda aday olabilirmiyim 6 aylık bir üyelikten bahsediliyor bu doğrumu saygilar 9    Cevap: ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARININ GENEL KURUL TOPLANTILARI VE BU TOPLANTILARDA BULUNDURULACAK BAKANLIK TEMSİLCİLERİ VEYA HÜKÜMET KOMİSERLERİ YÖNETMELİĞİ'nin Genel kurul üyelerinin esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarına genel başkan, başkan ve yönetim, denetim, disiplin kurullarına üye olarak seçilebilmelerini düzenleyen ve seçilme şartları başlığını taşıyan 12'nci maddesinin (b) bendinde aynen; "Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, (Ek ibare:RG-25/8/2017-30165) KESİNTİSİZ en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak." hükmü yer almaktadır. Konunun anılan hüküm çerçevesinde değerlendirilmesi yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-12-12 14:51:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:26:00

Soru: Esnaf ve Sanatkarlar odaları birliği seçimlerinde oy kullanacak kişiler kimlerden oluşur.Birlik yönetimine seçilenler oy kullanabilirler mi.?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 19 uncu maddesinde; Birliğin genel kurulunun; Genel kurul tarihinden en az altı ay önce kurulmuş olan odaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile birliğin görevde bulunan başkanı, yönetim ve denetim kurulu üyelerinden oluşacağı hüküm altına alınmıştır. 
 Soru Tarihi:2017-12-12 15:41:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:28:00

Soru: oda yıllık aidatları ve hizmet belgesi yani faliyet belgesi ücretleri oda yönetim kurulları herhangi bir indirim yapması mümkünmüdür.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 61 inci maddesinde kayıt ücreti yıllık aidat, düzenlenecek belge ve hizmet karşılığında alınacak ücretleri düzenlenmiştir. Aynı Kanunun 75/e maddesinde ise; kayıt ücretleri ve yıllık aidatlar ile esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının düzenleyecekleri belgeler ve yaptıkları hizmetler karşılığında anılan maddede belirtilen hadler içinde kalmak kaydıyla iller ve meslek gruplarının özellikleri dikkate alınarak belirlenecek tarifelere göre tahsil edecekleri ücretleri düzenleyecek yönetmeliğin, Konfederasyon tarafından çıkarılacağı hüküm altına alınmıştır.Yönetim kurulunun bu ücretlerde herhangi bir indirim yapmasına ilişkin bir yetkisi yoktur.  
 Soru Tarihi:2017-12-13 11:00:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:34:00

Soru: iyi çalışmalar,hehangi bir oda yönetim veya denetim kurulunda bulunanlar baska bir esnaf sanatkarlar kuruluşunun yönetim veya denetim kurulunda da görev alabilirler mi?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun” Organlarda görev alma yasağı başlıklı 51 inci maddesi gereğince; Farklı mesleklerde faaliyet göstermelerinden dolayı birden fazla odaya kaydı olan esnaf ve sanatkârlar ancak bir odanın yönetim veya denetim kurulunda görev alabilirler. Bu kişiler, odalarda birden fazla yetkili organ üyeliği görevi alamazlar. Ayrıca, esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarından herhangi birisinde yönetim, denetim veya disiplin kurulu üyeliği bulunanlar, diğer esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının yönetim, denetim veya disiplin kurullarının en fazla ikisinde daha üye olarak yer alabilirler. Bu kişiler uhdelerinde üç görevden ziyade üyelik bulunduramazlar. Aynı kişi birlik ve federasyon başkanı olamaz.  
 Soru Tarihi:2017-12-13 11:29:00   Cevap Tarihi:2017-12-19 10:39:00

Soru: İyi çalışmalar, Vergi Dairesi kayıtlarındaki NACE kodlarının uyuşmamasından dolayı Meslek Eşleşmesi yapılamayan üyelerin 2018 yılında yapılacak Genel Kurullarda hazirun listesine girememe durumları var mıdır? Teşekkür ederim.    Cevap: Bilindiği gibi; Genel Kurul: "genel kurul toplantı tarihinden en az altı ay önce odaya kaydolmuş ve Bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanından, ilgili esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları tarafından alınacak, genel kurul toplantısına katılacaklar listesine dahil olan üyelerden oluşur."e-esnaf ve sanatkar veri tabanı: esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının işlemlerinin ve evrilecek hizmetlerin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistem olup Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kontrolündedir.Öte yandan NACE Meslek Eşleşmeleri de aynı Bakanlık tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle Bakanlıktan bilgi alınması yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2017-06-29 16:31:00   Cevap Tarihi:2017-07-06 09:45:00

Soru: Bir keredaha sormuştum cevap alamadim eşim odada genel sekreter olarak calişiyor o çalişirken ben esnsf olduğum için oda başkanliğina aday olacam başkanligi kazanırsam eşim işinden olurmu yada beraber devam ede bilirmiyiz     Cevap: 5362 sayılı Kanunun "Genel Sekreterler" başlığını taşıyan 57'nci maddesinde "Genel sekreterin atanması, terfi, cezalandırılması ve görevine son verilmesi yönetim kurulu kararı ile yapılır. Yönetim ve denetim kurulu üyeleri ve bunların eşleri, çocukları ve çocuklarının eşleri genel sekreter olarak atanamaz." hükmüne yer verilmiştir. Bu itibarla; oda başkanlığı ile aynı oda genel sekreterinin "Karı-Koca" olması durumunda Kanunen bağdaşmazlık doğacağı,bunun da kanunun amir hükmüne aykırı olacağı değerlendirilmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-07-03 17:23:00   Cevap Tarihi:2017-07-04 11:13:00

Soru: merhabalar 2018 yılında esnaf odaların yapacağı genel kurullarda örneğin ocak ayının ilk gününde genel kurul yapmak istendiğinde aralıkta karar alıp ilk topantıyı aralıkta yapabilirmiyiz.Yada ocak ayı ilk gününde seçim yapmak için aralıkta karar almanın yasada yeri nedir.?teşekkürler    Cevap: Olağan Genel Kurul toplantıları, yönetim kurullarının çağrısı üzerine yapılır. Genel kurul toplantılarının yeri, tarihi, saati, toplantıdan en az 15 gün önce önceden yönetim kurulunda karar alınarak esnaf sanatkar veri tabanında yayınlanması gerekmektedir. (5362 sayılı Kanun 43.Md) 
 Soru Tarihi:2017-07-12 15:48:00   Cevap Tarihi:2017-07-17 13:23:00

Soru: 31.12.2015 tarihinde vergi dairesine mükellefiyetim kaydım açılmış ve 29.01.2016 tarihinde oda kaydı yapılarak faaliyetime devam etmekteyim.2018 yılı Ocak ayında yapılacak olan seçimde yönetim kurulu üyesi olabilirmiyim? Seçimlerde hazirun listesinde maliye kaydımı yoksa oda kayıt tarihimmi baz alınır?    Cevap: Bilindiği gibi, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 50?nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde; ?Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak.? Hükmü, Aynı Kanunun 68?inci maddesinin üçüncü fıkrasında da; ?esnaf ve sanatkârların mesleki faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir. Sicile kaydı yapılan esnaf ve sanatkârların ilgili odaya kayıt için bilgilerinin gönderilmesi, sicil tarafından elektronik ortamda Bakanlık e-esnaf ve sanatkâr veri tabanında geçekleştirilir.? Hükmü yer almaktadır. Anılan hükümlere göre, 5362 sayılı Kanunun 50?nci maddesinde geçen 2 yıllık sürenin hesaplanmasında, oda üyeliğinin başlangıç tarihi olarak sicil kayıt tarihinin esas alınması gerektiği Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca mütalaa edilmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-07-17 18:48:00   Cevap Tarihi:2017-07-19 11:04:00

