PALANDÖKEN, 'KAÇAK SİGARA ORANI YÜZDE 25'TEN 9'A KADAR DÜŞTÜ' Yayın Tarihi :2018-08-19 11:03:15

Twitter de Paylaş   Facebookta Paylaş    Arkadaşına Gönder

 

ANKARA- Kaçak sigaranın çok düşük seviyelere inmesinin sevindirici fakat yetersiz olduğunu vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnafımızın kârını ve devletin vergisini düşüren sigara kaçakçılığı son yıllarda devletimizin de yoğun çalışmalarıyla yüzde 25 seviyelerinden yüzde 9'lara kadar düştü. Bu çok sevindirici fakat yeterli değil. En düşük seviyeye ulaşana kadar kaçakçılığın her kolu ile savaşmalıyız' dedi.

-'PERAKENDE YASASI TAM OLARAK UYGULANMALI'

Esnafın zincir marketler ve haksız rekabete karşı korunması gerektiğine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Esnafın haksız rekabete karşı korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayı sonunda 27 bin 228 olan zincir market sayısı bu yıl Temmuz ayı sonu itibariyle yüzde 10,4 artarak 30 bin 85'e çıktı. Açılışları ve konumlanmalarına bir düzenleme getirilmediği için her sokak başına peş peşe açılarak hem birbirlerinin hem de esnafın kazancına ortak oluyorlar. Perakende yasasının tam olarak uygulanması bu yüzden çok önemli. Çünkü esnaf tek başına bu engellerle baş edemiyor. Onun yasalarla korunması ve gelişmesine yardımcı olunması lazım' diye söyledi.

-'SİGARA KAÇAKÇILIĞININ AZALMASI ESNAFI SEVİNDİRDİ'

Yoğun çalışmalara kaçak sigaranın yüzde 25'lerden yüzde 9 oranına kadar düşmesinin esnafa olumlu yansıdığını belirten Palandöken, 'Uzun yıllar TESK olarak bizim de devletimizin mücadelesine destek verdiğimiz sigara kaçakçılığı her geçen yıl azalıyor. Bu esnaf için de ülkemiz için de çok sevindirici. Fakat bunun daha da minimum seviyelere inmesi gerekiyor. Esnaf zaten sigaradan çok az bir meblağ kâr ediyorken, tütün ürünleri ile ilgili acil eylem planında okul çevrelerine 500 m yakınlıktaki esnafın sigara satmasına ilişkin yasak getirileceği öngörülüyor. Esnaf zaten çocuklara ve yaşı tutmayan gençlere sigara satmaz. Okul var ise orada evler, vatandaşlar yoldan geçenler de var. Böyle bir düzenleme esnafı zor duruma sokar. Bu düzenlemenin maddelerinin tekrar gözden geçirilmesi lazım' şeklinde konuştu

 
Haber Arşivi İçin Tıklayınız...
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr

KEP : tesk.evrak@hs01.kep.tr