PALANDÖKEN, '15 MİLYAR DOLARLIK KATAR YATIRIMI TL'Yİ GÜÇLENDİRİR' Yayın Tarihi :2018-08-19 11:18:56

Twitter de Paylaş   Facebookta Paylaş    Arkadaşına Gönder

 

ANKARA - Ülkemizin yatırımlarla birlikte daha fazla büyüyeceğine dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemiz ekonomik darbe girişimleriyle karşı karşıya gelse de güçlü ve güvenli bir ülke. Yatırımcıların da bu güvenle birlikte ülkemizle ticaret yapması, yatırımlarda bulunması gerekiyor. Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırımı da bu noktada olumlu sonuçlar doğuracaktır' dedi.

-'TÜRKİYE EKONOMİK DARBE GİRİŞİMLERİYLE BAŞ EDEBİLECEK GÜÇTE'

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Son aylarda karşı karşıya geldiğimiz ekonomik darbe girişimi ülkemizi kötü sonuçlara sürüklüyor gibi görülse de güçlü bir ülke olarak bununla baş edebiliriz. Nitekim başta ABD olmak üzere, dünya üzerinde birçok ülke Türkiye'nin yalnız olmadığını ve Türk ekonomisinin yıkılamayacağını görmüş oldu. Dolayısıyla bu durum, ekonomik tetikçilerin saldırılarından bir sonuç çıkmayacağının da en önemli göstergesi olmuştur. Bundan sonra bu tür yöntemlere başvurulmayacağını ümit ediyoruz' diye söyledi.

-'KATAR'IN YATIRIMI EKONOMİMİZE İLAÇ GİBİ GELECEK'

Katar'ın 15 milyar dolar tutarında doğrudan yatırım yapmasının gerek ekonomi gerekse uluslararası siyaset açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, 'Ekonomi açısından Katar'ın bugüne kadar yaptığı en büyük yatırım olacak olan 15 milyar doların kısa zaman içerisinde sisteme girmesiyle hem döviz kurlarının hızla düşmesine neden olacağı gibi tüm yatırımcıları da olumlu etkileyerek ülkemize daha çok yatırımcı gelmesine sebep olacaktır. 15 milyar dolarlık yatırım ile birçok firmanın dövizle sağladığı girdilerin maliyeti azalacak. Daha da önemlisi kurların yüksekliğinin spekülatif olarak geçici bir süreç olduğu herkes tarafından biliniyordu. Bu yüzden hiç kimse yüksek kurlar üzerinden alım yapmak istemiyordu. Bu da ticareti geçici olarak durma noktasına getirmişti. Kurdaki hızlı çıkış aynı hızla indiğinden ticaretteki çarklar yeniden dönmeye başladı. Katar'dan gelecek yatırımla bu çarklar daha da hızlanacaktır' şeklinde konuştu.

 
Haber Arşivi İçin Tıklayınız...
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr

KEP : tesk.evrak@hs01.kep.tr