Soru: Ben 40 metrekare'lik bir bakkal dükkanı işletiyorum.Dükkanım kira.Dükkan sahibinden tuvalet yaptırmasını istiyorum fakat yapmıyor. ne yapmam lazım?    Cevap: Apartmandaki kimi giderler, kiracılar tarafından kimi giderler ise ev sahibi tarafından ödenmektedir. Masraflara katılımdaki kıstas, taşınmaz demirbaşında kalıcı bir değişikliğin yapılıp yapılmadığı oluyor. Kiracı günlük bakım, temizlik ve güvenlik gibi masraları ödemek ile yükümlü. Ancak apartmanda yapılan kalıcı değişikliklerden ev sahibi sorumludur. 
 Soru Tarihi:2017-09-20 21:21:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 15:03:00

Soru: 2003-2006 yılları arasında abimin dükkanı benim üzerime yapıldı. İşletmesi abimin üzerine.Benim dükanımda müdür olarak görünüyordu. Benim için bağkura bildirim yapmadı. Dükkanın 2013 de 16 bin TL vergi borcunu ödedim. Geriye dönük bağkur girişi olmadığı halde borçlanıp gün kazanabilir miyim?     Cevap: 2000 yılından itibaren vergi kaydı olanlar için BAĞ-KUR zorunlu hale gelmiş olup, siz kayıt yaptırmasanız da bu tarihten itibaren BAĞ-KUR'lu sayılırsınız. Diğer taraftan,2008 yılında 5510 sayılı Kanunun GEÇİCİ 17. maddesine göre, tescilleri yapıldığı halde, beş yılı AŞAN süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, prim borçlarının ödenmesine ilişkin Kurumca çıkarılacak genel tebliğin yayımı tarihini takip eden aybaşından itibaren 6 ay içerisinde ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Buna göre 30/04/2008 tarihi itibariyle 60 aydan fazla borcu olanların sigortalılıkları durdurulmuştur. Daha fazla bilgiyi ancak bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğünden alabilirsiniz.  
 Soru Tarihi:2017-09-19 16:43:00   Cevap Tarihi:2017-09-26 16:22:00

Soru: Esnaf ve sanatkârlar odası genel sekreteri yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri akrabası olabilir mi? Eğer olursa Kaçıncı derece akrabası olur    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Organlarda görev alma yasağı" başlıklı 51 inci maddesi ile "Genel sekreterler" başlıklı 57 nci maddesinde tüm açıklığıyla düzenlenmiştir. Madde metinlerinin incelenmesi yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-09-07 18:39:00   Cevap Tarihi:2018-03-22 09:46:00

Soru: Geçmiş yıllarda Esnaf Odasından Resen sildiğimiz üyeler var " Kaydınız Resen silinmiştir. .... TL aidat borcunuz bulunmaktadır." diye yazıda gönderdik. Fakat kimse ödemeye gelmiyor. Geçmiş yıllar ve yeni RESEN silmiş olduğumuz SADECE bu üyeleri icraya verirsek yasal olarak bi sakıncası olurmu...    Cevap: Sorunuz net olarak anlaşılamamıştır. Bu nedenle 0.312.418 3269 nolu telefondan Teşkilat ve İlgili Kuruluşlar Müdürlüğü ile irtibata geçmeniz yerinde olacaktır. 
 Soru Tarihi:2017-09-07 15:10:00   Cevap Tarihi:2017-09-12 14:18:00

Soru: Tuhafiye açmak istiyorum acaba birde yanında tost satabilirmiyim. Yada bunların ikisini birden yapmam için ne lazım     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Meslek Kuruluşları Kanununun; “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesi gereğince; aynı işyerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olması gerekmekte olup, üye isterse diğer faaliyeti nedeniyle ilgili odaya kayıt yaptırabilmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-09-03 21:52:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 12:06:00

Soru: İyi Çalışmalar. Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliği gereği arşiv malzemelerini imha etmek istiyoruz. Yönetim Kurulu Kararı, imha komisyonu kararı (bir örneği varmı dır.) nasıl olacak. Nasıl bir yol izleyeceğiz. Şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkür ederiz.    Cevap: 31 Aralık 2007 tarihli ve 26743 sayılı (2.Mükerrer) Resmi Gazetede yayınlanan Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliğinin 37 ve 38 inci maddelerini inceleyerek, bu hükümler çerçevesinde işlem tesis etmeniz gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-08-22 15:39:00   Cevap Tarihi:2017-08-24 16:35:00

Soru: ODA BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE MÜRACAAT ETMEK İSTİYORUM.BUNUN İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM.YERİNE GETİRMEM GEREKEN YASAL MEVZUATLAR NELERDİR.ODAYA KAYITLI ÜYELERİN LİSTESİNE NASIL ULAŞABİLİRİM.     Cevap: 5362 sayılı Kanunda oda başkanlığı seçimlerine müracaat edilmesine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Öte yandan seçimler ile ilgili olarak "Genel kurul toplantıları, seçimler ve yasaklara" ilişkin hükümler 5362 sayılı Kanunun 42 ilâ 52'nci maddelerinde düzenlenmiş olup, bu maddeleri incelemeniz yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-08-17 08:36:00   Cevap Tarihi:2017-08-24 16:52:00

Soru: Şoförler odasına başkan adayı olmak istiyorum daha önce 95 99 yılları arasikaydim vardı sonra ayrıldım şuan 8aylik kaydım var aday olabilirmiyim    Cevap: ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARININ GENEL KURUL TOPLANTILARI VE BU TOPLANTILARDA BULUNDURULACAK BAKANLIK TEMSİLCİLERİ VEYA HÜKÜMET KOMİSERLERİ YÖNETMELİĞİ'nin Genel kurul üyelerinin esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarına genel başkan, başkan ve yönetim, denetim, disiplin kurullarına üye olarak seçilebilmelerini düzenleyen ve seçilme şartları başlığını taşıyan 12'nci maddesinin (b) bendinde aynen; "Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, (Ek ibare:RG-25/8/2017-30165) KESİNTİSİZ en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak." hükmü yer almaktadır. Konunun anılan hüküm çerçevesinde değerlendirilmesi yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-12-09 10:41:00   Cevap Tarihi:2017-12-11 14:32:00

Soru: Sorum odaya kayıtlı kişilerin listesini çıkarmak sucmu.bu listede malum insanların TC nolarí sicil nolarí gibi özel bilgilerde varsa ve sadece aday değil ona yardımcı olan birden fazla kişinin elinde de geziyorsa ve bu úcüncü dördüncü şahıslar da bilgi edinebiliyorsa nolur.hukuki bir dayanağı var mıdır.alan suclumudur.veren suclumudur.vu kişilerin esbise girmesi sucmudur.bu kişi seçilirse hakkında nasıl bir yasal süreç başlar.diger şahıslar ne gibi ceza alırlar.     Cevap: Konu; 4982 sayılı Kanunun 8 inci maddesi, 6698 sayılı kanunun " Kişisel verilerin aktarılması" başlıklı 8 inci maddesi çerçevesinde mütalaa edildiğinde esnaf ve sanatkara ait kişisel veri niteliğindeki veriler niteliğinde bilgilerin üçüncü kişilere verilmesinin mümkün bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-03-29 00:31:00   Cevap Tarihi:2018-04-06 14:57:00

Soru: İLÇEMİZDE KARMA 1 ODA VARDIR PLAKA İŞLEMLERİ NOTERLER TARAFINDAN YAPILMASINA BAŞLANMIŞ OLUP .İLÇEMİZDE NOTER VARDIR PLAKA BASIMI İÇİN 5362. KANUNUNDA ÜYESİ BULUNAN ODALAR ÜYELERİNE HİZMET VEREBİLİR DİYE DÜZENLEME YAPILMASINI GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞIMIZDAN İVEDİLİKLE BEKLİYORUZ     Cevap: Konu ile ilgili olarak Türkiye Şof.ve Otomobilciler Federasyonuundan bilgi alabilirsiniz.İrtibat Tel:0312 2317106 
 Soru Tarihi:2018-03-28 16:06:00   Cevap Tarihi:2018-04-06 15:15:00

Soru: İLÇEMİZDE KARMA 1 ODA VARDIR PLAKA İŞLEMLERİ NOTERLER TARAFINDAN YAPILMASINA BAŞLANMIŞ OLUP .İLÇEMİZDE NOTER VARDIR PLAKA BASIMI İÇİN 5362. KANUNUNDA ÜYESİ BULUNAN ODALAR ÜYELERİNE HİZMET VEREBİLİR DİYE DÜZENLEME YAPILMASINI GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞIMIZDAN İVEDİLİKLE BEKLİYORUZ     Cevap: Konu ile ilgili olarak Türkiye Şof.ve Otomobilciler Federasyonuundan bilgi alabilirsiniz.İrtibat Tel:0312 2317106 
 Soru Tarihi:2018-03-28 16:05:00   Cevap Tarihi:2018-04-06 15:16:00

Soru: Kapanan kalipcilar odamizi acmak Ne yapmamiz gerekiyor     Cevap: Odaların kuruluşu 5362 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde düzenlenmiş olup, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ön iznine tabidir. Bu nedenle adı geçen Bakanlıktan bilgi alınması gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2018-03-10 21:11:00   Cevap Tarihi:2018-03-12 12:55:00

Soru: binaların altına döner ekmek fırını ruhsatı verilirmi    Cevap: 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Yasak İşler başlıklı 24’ üncü maddesinde “Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.” Hükmüne yer verilmektedir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin Toplanma amaçlı binalar başlıklı 15 inci maddesinin (a) bendinde Yeme ve içme tesisleri: Beslenme ile ilgili hizmetlerin sunulduğu açık ve kapalı yerleri kapsadığı, Kahvehaneler, çaybahçeleri, pastaneler, lokantalar, lokaller, fırınlar, kafeterya ve benzeri yerler bu sınıfa girdiği belirtimiştir. Bu hükümler doğrultusunda öncelikle faaliyette bulunacağınız yerin bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurulması ve iş yerinizin düzenlenmesi ve gerekmektedir. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-08-11 02:52:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 13:49:00

Soru: iyi günler, 2018 yılında yapılacak olan esnaf odası seçimlerinde halen görevde olan mahalle muhtarı odaların yönetim kuruluna seçilebilir görev alabilirmi? teşekkür ederim    Cevap: Yüksek Seçim Kurulunun konuya ilişkin 28.11.2013 tarihli ve 527 sayılı Kararı bulunmaktadır. Bu Kararda; 2972 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereğince, muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü olmadığından seçimlere katılabilmek için istifa etmeye gerek bulunmadığına, Muhtar seçildikten sonra ise; muhtarlık ile oda başkanlığı görevinin birlikte yürütülüp yürütülemeyeceği veya hangi görevin yürütülmesi gerektiği hususunda ise, görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmiştir. Söz konusu karar çerçevesinde; oda başkanlığı ile muhtarlık görevinin birlikte yürütülmesine engel bir durumun olmadığı mütalaa edilmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-12-02 16:35:00   Cevap Tarihi:2017-12-07 14:57:00

Soru: Iyi gunler tokat merkezde isyerim var ve ilametimde orda fakat merkeze bagli beldede bulunan esnaf odasina kayit olmak istiyorum mumkunmudur    Cevap: 5362 sayılı Kanunun gereğince;üyelik kayıtlarının; öncelikle ikametgahının/işyerinin bulunduğu ilçe sınırları içerisindeki ihtisas odasına yoksa karma odaya, karma oda da yoksa mesleğine en yakın olan odaya veya üyenin tercihine göre İl merkezindeki ihtisas odasına yapılması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-12-01 23:06:00   Cevap Tarihi:2017-12-07 15:02:00

Soru: GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI ESBİS PROGRAMINA GÖRE NACE KODLARI UYUŞMAYAN ÜYELERİMİZ VARDIR.BU ÜYELERİN VERGİ DAİRESİNDEKİ MESLEKLERİ İLEODA VE SİCİLDEKİ MESLEKLERİ BİRBİRİNE UYMAMAKTADIR.BU ÜYELERİ RESEN SİLEBİLİRMİYİZ?ÖRNEK:ESNAF ODA VE SİCİLDE OTO YIKAMACISI OLARAK GÖZÜKMEKTE,ANCAK VERGİ DAİRESİNDE AYAKKABI SATICILIĞI OLARAK GÖZÜKMEKTEDİR.    Cevap: Konu ile ilgili olarak; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Snaatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından ESBİS sisteminde açıklama yapılmış olup, konuyla ilgili olarak Bakanlıktan bilgi alabilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2017-11-29 11:19:00   Cevap Tarihi:2017-12-11 14:40:00

Soru: Sakarya seyyar giyimciler odası birlikten alınan bağış makbuzları ile pazar yerinden işgaliye parası toplamaktadır.    Cevap: Semt ve üretici pazarlarını modern bir yapıya kavuşturmak, bu yerlerde sebze ve meyveler ile belediyece müsaade edilen diğer gıda ve ihtiyaç maddelerinin ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını temin etmek, tüketicilerin hak ve menfaatlerini korumak ve üreticiler ile pazarcıların faaliyetlerini düzenleyen .Pazar Yerleri Yönetmeliği’ nin “Tahsis yeri “ başlıklı 12 inci maddesi ile; Tahsisin, belediye encümeni kararı ile yapılacağı, hükmü, “ Tahsis Ücreti” 13 üncü maddesi ile de ; Tahsis ücreti, satış yerinin kullanımı sonrasında belediye meclisince her yıl belirlenecek tarifeye göre belediyelerin yetkili kılacakları memur veya kişilerce makbuz karşılığında günlük olarak tahsil edileceği, Üreticilerden alınacak tahsis ücretinin , 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda yer alan tarifedeki en alt orandan hesaplanacağı, Meslek kuruluşları, belediyelerle yapılan protokoller çerçevesinde verdikleri hizmetler için, 7/6/2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında makbuz karşılığında ücret tahsil edebileceği, Tahsis sahiplerinden, bu maddede belirtilenler dışında herhangi bir ad altında ücret tahsil edilemeyeceği, hüküm altına alınmıştır. Buna göre meslek kuruluşunun belediye ile yapmış olduğu protokol var ise; makbuz karşılığında ücret tahsil edebilmesi mümkündür.  
 Soru Tarihi:2017-11-24 09:06:00   Cevap Tarihi:2017-11-24 13:23:00

Soru: Mrb 1 yıldır basit usulde esnafim.tasima ruhsatlı tabanca alabilirmiyim    Cevap: 13/06/2002 tarih ve 24784 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile, 21/3/1991 tarihli ve 91/1779 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Yönetmeliğin” 9 uncu maddesinin (t) bendi gereğince; “Kanunla kurulan kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının birlik, federasyon, ve Konfederasyon yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile ticaret ve sanayi odaları ticaret odaları sanayi odaları, deniz ticaret odaları, ziraat odaları ve ticaret borsaları yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile meclis üyelerinin silah ruhsatı alabilmesi mümkündür.  
 Soru Tarihi:2017-11-22 22:17:00   Cevap Tarihi:2017-11-24 13:52:00

Soru: Engelli ve gelir seviyesi düşük esnaf ve sanatkarların yıllık Oda aidatlarında herhangi bir indirim var mıdır?    Cevap: 5362 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelikte yapılmış, bu konuya ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. 
 Soru Tarihi:2017-11-16 15:10:00   Cevap Tarihi:2017-11-16 15:55:00

Soru: Oda olarak üst kuruluş fiyat tarife komisyonu tarafından tescil edilen fiyat tarifelerini üyelere ücretsiz olarak dağıtmak mümkün müdür? Ücretsiz dağıtılması konusunda Yönetim Kurulu kararı alınabilir mi? İyi çalışmalar diler, saygılar sunarım.    Cevap: Kanunun 61 inci maddesi gereğince çıkarılan 14 Şubat 2008 tarih ve 26787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Esnaf ve Sanatkarların Meslek Kuruluşlarının Üst Kuruluşlarına Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Katılma Payları İle Düzenledikleri ve Onayladıkları Belgeler ile Yaptıkları Hizmetler Karşılığında Alacakları Ücretler Hakkında Yönetmeğin 9 uncu maddesi ile; Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının düzenledikleri ve onayladıkları belgeler ile diğer kuruluşlara ait belgelerin onaylanması karşılığında alınacak ücretler belirlenmiştir. Aynı Kanunun 60 ıncı maddesi ile 75 inci maddesinin (d) bendi hükümlerine dayanılarak çıkarılan “Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliği”nin, 63 üncü maddesinin 2 nolu alt bendi ile; Bu Yönetmelikte belirlenen defter, makbuz, beyanname fiş ve belgeler ile oda üyelerinin mesleklerinin icrası nedeniyle resmî kurum ve kuruluşlara verecekleri belgelerin basım ve dağıtımında Konfederasyonumuzun yetkili olduğu, 4 nolu bendi ile de; Bu Yönetmelikte belirtilen defterler ile makbuzlar ve diğer basılı evrakların, Konfederasyon tarafından bastırılacağı, Konfederasyon Yönetim Kurulunun tespit edeceği bedel karşılığında Oda, Birlik ve Federasyonlara verileceği ve Bu kuruluşların da Konfederasyon tarafından belirlenen tavan ve taban fiyatları arasında yönetim kurulları tarafından belirlenecek fiyat üzerinden ilgililere dağıtımını yapacağı,hüküm altına alınmıştır. Buna göre Yönetim kurulu tarafından fiyat tarifelerinin ücret alınmadan üyelere dağıtım yapılması mümkün değildir.  
 Soru Tarihi:2017-11-16 11:46:00   Cevap Tarihi:2017-11-21 10:27:00

Soru: Ben ve benim gibi vergi muaf belgesi alan kisiler oda kayitlari ni sildirebilir mi cunku oda kayilarimizi silmiyor simdiden tesekkurler    Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun “Tanımlar“ başlıklı 3 üncü maddesinde; “Esnaf ve sanatkâr: İster gezici ister sabit bir mekânda bulunsun, Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulunca belirlenen esnaf ve sanatkâr meslek kollarına dahil olup, ekonomik faaliyetini sermayesi ile birlikte bedenî çalışmasına dayandıran ve kazancı tacir veya sanayici niteliğini kazandırmayacak miktarda olan, basit usulde vergilendirilenler ve işletme hesabı esasına göre deftere tabi olanlar ile vergiden muaf bulunan meslek ve sanat sahibi kimseleri,” hükmü, “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; ” …... Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır” hükmü yer almaktadır. Buna göre vergiden muaf olarak icra ettiğiniz esnaf ve sanatkarlık faaliyetinizin sona ermesi halinde oda kaydınızın silinmesi mümkün olabilecektir.  
 Soru Tarihi:2017-11-15 17:53:00   Cevap Tarihi:2017-11-21 10:34:00

Soru: muhtar olan bir esnafımız oda yönetim kurulu üyeliğine seçilebilirmi    Cevap: Yüksek Seçim Kurulunun konuya ilişkin 28.11.2013 tarihli ve 527 sayılı Kararı bulunmaktadır. Bu Kararda; 2972 sayılı Kanunun 31 inci maddesi gereğince, muhtarlık seçimlerinde adaylık usulü olmadığından seçimlere katılabilmek için istifa etmeye gerek bulunmadığına, Muhtar seçildikten sonra ise; muhtarlık ile oda başkanlığı görevinin birlikte yürütülüp yürütülemeyeceği veya hangi görevin yürütülmesi gerektiği hususunda ise, görüş bildirilmesine yer olmadığına karar verilmiştir. Söz konusu karar çerçevesinde; oda başkanlığı ile muhtarlık görevinin birlikte yürütülmesine engel bir durumun olmadığı mütalaa edilmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-11-14 09:31:00   Cevap Tarihi:2017-11-21 10:35:00

Soru: Slm annem Edremit bakkallar ve bayiler odasına kayıtlı üyesi annemin vergisi ve işyeri faaliyeti halan daha devam etmekte ayrıca semt pazarlarında tezgah açmaktayız belediye ara ara oda kayıt belgesi istemekte bizde belediyeye vermek için odadan kayıt belgesi istediğinizde oda her seferinde bu belge için para talep etmekte böyle bir para alma hakkı varmı?Birde bu hafta oda üyelerimizden birisinin bize söylediği oda başkanı annemin kayıdının sildiğini söyledi oda başkanının böyle kafasına göre silme yetkisi varmı bunları öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim     Cevap: Kanunun 61 inci maddesi gereğince çıkarılan 14 Şubat 2008 tarih ve 26787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Esnaf ve Sanatkarların Meslek Kuruluşlarının Üst Kuruluşlarına Ödeyecekleri Kayıt Ücreti ve Katılma Payları İle Düzenledikleri ve Onayladıkları Belgeler ile Yaptıkları Hizmetler Karşılığında Alacakları Ücretler Hakkında Yönetmeğin 9 uncu maddesi ile; Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının düzenledikleri ve onayladıkları belgeler ile diğer kuruluşlara ait belgelerin onaylanması karşılığında alınacak ücretler belirlenmiştir. Aynı Kanunun 60 ıncı maddesi ile 75 inci maddesinin (d) bendi hükümlerine dayanılarak çıkarılan “Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Muamelat Yönetmeliği”nin, 63 üncü maddesinin 2 nolu alt bendi ile; Bu Yönetmelikte belirlenen defter, makbuz, beyanname fiş ve belgeler ile oda üyelerinin mesleklerinin icrası nedeniyle resmî kurum ve kuruluşlara verecekleri belgelerin basım ve dağıtımında Konfederasyonumuzun yetkili olduğu, 4 nolu bendi ile de; Bu Yönetmelikte belirtilen defterler ile makbuzlar ve diğer basılı evrakların, Konfederasyon tarafından bastırılacağı, Konfederasyon Yönetim Kurulunun tespit edeceği bedel karşılığında Oda, Birlik ve Federasyonlara verileceği ve Bu kuruluşların da Konfederasyon tarafından belirlenen tavan ve taban fiyatları arasında yönetim kurulları tarafından belirlenecek fiyat üzerinden ilgililere dağıtımını yapacağı, Hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda, oda üyelerine aynı belgenin birden fazla nüsha verilmesi halinde her bir belge için ayrı bedel alınması değerlendirilmektedir. Diğer taraftan Esnaf ve sanatkar odalarına kayıt gerektiren esnaf ve sanatkarlık faaliyetinizin sona ermesi ve vergi kaydınızın silinmesi halinde, esnaf ve sanatkarlar sicili ve oda kaydınızın silinmesi mümkündür.  
 Soru Tarihi:2017-11-12 21:24:00   Cevap Tarihi:2017-11-21 10:39:00

Soru: İyi çalışmalar. Ben bir dükkanı ikiye bölüp bir tarafına tuhafiye bir tarafına da yöresel ürünler dükkanı açmak istiyorum.Açabilirmiyim. Kosgep yardımına başvuru yapacağım. Ekşi mayalı ekmeği, yayık tereyağı vb. gıdaları kendim yapıp satmak istiyorum bir sakıncası olurmu. Şahıs işletmesi açmak istiyorum yapmam gereken gerekli izinler nelerdir. Bilgilendirilmeyi rica ederim.    Cevap: Esnaf ve Sanatkar olma şartları ve işyeri açarken istenen belgeler www.tesk.org.tr web sayfamızda yer almaktadır. Bu belgeler ile birlikte faaliyette bulunacağınız il Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüğüne ( www.tesk.org.tr/tr/org/iletisim1.php iletişim bilgileri yer almaktadır.) başvurmanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica ederiz. 
 Soru Tarihi:2017-11-12 20:38:00   Cevap Tarihi:2017-11-21 10:57:00

Soru: ODA MESLEK GRUBUNDAN AYRILAN BİR ÜYEYİ ODA ÜYELİĞİNDE NASIL ÇIKARTIRIZ    Cevap: Üyenin, esnaf ve sanatkar odalarına kaydını gerektiren esnaf ve sanatkarlık faaliyetinin sona ermesi ve vergi kaydının silinmesi halinde, esnaf ve sanatkarlar sicili ve oda kaydı silinmesi mümkündür.  
 Soru Tarihi:2017-08-04 10:56:00   Cevap Tarihi:2017-08-08 16:48:00

Soru: geçmiş aidatları tahsil ederken yıl yıl takip ederek sırasıylamı kesmek lazımdır. yani 2012-2013-2014-2015 yıllarının aidatlarını tahsil ederken önce 2013 yılını 1 ay sonrada 2012 yılını tahsil etsek bir sakınca olur mu? Eğer sakınca varsa sehven bu şekilde kesildi nasıl düzeltmemiz gerekir    Cevap: Esnaf ve Sanatkar Bilgi Sistemi (ESBİS) 11.06.2012 tarihi itibarıyla teşkilatımızın kullanımına açılmıştır. Bu tarihten itibaren teşkilatımız iş ve işlemlerini ESBİS üzerinden yapmakla yükümlüdürler. Dolayısıyla sistem yılık aidat hesaplarını otomotik olarak hesaplamaktadır.  
 Soru Tarihi:2017-08-04 14:33:00   Cevap Tarihi:2017-08-08 16:53:00

Soru: bakkallar odası hesaplarında usulsüzlükleri nereye şikayet ederiz şikayet nasıl olmalıdır. internet üzerinden şikayet edilebilir mi?     Cevap: Esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşları ile sicil işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gözetim ve denetimi altındadır.  
 Soru Tarihi:2017-11-10 12:34:00   Cevap Tarihi:2017-11-16 16:21:00

Soru: oda borçları kendi varlıklarından ödeyemiyorsa alacakları yoksa bu borçlar nasıl ödenir. denetim üyesi 3 kez toplantıya katılmazsa organ üyeliğinden çekilmiş sayılır mı?    Cevap: 5362 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatta, bu konuda yapılmış açık bir düzenleme bulunmamaktadır. Öte yandan; odanın kendi varlıklarından borçların ödenememiş olması halinde, alacaklıların genel hükümlere göre (aciz işlemi) işlem yapabilecekleri, Bakanlıkça mütalaa edilmektedir. Ayrıca, mazeretsiz olarak üst üste üç toplantıya iştirak etmeyen denetim kurulu üyesi, denetim kurulu üyeliğinden çekilmiş sayılır. 
 Soru Tarihi:2017-11-09 14:38:00   Cevap Tarihi:2017-11-16 16:14:00

Soru: oda yönetim kurulu üyelerinden biri toplantıya katılmadığında yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirebilirmi    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun 53 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; yönetim kurulu üye tam sayısının çoğunluğu ile toplanır ve hazır bulunanların çoğunluğu ile karar verir.  
 Soru Tarihi:2017-11-06 09:35:00   Cevap Tarihi:2017-11-08 15:03:00

Soru: esnaf odaları kapatılacakları zaman odanın borçları kendi varlıklarından ödenemezse alacakları tahsil edilemezse birliklerine devir olur mu? bu borçlar nasıl ödenir    Cevap: Odanın kendi varlıklarından borçların ödenememiş olması halinde bu borçların birliğe devredilemeyeceği, alacaklıların genel hükümlere göre (aciz hali) işlem yapabilecekleri, İlgili Bakanlıkça mütalaa edilmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-11-03 15:57:00   Cevap Tarihi:2017-11-08 15:10:00

Soru: istanbulda taksi hizmeti aldım ve buna istinaden faturamı aldım fakat faturada şahsın kaşesi okunmamaktadır.araç plakası 34TBP 47 Olup iletişim bilgisi yoktur.Firmaya ait tckn veya vergi bo veya telefon numarasına ulaşmamız gerekmektedir.desteğinizi rica ederiz.    Cevap: Konuya ilişkin olarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden bilgi alabilirsiniz.İrtibat Tel: 0 212 660 60 20  
 Soru Tarihi:2017-10-30 17:26:00   Cevap Tarihi:2017-11-02 14:38:00

Soru: Bir ihtisas meslek odasının, esnaf ve sanatkârlar federasyonlarının genel kurul toplantıya katılanlar listesine dahil olabilmesi için ilgili federasyona en geç hangi tarihte kayıt yaptırması gerekmektedir?    Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Federasyonun organları” başlıklı 28 inci maddesi gereğince; Federasyon Genel kurullarının, Federasyon genel kurul tarihinden en az altı ay önce kurulmuş olan odaların yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile federasyonun görevde bulunan başkanı, yönetim ve denetim kurulu üyelerinden oluşacağı hüküm altına alınmıştır 
 Soru Tarihi:2017-10-26 16:06:00   Cevap Tarihi:2017-10-26 16:19:00

Soru: gayrimenkul danışmanlıgı yapmaktayım.Oda kuracak sayıyı oluşturamıyoruz onun için marangozlar odasında 46 kişi daha sonraki zamanda nace kodundan dolayı bir kısım emlakçı kahveciler odasına şimdide tenekeciler odasına kayıtları atanmatka oldugu söyleniyor aynı odada marangozlarda toplanma olasılıgımız varmıdır. bilgilerinize arz ederim     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Meslek Kuruluşları Kanununun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgilerin sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderileceği,hüküm altına alınmış olup;Üye kayıtları bu çerçevede yapılmaktadır. 
 Soru Tarihi:2018-04-13 01:28:00   Cevap Tarihi:2018-04-16 11:40:00

Soru: 1980 yılında şöforler ve otomobilciler odasına kayıt yaptırdım. 2008 yılında oda kaydımı sildirdim. 01.01.2013 yılında tekrardan faal olarak oda kaydımı yaptırdım. 2014 yılında tekrardan oda kaydım silindi. 17.05.2017 tarihinde tekrardan faal olarak oda kaydımı yaptırdım. şoförler ve otomobilciler odasına başkan adayı olmama herhangi bir engel varmı??    Cevap: Sayın ASKER; ESNAF VE SANATKARLAR MESLEK KURULUŞLARININ GENEL KURUL TOPLANTILARI VE BU TOPLANTILARDA BULUNDURULACAK BAKANLIK TEMSİLCİLERİ VEYA HÜKÜMET KOMİSERLERİ YÖNETMELİĞİ'nin Genel kurul üyelerinin esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarına genel başkan, başkan ve yönetim, denetim, disiplin kurullarına üye olarak seçilebilmelerini düzenleyen ve seçilme şartları başlığını taşıyan 12'nci maddesinin (b) bendinde aynen; "Konfederasyon denetim kuruluna dışarıdan seçilecekler ve yeni kurulan odalar hariç, (Ek ibare:RG-25/8/2017-30165) KESİNTİSİZ en az iki yıldır odaya kayıtlı olmak ve halen çalışıyor bulunmak." hükmü yer almaktadır. Konunun anılan hüküm çerçevesinde değerlendirilmesi yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-10-23 16:01:00   Cevap Tarihi:2017-10-24 10:22:00

Soru: eşim ve ben kantin işletmecisiyiz. eşimin işlettiği kantin çok kazandırmayan kendi yağıyla kavrulan bir işyeri .meb ikimizdende bulunduğumuz ilçedeki bakkallar odasına kayıt olmamızı talep ediyor. sadece birimiz olsak bu mümkünmü çünkü kayıt ve aidat ücretleri 2 işyeri için biraz ağır gelecek.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Odaya kayıt” başlıklı 6 ıncı maddesinde; ”Esnaf ve sanatkârların sicile kayıtları yapılmadıkça, hiçbir şekilde odaya kaydı yapılamaz. Sicile kayıt olan esnaf ve sanatkârlara ait bilgiler sicil tarafından; elektronik ortamda, iş yerlerinin bulunduğu yerdeki, iş yerleri seyyar olanların ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odasına; meslek ve sanatları ile ilgili ihtisas odası bulunmayanların bilgileri ise karma odaya kayıt için gönderilir. İlgili oda yönetim kurulu, bu kişilerle ilgili üyelik kararlarını ilk toplantısında alır… Aynı iş yerinde birden fazla konuda faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar esas faaliyeti ile ilgili odaya kayıt olurlar. Ancak, üye isterse yükümlülüklerini yerine getirmek kaydıyla diğer faaliyetleriyle ilgili odalara da sicil marifetiyle kayıt yaptırabilir… “ hükmü, “Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri “ başlıklı 68 inci maddesinde;” Esnaf ve sanatkârların meslekî faaliyette bulunabilmeleri ve ilgili odaya kaydedilmeleri için sicile kayıtları şarttır ve sicile her bir meslek için ayrı kayıt yapılması gereklidir.” Yukarıda açıklanan mevzuat hükümleri doğrultusunda; her bir esnaf ve sanatkarlık faaliyeti için ayrı ayrı esnaf ve sanatkarlar sicili ve oda kaydınızın olması gereklidir.  
 Soru Tarihi:2017-10-20 16:40:00   Cevap Tarihi:2017-10-24 11:35:00

Soru: slm esnaf odası yönetim kurulu üyesi olarak seçildim ayda 2 defa toplantıya katılıyorum toplantı ücreti olarak 450 toplamda 900tl ücret ödemesi alıyorum 5362 sayılı kanunun 56 maddesi gereği (odamızın kayıtlı üye sayısı 330 kişi) bu durum da oda yönetim kurulu üyesi huzur hakkı net kaç tl alması gerekir bana cevap olarak yazarsanız sevinirim iyi çalışmalar    Cevap: 5362 sayılı Kanunun “Aylık ücretler ve huzur hakları “ başlıklı 56 ıncı maddesinde; “Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının yönetim kurulu üyelerinin huzur hakları, yönetim kurulu başkanı ve başkan vekilleri ile denetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerine verilecek aylık ücretler ile merkez dışından genel kurul, başkanlar kurulu, yönetim kurulu, denetim kurulu ve disiplin kurulu toplantılarına katılacak üyelere ve bunların görevlendirilmelerinde ödenecek yolluk ve konaklama ücretleri, aşağıda belirtilen hadleri aşmamak kaydıyla ilgili esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurullarınca belirlenir. “ hükmü yer almaktadır. Buna göre; oda organlarında görev alacak üye sayıları ve bu organlarda görev alacaklara verilecek ücret ve huzur haklarının tespiti yapılan genel kurulda belirlenir ve yapılacak bir sonraki genel kurula kadar geçerlidir.  
 Soru Tarihi:2018-04-07 20:26:00   Cevap Tarihi:2018-04-16 11:27:00

Soru: Bayan kuaförüyüm.''tatil günleri için ''ODAnın bakanlıktan ön izin aldıktan sonra ODA da genel kurulu tarafından uyulması zorunlu olan bu yasal kararı ;bulunduğumuz ilin ODA BAŞKANI YADA BİRLİK BAŞKANI MI yoksa BÜTÜN İLLERİN ODALARININ DA BAĞLI OLDUĞU TÜRKİYE BERBERLER/KUAFÖRLER ODA BAŞKANLIĞI MI?BAKANLIKTAN ÖN İZNİ ALMAK İÇİN BAKANLIĞA BAŞVURUYOR...Bilgilendirirseniz sevinirim....    Cevap: Berberlerin/kuaförlerin tatil günü çalışmaması konusunda bağlı bulundukları Oda tarafından Bakanlıktan ön izin alındıktan sonra oda genel kurulu tarafından uyulması zorunlu mesleki karar alınması gerekmektedir.  
 Soru Tarihi:2017-10-18 01:15:00   Cevap Tarihi:2017-10-19 15:19:00

Soru: Merhaba; 14.04.2004 tarihinde şoförler ve otomobilciler odasına vermiş olduğum dilekçe sonucunda faaliyet gösteren taksi durağım özel durumum nedeniyle kaydı durdurulmuştur. Ticari taksi ve taksi dolmuş yönergesi kapsamında taksi durağımı yeniden faaliyeti geçirmek istiyorum. Bu mümkün müdür?     Cevap: Sayın HURMA; konuya ilişkin olarak 5393 sayılı Belediye Kanununun ilgili hükümleri gereğince yetkili belediyeye (bulunduğunuz yer) başvurmanız gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-10-16 18:02:00   Cevap Tarihi:2017-10-19 10:33:00

Soru: merhabalar yaklaşan olağan genel kurullarda başkan adaylarında aranan şartlarda en az 2 yıldır odada kaydı bulunma zorunluğu bulunmaktadır. bu şartları tamamlayamamış Fakat buna rağmen aday olan birine karşı nasıl bir yol izlemeliyiz yada seçime girme şartını sağlamadığı konusunu nereye iletmeliyiz    Cevap: 5362 sayılı Kanunun seçilme şartları başlıklı 50 nci maddesinde genel kurul üyelerinin esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarına genel başkan, başkan ve yönetim, denetim, disiplin kurullarına üye olarak seçilebilmeleri için gerekli şartlar düzenlenmiştir. Öte yandan yine Bu Kanunun organ ve yönetim kurulu başkanlarının seçimleri başlıklı 49 uncu maddesinde organ seçimleri ile yönetim kurulu başkanlarının seçiminin tek dereceli olarak, yargı gözetiminde yapılacağı, hakimin gerektiğinde ilgili ksyıt ve belgeleri getirtip inceleme yapmak suretiyle varsa noksanlıkları tamamlattırdıktan sonra seçime katılacak genel kurul üyelerini belirleyen listeyi ve diğer hususları onaylayacağı,onaylanan liste ile toplantıya ilişkin diğer hususların yedi gün süre ile ilan edileceği, yedi günlük ilan süresi içinde listeye yapılacak itirazların hakim tarafından inceleneceği ve en geç iki gün içerisinde kesin olarak karara bağlanacağı, ayrıca seçimin devamı sırasında yapılan işlemler ile tutanakların düzenlenmesinden itibaren iki gün içerisinde seçim sonuçlarına itiraz edilebileceği, itirazların hakim tarafından aynı gün inceleneceği ve kesin karara bağlanacağı açıkça düzenlenmiştir.  
 Soru Tarihi:2017-10-16 15:00:00   Cevap Tarihi:2017-10-16 17:15:00

Soru: 01.01.2007 DE EMEKLİ OLDUM.SİĞORTALILIĞIM BOYUNCA İSTEĞE BAĞLI PRİM ÖDEDİM ÜZERİMDE DÜKKAN OLMASINA RAĞMEN.2003 TE 3 AY BOŞLUK YÜZÜNDEN BAĞKURA YAKALANDIM 39 AY PRİM BORCU OLARAK 9800 TL ÖDEDİM.ARADAN GEÇEN 11.5 YIL SONRA YANLIŞ HESAPLANMIŞ DİYE SGK BENDEN 10400 TL DAHA İSTİYOR.ZAMAN AŞIMINDAN FAYDALANABİLİRMİYİM.TEŞEKKÜRLER.    Cevap: 5510 sayılı Kanun’un 93. maddesinde “Kurumun prim ve diğer alacakları ödeme süresinin dolduğu tarihi takip eden takvim yılı başından başlayarak 10 yıllık zamanaşımına tâbidir.” şeklinde düzenlenmiştir. 
 Soru Tarihi:2017-10-10 13:38:00   Cevap Tarihi:2017-10-11 13:46:00

Soru: Halen birlik yönetim, denetim ve disiplin kurulunda görev yapan bir oda başkanının, 2018 seçimlerinde kendi odasında yönetim kuruluna seçilememesi halinde , birlik başkanlığına ve birlik yönetim kuruluna tekrar aday olma şansı var mıdır? Odanın yönetim kuruluna seçilemeyen bir üye bu Vasıf’larla birlik organlarında görev alabilir mi? Teşekkürler..    Cevap: 5362 sayılı Kanunun 19 uncu maddesi gereğince; Genel kurul üyelerinin genel kurul tarihinden en az altı ay önce kurulmuş olan odaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile birliğin görevde bulunan başkanı, yönetim ve denetim kurulu üyelerinden oluşacağı hüküm altına alınmıştır. Buna göre; kişinin oda organ üyeliği düşmüş olsa da Birliğin organlarında görev alıyor ise Birliğin genel kuruluna katılabilir.Aksi halde Birliğin genel kuruluna katılamaz.  
 Soru Tarihi:2017-10-09 12:27:00   Cevap Tarihi:2017-10-10 13:51:00

Soru: Esnaf odası başkanlığı yapmaktayım ek olarak sigorta Acentesi açmak istiyorum sigorta acentesi tso harici odalarımıza kayıt olamıyorum tso sigorta bölümünden kayıtlı olmam önümüzdeki seçimlerde aday olup başkan olmama engelmidir teşekkür ediyorum     Cevap: 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununun 6 ncı maddesinin son fıkrası “Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı olanlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki ticaret ve sanayi odasına, ticaret odasına, sanayi odasına, deniz ticaret odasına; bu odalara kayıtlı bulunanlar ise esnaf ve sanatkârlar odasına kaydedilemezler. Sermaye şirketlerinin ortakları, başkaca esnaf ve sanatkârlık faaliyeti olmadıkça, sadece şirket ortaklığı sebebiyle hiçbir şekilde esnaf ve sanatkârlar odalarına üye kaydedilemezler. …” hükmüne amirdir. Kanunun bu hükmünden anlaşılması gereken; kişilerin aynı mesleki faaliyetten (aynı işyeri) dolayı hem 5362 sayılı Kanun hem de 5174 sayılı Kanun çerçevesinde kurulu bulunan odalara aynı anda kayıt olamazlar. Ancak kişiler esnaf ve sanatkarlık faaliyetlerinden dolayı 5362 sayılı Kanunla kurulu bulunan Odalara; tacir ve sanayicilik faaliyetlerinden dolayı da 5174 sayılı Kanunla kurulu bulunan Odalara aynı anda ayrı ayrı kayıt yaptırabilirler ve her iki odanın seçimlerinde de oy kullanabilirler. Bu durumdaki kişiler bahsi geçen Odaların yalnızca birinin organlarında görev alabilirler.5174/16 Diğer taraftan, 5174 sayılı Kanunla kurulu bulunan odalara kayıtlı şirketlerde çalışan kişilerin; esnaf ve sanatkarlık faaliyetinden dolayı, 5362 sayılı Kanunla kurulu bulunan odaların organlarında görev almasında hukuken bir engel bulunmamaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz.  
 Soru Tarihi:2017-09-28 20:56:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 14:21:00

Soru: genel kurul da seçim öncesi ve sonrasında sırasıyla hangi işlemler yapılıyor.    Cevap: Konfederasyonumuzca "Olağan Genel Kurul Toplantılarında Yapılacak İş ve İşlemler Rehberi" tüm teşkilatımıza dağıtılmıştır. Söz konusu kitapçığı bağlı bulunduğunuz odadan temin edebilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2017-09-28 10:03:00   Cevap Tarihi:2017-09-29 11:39:00

Soru: Esnaf ve Sanatkarlar Odasında Genel Sekreterlik Görevini Yürütmekteyim.Henüz Askerlik Görevimi Yerine getirmedim. Lisans Mezunu Olduğum için Kısa Dönem Askerlik yapma Hakkım var ve Askere gittiğim takdirde iş ile ilişiğim mi kesilmeli yoksa yetkilerimi yardımcı personele devredip döndüğümde tekrar mesleğime devam edebilir miyim?    Cevap: Askerlik süresi boyunca SSK lı olarak çalışmanız mümkün değildir.Askerliğinizi tamamladığınız zaman tekrar ssk girişinizi yaptırabilirsiniz. 
 Soru Tarihi:2017-09-27 15:41:00   Cevap Tarihi:2017-09-28 17:00:00

Soru: 5362 sayılı kanunun 50 inci maddesi organ üyeliğine şeçilmek için aranan iki yıl şartı nasıl belirlenir 2016 yılı ocak ayının herhangi bir gününde kayıtlı bir kişi 2017 yılı sonu itibariyle iki yılı tamamlamış olurmu.    Cevap: Konuya ilişkin olarak Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşme neticesinde; organ üyeliği seçilebilme şartları arasında yer alan 2 yıl şartı için yapılacak hesaplamanın gün sayısı baz alınarak yapıldığı belirtilmiştir.  
 Soru Tarihi:2017-09-25 15:50:00   Cevap Tarihi:2017-09-26 16:16:00

Soru: İyi günler ,İyi çalışmalar .Esnaf ve Sanatkarlar odası personel alımını hangi koşullarda yapar .Personel alımı oda seçimlerinde genel kurul da mı yoksa yönetim kurulunda mı karar rı alınır.Gündem maddelerine alım ve alınacak personel sayısını ekliye biliyormuyuz. teşekürler.    Cevap: Konu ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI, BİRLİKLERİ VE FEDERASYONLARI PERSONEL YÖNETMELİĞİ'nin 4 ve 5 inci maddelerinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. http://www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/yonetmelik/teskilat_personel.pdf adresinden bu maddeleri incelemeniz yerinde olacaktır.  
 Soru Tarihi:2017-09-22 09:25:00   Cevap Tarihi:2017-09-22 10:09:00

Soru: Hazır kapı,hazır mutfak kesimleri esnafımızın işlerini zaman açısından kolaylaştırsa da biraz mesleki becerisi olan kişiler tarafından sanatkarımız mağdur edilmektedir.Bu tür kişiler başka bir işyerinde çalışıyor olsalar dahi geceleri hazır kapı ve hazır kesilen mutfakları düşük ücret (bir işyerine sahip olmadıkları için her türlü vergi,ssk gibi giderleri olmadığı için)karşılığında montajını yaparak ciddi kaçak kazançlar sağlamaktadırlar.Tabi bu durum odamız esnaf ve sanatkarını önemli ölçüde mağdur etmektedir.Oda olarak hem kayıtdışı çalışmaları engellemek hem de esnafımızı korumak hatta bozuk ve kalitesiz ürünlerden dolayı tüketici ile sorunlar yaşanması durumunda muhatab alabileceği bir merci olması adına oda olarak vereceğimiz bir belge ile bu tür sorunları ortadan nasıl kaldırabiliriz.    Cevap: 5362 sayılı Kanunun "Sicile kayıt mecburiyeti ve sicil işlemleri" başlığını taşıyan 68'inci maddesinde; "Bu Kanun kapsamındaki esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışanlar hariç, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren durumlarını otuz gün içinde bağlı bulundukları sicile tescil ve Sicil Gazetesinde ilan ettirmekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğü yerine getirmediği tespit edilenler birlik tarafından ruhsat vermekle yetkili ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilir. İlgili kurum ve kuruluşlar, sicil kaydı yapılana kadar bunların faaliyetlerini durdurur." hükmünü amirdir. Anılan hüküm doğrultusunda bağlı bulunduğunuz Birlik ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. 
 Soru Tarihi:2017-07-25 11:55:00   Cevap Tarihi:2017-07-31 11:43:00

Soru: Aynı şehirde,aynı meslek kuruluşlarını temsilen 1 den fazla meslek odası kurulması mümkünmüdür    Cevap: Konu 5362 sayılı Kanunun "Odaların çalışma bölgesi" başlıklı 5. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; "Odaların çalışma bölgesi, bulundukları ilçenin idari sınırlarıdır. Birden fazla ilçe bulunan büyükşehir il merkezlerinde kurulan odaların çalışma bölgesi büyükşehire dahil ilçelerin idari sınırlarıdır. Aynı çalışma bölgesinde, faaliyet konusu aynı olan birden fazla oda kurulamaz." hükmüne yer verilmiştir. 
 Soru Tarihi:2017-07-25 13:14:00   Cevap Tarihi:2017-07-26 15:06:00

! Sorunuza burada cevap bulamadıysanız lütfen aşağıdaki form aracılığıyla sorunuzu bize iletiniz !
 İlgili Konuyu Seçiniz :
 Adınız Soyadınız :
 Telefon Numaranız :
 E-Posta Adresiniz :
 Adresiniz :
 Sorunuz / İsteğiniz / Mesajınız :

Güvenlik Kodu  

: * Lütfen Yandaki Güvenlik Kodunu Buraya Giriniz.

Bu alan, teşkilatımızın ve esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını kısa sürede çözmek ve en kısa zamanda cevaplanmasını sağlamak için hazırlanmıştır.
           4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamındaki başvurular dikkate alınmayacaktır. Bu kanun kapsamındaki başvurular için http://www.tesk.org.tr/tr/bilgi/ adresine başvurunuz.

TESK BİM  2008 - 2010